Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Żwawi charyzmatycy

Niedługo wspólnoty charyzmatyczne mogą liczyć miliard wiernych. Termin "wspólnoty charyzmatyczne" nie oznacza tylko kościołów zielonoświątkowych, ale również ruchy pentekostalne, które mają wpływ na Kościoł katolicki i starsze kościoły protestanckie np. kościół baptystów czy metodystów.Rozwój kościołów zielonoświątkowych jest szczególnie widoczny w Ameryce Południowej. Ludziom podoba się nowa forma nabożeństwa. Zwłaszcza  latynosom, którzy lubią emocjonalne spotkania modlitewne.

W Polsce jest także dużo zborów, które nawet starają się unikać nazwy "zielonoświątkowcy", a mają charakter charyzmatyczny. Zielonoświątkowcy preferując określone formy, uważają, że tak wyglądało pierwotne chrześcijaństwo. W historii chrześcijaństwa często mówiono o powrocie do pierwotnej wspólnoty, jednak myśl o powrocie jest idealizacją stanu, który nigdy nie istniał. W tej mitycznej wspólnocie był podział na judeochrześcijan i zbory będące pod wpływem hellenizmu. Zresztą, jeśli wiemy czym się skończyła wspólnota dóbr, chęć powrotu do pierwotnego Kościoła może nieco osłabnąć.

Każdy chciałby, by chrześcijaństwo nie było podzielone, ale jeśli tak ma się stać, doktryna musi być jasna dla wszystkich i pozbawiona elementów innych religii. Wielu księży i pastorów patrzy na dynamiczny rozwój młodego kościoła zielonoświątkowego i  albo wprowadza elementy ruchu charyzmatycznego do swych wiekowych świątyń, albo krytykuje z kazalnicy nadejście złych czasów do kilkuosobowej grupy wiernych.Opcje Artykułu

Żwawi charyzmatycy | 10 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
skierka pon, 13 sie 2018, 17:03:58
   

 Ja na miejscu duchownych też bym protestował , bo oto okazujesię , ostrożniej  może sie okazać ,że powstaje , może powstać wspolnota która w życiu bieąącym może sie obyć bez kapłanów co warunkach obniiżonej frekwencji w świątyniach ,może być PODSTAWĄ życia religjnego , religia rozumiana jako CENTRALNY PUNKT WŁADZY wokół ktorego to czy się życie  kościoła , organizującego i kontrolującego ..wszystko co się dzieje w kościele może odejść do lamusa , świątynia to dzisiaj coraz bardziej "punkt usług liturgicznych , to tak musialó sie skonczyć [ dlaczego tak późno ?]no...ale jakie szanse ma taka mini wspólnota w starciu z machiną urzedniczą wielkich organizacji ?


A/ operatywność , reakcje sa szybkie  natychmiastowe od "ręki " jak za czasów Chrystusa , jak za czasów pierwszych chrześcijan, po prostu sprawność.
To nie prawda ,że więksi zjadają mniejszych , to szybsi zjadają opieszałych .


B/ "zapomniane" przemilczane rejony Biblii , na początku byłó Słowo ...i Bogiem było Slowo , Bóg na co dzień jest silniejszy od Boga od święta - to moje skierkowe .

 A że kapłani prostestują ...to przeciez  reakcja znana ...od czasów Chrystusa , kapłani wszytskich krajów łączcie się ! ...walczcie wspólnie przeciw lekceważonym i pominiętym w perykopach wersom Biblii .  


 

 
rkurpios śro, 12 wrz 2018, 14:02:01

Literalna egzegeza jest niepoważna. Jak można ufać ludziom, którzy legendę o pojedynku Dawida z Goliatem traktują dosłownie? Dane archeologiczne, historyczne, nasze własne doświadzczenie mówi nam, że ludzie nie mają 3 metrów, że królestwo Dawida było skromne. Rejon Izraela został akurat dobrze zbadany, a ludzie ci dalej twierzą to samo. Mówią, że naukowcy się pomylili. Księga Jonasza jest midraszem. Wiadomości o rzekomym połknięciu ludzi przez wieloryby zaczęły się pojawiać, gdy fundamentalizm trzymał się mocno. Wcześniej nikt nie zaobserwował tak nieprawdopodobnego wydarzenia.Teolodzy katoliccy  i ewangeliccy rozumieją to, zielonoświątkowcy nie. Ich świat jest pełen demonów, które są przyczyną chorób. Słyszałem o demonie odpowiedzialnym za katar. Bultmann pisał, by z przekazu sprzed dwóch tysięcy lat pozbyć się demonów, cudów, lecz ci ludzie uważają, że inna od literalnej interpretacja przeczy autorytetowi Biblii.

 
 • Tomek śro, 9 sty 2019, 10:31:29
rkurpios czw, 13 wrz 2018, 17:52:23

Praktyki masowych uzdrowień, którzy organizują zielonoświątkowcy są niebezpieczne. Mogą doprowadzić ludzi chorych do zaprzestania konwencjonalnej terapii. Niestety dochodzi do takich przypadków. Ci którzy polecają tę metodę leczenia, muszą zdawać sobie sprawę na jakie ryzyko narażają innych. Praktyki, którym się przyglądałem były przygnębiające. Rozsądni chrześcijanie nie robią tego, lecz ci którzy nie mają odpowiedniego wykształcenia, a każą się nazywać pastorami, wyrządzają wielką szkodę religii. Proponowałbym im, by nie krytykowali bezlitośnie Kościoła katolickiego, który uważają za zwiedziony, tylko przyjrzeli się swemu środowisku, swoim wspólnotom. Wszystkim to proponuje. Ci z lewicy nie powinni mówić o pedofili w Kościele katolickim, bo akceptują ją, gdy ich guru Cohn - Bendit, przechwala się eksperymentami z małymi dziewczynkami. Czy u niego wam to nie przeszkadza? Tym zielonoświątkowcom, którzy bawią się w lekarzy, odradzam takie praktyki, bez względu, czy robią to za darmo, czy trzeba im płacić.

 

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń