Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Chrześcijaństwo według biskupa Sponga

John Shelby Spong jest emerytowanym biskupem Kościoła episkopalnego oraz teologiem liberalnym. Internauci być może znają jego kazanie "Fatalne wersety w Biblii" w którym mówi o fragmentach w Piśmie Świętym w jego ujęciu bardzo szkodliwych.John Spong często występuje w obronie grup społecznych - kobiet, homoseksualistów, ludzi innych ras krzywdzonych  przez cywilizację Zachodu. Jest on autorem wielu książek m.in. "Rescuing the Bible from Fundamentalism", "Resurrection: Myth or Reality?" czy "Liberating the Gospels". Twórczość biskupa może być szokująca dla czytelnika ceniącego tradycyjne spojrzenie, choć autor nie dokonał większej dekonstrukcji prawd uważanych za niewzruszone niż jego poprzednicy. Czy ktoś twierdzący, że dziewicze narodziny to mit, może być chrześcijaninem? Według fundamentalistów z pewnością nie. Dla  konserwatystów z Kościoła katolickiego teologia Sponga również nie jest do zaakceptowania. Myśli przedstawione w książce "Liberating the Gospels" przypominają koncepcje przedstawicieli "third quest" - "trzeciego podejścia'' w poszukiwaniu historycznego Jezusa. Ed Parish Sanders i Geza Vermes próbowali spojrzeć na Jezusa jako kogoś kto pochodzi z  żydowskiej społeczności i przez tę społeczność został ukształtowany. Spong idzie tą samą drogą. Podtytuł wymienionej wyżej książki brzmi: "Reading the Bible with Jewish Eyes".

Biskup z Newark twierdzi, że nie zrozumiemy ewangelii, jeśli nie uświadomimy sobie faktu, że są one pismami żydowskimi. Przypominają one midrasz, czyli żydowską opowieść mądrościową mającą wyjaśniać Biblię. Amerykański duchowny uważa, że przez długi czas do tekstów biblijnych dodawano różne koncepcje i  często chrześcijanin bardziej wierzył w dogmaty stworzone przez teologów niż w istotę chrześcijańskiego orędzia. Doktryna została oddzielona od  biblijnych podstaw. Tradycja stała się nauką Kościoła. Również dosłowność niektórych fragmentów Pisma Świętego jest dla Sponga nie do przyjęcia.

Kiedyś Rudolf Bultmann pisał, że ewangeliczny przekaz powinien być zrozumiany przez współczesnego człowieka, chciał pozbawić go wątków mitologicznych i chciał uwolnić świat od fatalizmu, typowego dla starożytności. Dziś teologia liberalna uważana jest przez niektórych za cios, który osłabił wiarę. To błędny wniosek. Raczej pogląd fundamentalistów, że Biblia jest nieomylna w każdej dziedzinie, spowodował, iż wielu ludzi zaczęło traktować wiarę z mniejszą powagą. Spong napisał jeszcze jedną ważną książkę. Jej tytuł brzmi: "Why Christianity must change or die".

Być może warto przemyśleć tezy biskupa Sponga, który nie jest człowiekiem niepopełniającym błędów, ale trudno odmówić mu woli walki i wiary.Opcje Artykułu

Chrześcijaństwo według biskupa Sponga | 31 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
rkurpios pią, 7 wrz 2018, 22:11:10

Chrześcijaństwo widziane oczami biskupa Sponga jest do zaakceptowania przez współczesnego człowieka. John Shelby Spong nie ma problemów z wiarą w Boga. Faktem dla niego jest ukrzyżowanie Jezusa. Pisze, że nie znamy powodu aresztowania i egzekucji. Przyczyna została ukryta  w mrokach starożytności. Teologowi pozostają spekulacje. Czy poważny biblista może temu zaprzeczyć? Amerykanin twierdzi, że czymkolwiek była Wielkanoc, nie można nie zauważyć, że uczniowie którzy uciekli, po krótkim czasie byli gotowi umrzeć za swe przekonania. To jest moc Wielkanocy. Czymkolwiek było "zmartwychwstanie" również trzeba przyznać, że świat się zmienił. Żydowski szabas został zastąpiony nowym świętem - niedzielą. Cóż się wydarzyło? Nie unikniemy tego pytania. Sceptyk odpowie, że człowiek po śmierci nie wstaje, nie zaczyna znowu funkcjonować. Chrześcijaństwo według Sponga mimo tak wysokiej stawki, musi dać odpowiedź na pytanie o zmartwychwstanie.Tą kwestią Spong zajał się w książce "Resurrection: Myth or Reality?" Nie ma raczej szansy na  przetłumaczenie jakiejkolwiek książki Sponga w Polsce. Biskup uderza w czułe punkty wielu kościołów. Sędziwy człowiek został z trudem zaproszony do Francji. Dlaczego? Czy stwierdzenie, że dziewicze narodziny występowały w wielu religiach znad Morza Śródziemnego jest fałszywe? Spong podważa wiele kwestii. Uważa, że Józef, który pojawia się tylko w okresie dzieciństwa Jezusa jest postacią fikcyjną. Nieobecność spowodowana wczesną śmiercią wydaje mu się bardziej prawdopodobna. Nie musimy się ze Spongiem we wszystkim zgadzać. On nie tworzy dogmatów. Biskup dogmatów nie znosi. Ten szczupły, wysoki mężczyzna jest odważnym teologiem. Spadają na niego liczne ciosy, ale są to epitety nie argumenty. Innym ludziom jego poglądy są bliskie. Takie reakcje wywołuje osoba prezentująca śmiałe tezy. Nie sądzę, by przejmowal się wyzwiskami. To twardy człowiek.

