Chrześcijaństwo według biskupa Sponga

nie, 12 sie 2018, 18:33:59

Autor: Robert Kurpios

John Shelby Spong jest emerytowanym biskupem Kościoła episkopalnego oraz teologiem liberalnym. Internauci być może znają jego kazanie "Fatalne wersety w Biblii" w którym mówi o fragmentach w Piśmie Świętym w jego ujęciu bardzo szkodliwych.

John Spong często występuje w obronie grup społecznych - kobiet, homoseksualistów, ludzi innych ras krzywdzonych  przez cywilizację Zachodu. Jest on autorem wielu książek m.in. "Rescuing the Bible from Fundamentalism", "Resurrection: Myth or Reality?" czy "Liberating the Gospels". Twórczość biskupa może być szokująca dla czytelnika ceniącego tradycyjne spojrzenie, choć autor nie dokonał większej dekonstrukcji prawd uważanych za niewzruszone niż jego poprzednicy. Czy ktoś twierdzący, że dziewicze narodziny to mit, może być chrześcijaninem? Według fundamentalistów z pewnością nie. Dla  konserwatystów z Kościoła katolickiego teologia Sponga również nie jest do zaakceptowania. Myśli przedstawione w książce "Liberating the Gospels" przypominają koncepcje przedstawicieli "third quest" - "trzeciego podejścia'' w poszukiwaniu historycznego Jezusa. Ed Parish Sanders i Geza Vermes próbowali spojrzeć na Jezusa jako kogoś kto pochodzi z  żydowskiej społeczności i przez tę społeczność został ukształtowany. Spong idzie tą samą drogą. Podtytuł wymienionej wyżej książki brzmi: "Reading the Bible with Jewish Eyes".

Biskup z Newark twierdzi, że nie zrozumiemy ewangelii, jeśli nie uświadomimy sobie faktu, że są one pismami żydowskimi. Przypominają one midrasz, czyli żydowską opowieść mądrościową mającą wyjaśniać Biblię. Amerykański duchowny uważa, że przez długi czas do tekstów biblijnych dodawano różne koncepcje i  często chrześcijanin bardziej wierzył w dogmaty stworzone przez teologów niż w istotę chrześcijańskiego orędzia. Doktryna została oddzielona od  biblijnych podstaw. Tradycja stała się nauką Kościoła. Również dosłowność niektórych fragmentów Pisma Świętego jest dla Sponga nie do przyjęcia.

Kiedyś Rudolf Bultmann pisał, że ewangeliczny przekaz powinien być zrozumiany przez współczesnego człowieka, chciał pozbawić go wątków mitologicznych i chciał uwolnić świat od fatalizmu, typowego dla starożytności. Dziś teologia liberalna uważana jest przez niektórych za cios, który osłabił wiarę. To błędny wniosek. Raczej pogląd fundamentalistów, że Biblia jest nieomylna w każdej dziedzinie, spowodował, iż wielu ludzi zaczęło traktować wiarę z mniejszą powagą. Spong napisał jeszcze jedną ważną książkę. Jej tytuł brzmi: "Why Christianity must change or die".

Być może warto przemyśleć tezy biskupa Sponga, który nie jest człowiekiem niepopełniającym błędów, ale trudno odmówić mu woli walki i wiary.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20180812183359286