Festiwal w Kościele Ewangelicko - Augsburskim w Częstochowie

nie, 29 lip 2018, 10:01:59

Autor: Robert Kurpios

W dniach od 29 lipca  do 26 sierpnia b.r. odbędzie się w budynku Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego przy ulicy Śląskiej 20 w Częstochowie V Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.

Festiwal po raz pierwszy zorganizowano w 2014 r. Jego inicjatorzy - organiści Monika Lipka i Karol Mróz oraz Beata Młynarczyk i proboszcz Adam Glajcar byli mile zaskoczeni z powodu sukcesu przedsięwzięcia. Festiwal spodobał się słuchaczom i święto muzyki wpisało się w kulturalny krajobraz miasta.

W tym roku na inauguracji Festiwalu zagra zespół muzyki dawnej Capella Viridimontana pod dyrekcją Jerzego Markowicza. Muzycy specjalizują się w wykonywaniu dzieł muzyki renesansu i baroku. Zagrają kompozycje Claudio Monteverdiego i Marcina Mielczewskiego. 5 sierpnia w programie zatytułowanym "Muzyczne krajobrazy" wystąpi Cracow Guitar Quartet. Zespół w tym roku zdobył  trzecią nagrodę w międzynarodowym konkursie Altamira Gorizia Guitar Competition we Włoszech. W kolejną niedzielę, czyli 12 sierpnia  będzie można posłuchać zespołu MMS Trio, który gra na dawnych instrumentach.

19 sierpnia wystąpią Młodzi Częstochowianie. Wykonają oni kompozycje mistrzów baroku: Monteverdiego, Correllego, Telemanna i Haendla. W uroczystym koncercie finałowym, 26 sierpnia wystąpi Orkiestra Kameralna Artis. W programie zatytułowanym "Niepodległa 1918 - 2018" zabrzmią utwory polskich kompozytorów oraz znane melodie pieśni patriotycznych opracowane przez Jeana Claude'a Hauptmana. Piąta jubiluszowa edycja zostanie uczczona pięcioma koncertami. Wszystkie koncerty będa miały miejsce w kościele przy ulicy Śląskiej o godzinie 17.00. Wstęp na koncerty jest wolny. W budynku jest dobra akustyka, a kilka lat temu kupiono nowe organy.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20180719181359722