 
Yasmin sob, 8 wrz 2018, 09:36:18

Nie wiem, może kiedyś do końca wysłucham tego fatalnego wykładu. Na początku miałam wiele pytań, wśród nich to, czy Dekalog jest słowem Boga, czy fatalnym tekstem Biblii. Ale to już nieaktualne. Teraz mam inne, dlaczego ten biskup chciał być biskupem, czy wierzy w Boga i jakiego i jak mu się ten Bóg objawił?

https://www.youtube.com/watch?v=IQBdWk5_BeY

Jeśli Biblia jest zlepkiem fatalnych tekstów, to można każde jej zdanie podważyć, wyrywając ze wszystkich kontekstów, jako fatalny tekst. Nie ma Świętych Ksiąg, nie ma Objawienia, to jaki jest Bóg a może wcale Go nie ma. No dzięki wielkie za inspirację.

 
 • Yasmin sob, 8 wrz 2018, 13:22:54
 • Yasmin sob, 8 wrz 2018, 15:20:41
 • Yasmin sob, 8 wrz 2018, 17:28:08
 • Yasmin sob, 8 wrz 2018, 19:28:40
rkurpios sob, 8 wrz 2018, 19:27:11

Komentarze to nie rozmowa twarzą w twarz, dlatego zaszły pomyłki. Pisałem o swej koleżance i swym znajomym, nie o teologu Spongu. Myślę, że wszystko stało się jasne. Być może inne kwestie też Panią zdenerwowały, ale to już jest sprawa ufności w prawdopodobną interpretację.  Chcę też mieć prawo do poglądów. Myślę, że nie musi się Pani Spongiem przejmować. Pozdrawiam.

 
rkurpios pon, 10 wrz 2018, 10:32:43

Spong prezentuje chrześcijaństwo możliwe do zaakceptowania. Nie przyciągna twardych ateistów, ale czyni religię bardziej zrozumiałą. Nowym ateistom trudno go zaatakować, gdyż w jego egzegezie nie ma miejsca na cuda czy mity. Z takimi teologami Dawkins nie rozmawia. Teologia liberalna nie porywa jednak tłumów. Ludzie kurczowo trzymają się dogmatów, choć podczas szczerej rozmowy okazuje się, że nie wierzą w nie. Inni, zwłaszcza młodzież  odchodzi z Kościoła. Pogląd, że w Biblii natchniony jest każdy wers, gdyż w innym wypadku nie jest ona świętą księgą wynika ze szkodliwego literalnego rozumienia tekstu. Niewiele kościołów ma takie podejście, ale popełniają inne błędy. Mówią o cudach dziejących się współcześnie. Objawienia w Fatimie albo pogląd, że  wszyscy mogą być zdrowi lub mówić po bułgarsku bez nauki języka, przynosi wiele złego. Wystawia chrześcijaństwo na kpiny ateistów. Nauka działa i to każdy dostrzega. Nikt nie myśli o braku obiektywnej prawdy, idei postmodernistów, gdy leci samolotem na wysokości 5 tys. m. Prawdy fizyki są pewne. Doświadczenia przyrodników są weryfikowalne. Jeśli ktoś zrobił zamęt w filozofii, mówiąc, że każda ''narracja" jest prawdziwa, nie udało mu się dokonać spustoszeń w naukach ścisłych. Bricmont i Sokal w książce "Modne bzdury" obnażyli kłamstwa współczesnych ideologów. Rogers Scruton jest bezlitosny dla nowych marksistów. Wracając do teologów, Bultmann zrobił dobrą robotę, ale dla wielu jest zagrożeniem. Nie trzeba obawiać się jego tez. Jednak Kościół katolicki z życiowych względów nie może przyznać mu racji. Spong również musi być atakowany, bo narusza interesy wielu grup.  

