Uwaga fundamentaliści!

pią, 7 wrz 2018, 18:36:53

Autor: Robert Kurpios

Wiek XIX był złym okresem dla chrześcijaństwa. Po ogłoszeniu teorii Darwina i większego znaczenia teologii liberalnej do głosu doszli fundamentaliści. Dziś są często przedmiotem kpin, a nowi ateiści traktują ich jako wzorcową grupę chrześcijańską.

Literalne odczytanie Biblii jest niepoważne i przynosi chrześcijaństwu szkody. Walka z ewolucjonizmem skończy się dla tych ludzi klęską. John Wesley oprócz wielu zasług, powinien zostać skrytykowany za pomysł, by duchownym mogła zostać osoba nieordynowana. Dzięki słabemu wykształceniu ludzie pełniący funkcję pastorów, często są zwolennikami dosłownej interpretacji każdego fragmentu Biblii. Jest czymś zasmucającym, że w Stanach Zjednoczonych i w innych krajach ponad 16 milionów ludzi wierzy w nauki Josepha Smitha. Można jednak rzec, że nurt ten tak jak Świadkowie Jehowy jest poza chrześcijaństwem.

W Polsce na początku lat dziewięćdziesiątych pojawiły się kościoły charyzmatyczne. Część zborów zachowowuje się nie fair wobec społeczeństwa. Alfred H. Pohl w książce "17 powodów dlaczego odszedłem z ruchu zielonoświątkowego" pisze o kampaniach uzdrowicielskich, które były oszukaństwem. Ich praktyki z "mówieniem językami", skłonność do bezgranicznego oddania przywódcom są czymś zawstydzającym. Dzisiaj z tego typu religijnością mamy do czynienia również w Polsce.

Kościół katolicki zwrócił uwagę na te nowe zjawiska, a ponieważ traci wielu wiernych w Ameryce Południowej, wpuszcza charyzmatyków do kościołów. Niektórzy księża mówią, że sekty z USA odbierają nam wiernych, inni witają ich z szeroko otwartymi ramionami. W Brazylii sytuacja jest skomplikowana, gdyż w nurcie chrześcijańskim obecne są elementy religii afrykańskich. Mamy więc do czynienia z synkretyczną religią, którą trudno nawet nazwać. Dzisiejszy stan nie możemy jednak określić wyjątkowym, gdyż zawsze obok zdrowego nurtu, mieliśmy do czynienia z dziwacznymi grupami. W Polsce niestety możemy już dostrzec większą obojętność wobec religii, zwłaszcza wsród młodzieży. Dla tych ludzi bogiem nie jest nauka, ale przyjemność.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20180907183653157