 
Yasmin pon, 10 wrz 2018, 15:59:31

Przedstawię się nieco z konieczności. Jestem prostą kobietą ale to nie znaczy, że ciemną jak tabaka w rogu. Z wykształcenia jestem fizykiem i chociaż od wielu lat wykonuję inny zawód, to nie tak znowu łatwo byłoby wcisnąć mi kit z tej dziedziny. Nie pamiętam, to najwyżej sprawdzę. Nie rozumiem, to nie przyjmuję na wiarę, chyba, że od bardzo dobrego fizyka, lub szukam uznanych naukowych publikacji. Pracę pisałam przekrojową z rozwoju nauk fizycznych i filozofii od starożytności do ubiegłego wieku z analizą zmiany pewnych koncepcji filozoficznych i fizycznych. Piszę o tym dlatego, żeby pokazać, że mam jakieś tam podstawy do pisania tego co piszę. Nie ma w nauce nic pewnego na 100 procent - nawet definicje nauki, teorii naukowej i metodologia badań zmieniają się - co ukazują nasze dzieje. Nie ma też tym bardziej nic pewnego w filozofii. Stawiam na to, że nie ma nic pewnego w teologii. Dowodem jest mnogość koncepcji teologicznych czasem sprzecznych ze sobą w bardzo dużym stopniu. Jedyną niezmienną Istotą może być sam Bóg ale nie nasze wyobrażenia o Nim. Dlatego na przykład dla mnie Biblia jako słowo Boże jest święta a fizyka nie. W fizyce przez stulecia a nawet dziesięciolecia wiele treści się zmieniało. O weźmy takie klasyczne przykłady jak eter, prędkość światła, cieplik, natura światła, natura materii, fizyka Newtona, koncepcje ewolucji Wszechświata, mechanika kwantowa i wiele innych. Biblia z kolei jest co do zasady niezmienna, chociaż zmienia się stosunek ludzi do Niej, przekłady lub kanon pism w różnych wyznaniach. Z fizyki wyrzucono całkowicie niektóre pojęcia i teorie inne dołożono lub zmodyfikowano. Z Biblią jest zupełnie inaczej, można doprecyzować przekład, różnie rozumieć jej zapisy - osadzając w konkretnym czasie i przestrzeni - na przykład Dekalog. Ale jeśli go ktoś odrzuci w części lub w całości, to ktoś inny odrzuci inny fragment lub w końcu całą resztę. Kto wtedy i z jakim autorytetem powie światu: nie morduj, nie cudzołóż, nie pożądaj, czcij ojca i matkę i tak dalej. Kto i z jakim autorytetem objawi światu Boga? Kto? Ci teologowie, co się spierają miedzy sobą o cuda, o Jezusa, o Zmartwychwstanie, o Trójcę Świętą, o piekło, o szatana i tak dalej? Równie dobrze mogą to zrobić ateiści.

To nie wierność Biblii, Bogu i Jezusowi jest winna największych złych rzeczy jakich dokonują ludzie, lecz niewierność.

 
 • Yasmin wto, 11 wrz 2018, 15:48:35
 • Yasmin wto, 11 wrz 2018, 19:54:46
rkurpios czw, 13 wrz 2018, 11:11:10

Żeby mieć przekonanie, że Biblia jest święta, musi być ona poddana jak każda inna książka, metodzie krytyczno - literackiej. Nie można zakładać na podstawie autorytetu, że jest święta. Cokolwiek to słowo znaczy. Muszę sprawdzić wiarygodność Biblii. Nie trzeba się tego obawiać. Obawy, że znajdę coś niewłaściwego to objaw słabości wiary. Jak dziecko zakrywam oczy, by stwierdzić, że czegoś nie ma. Jeżeli znam tekst i nie widzę w nim sprzeczności, jest on dla mnie wiarygodny. Posługuję się rozumem w wielu sytuacjach, nie mogę uwierzyć jakiemuś człowiekowi, że jest np. miliarderem lub że potrafi leczyć ze wszystkich chorób nie sprawdzajac tego. Podstawą mojego zaufania, nie mogą być jego słowa, ponieważ mogę trafić na oszusta. Muszę wiedzieć, że jest lekarzem lub dowiedzieć się z innych źródeł, że jest miliarderem, choć wygląda jak łachmaniarz. Muszę sprawdzić, czy istota nauczania Jezusa spełniła się. Jezus mówił, że królestwo Boże jest bliskie, teraz jednak teolodzy muszą znaleźć inną interpretację tych słów, gdyż królestwo nie przyszło za życia pokolenia o którym mówił Jezus. U niektórych wywołuje ta niespełniona obietnica wątpliwości, u innych nie. Dlatego nie zachęcam do czytania bezmyślnego, ani do skrajnie krytycznego. Zachęcam do czytania bez żadnych wstępnych założeń.

 
 • Yasmin wto, 18 wrz 2018, 16:41:32
rkurpios wto, 25 wrz 2018, 10:40:41

Dlaczego do tego artykułu napisano tak wiele komentarzy? Ponieważ chciałem przedstawić poglądy biskupa Sponga. Po przeczytaniu tekstu jedna osoba nie zgodziła się z argumentami Amerykanina. Dlaczego? Gdyż Spong przedstawia wersję chrześcijaństwa inną od tradycyjnej. Wiara nie jest nauką. Mamy zaufanie do tradycji Kościoła, do Biblii. To nie są suche fakty, które się zmieniają. Wiara to zaufanie wobec rzeczy nieznanych. W niemieckim przetrwało słowo "belieben", które oznacza "cenić", "być lojalnym" i "kochać". Polskie słowo pochodzi od prasłowiańskiego "vera''. Czy daleko słowu "wiara" do "wierności"? Nie. Dlaczego o tym piszę? Ponieważ wiara jest czymś osobistym, łączy się z silnymi emocjami, dlatego ludzie reagują gwałtownie, gdy podważa się ich wiarę. Napisałem o przekonaniach Sponga dotyczących dziewiczych narodzin i była reakcja. Spong jest znany z wykładu "Fatalne wersety Biblii". Nie wszystkim podoba się, to co mówi. Jeśli przedstawia się pogląd różny od ortodoksyjnego ludzie uważają, że szydzi się z ich wiary. A przecież można pomyśleć, że inaczej interpretuje się wydarzenie opisane w Biblii lub podważa się dogmat, który wcale nie jest biblijny. Stąd złość niektórych katolików, gdy protestanci twierdzą, że wniebowzięcie Maryi jest dogmatem niebiblijnym. Przecież "wierzyć" to ''być lojalnym". 

 
 • Yasmin wto, 25 wrz 2018, 19:17:26
rkurpios wto, 25 wrz 2018, 21:43:29

Dogmat o wniebowzięciu Maryi jest z 1950 r. Czy Biblia wspomina o takim fakcie? Nie broni Pani Biblii, tylko tradycji Kościoła z którym jest Pani związana. Daleki jestem od gorących debat o dogmatach. Uważam, że wiele z nich jest nietrafnych. Dlaczego mam odpowiadać czy wiara, czy ateizm lepiej wyjaśnia świat? Debaty prowadzą osoby bardziej ode mnie kompetentne. Przez długi czas byłem agnostykiem, ponieważ uważałem, że mamy za mało dowodów lub argumentów, by wybrać bardziej zdecydowany pogląd. Z moją wiedzą z teologii, niedużą zresztą, mogę stwierdzić, gdzie w Biblii są pomyłki i jaką egzegezę uważam za rozsądną. Nie mam dużej wiedzy z fizyki, która mnie  akurat interesuje. Czy świat jest bardziej niezrozumiały niż nam się wydaje? Tak sądzę. Wielu zadziwia mechanika kwantowa, ale nikt jej nie rozumie. Odbiega od zdrowego rozsądku. Szkoda, że gnębią Panią watpliwości. Wybrała Pani swoją drogę i proszę nią iść. Jeżeli znajdzie Pani w Biblii jakiś problem, sprzeczność warto przemyśleć to, spytać osobę wiarygodną i z dużą wiedzą. Można się nie interesować sprawami wiary. Dużo osób tak robi. To nie jest zła postawa. Od interpretacji są bibliści. Ludzie dociekliwi lub niespokojni męczą się ze swymi rozterkami. Ateiści inaczej wyjaśniają argument kosmologiczny, argument norm moralnych, dostrojenia wszechświata. Wie Pani o tym, dlatego piszę. Przypuszczam, że ma przeżyła Pani jakieś doświadczenie religijne. To nie jest dowód dla ateistów, gdyż nie można go zweryfikować, ale wielu osobom to poczucie wystarcza. Nie warto się tego trzymać?

 
 • Yasmin śro, 26 wrz 2018, 18:59:48

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń