Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Błędna diagnoza ateistów

Polemiki

Nazywano ich "czterema jeźdźcami Apokalipsy". Teraz jest ich trzech. Jeden z nich Christopher Hitchens zmarł pod koniec 2011 roku. W swej znanej książce "Bóg nie jest wielki" umieścił rozdział o tytule " Religia zabija". Dawkins, Harris i Dennett są naukowcami. Hitchens był dziennikarzem i pisarzem. Jego książka napisana jest jasnym, prostym językiem, jednak jego przekonania są błędne." Hitchens zabija". Tak można nazwać rozdział poświęcony złu religii. Brytyjczyk był zbyt bystry, by pisać w sposób zupełnie nonsensowny, jednak jego teza, że religia jest przyczyną konfliktów jest nieprawdziwa. Autor jest stronniczy. Wielu słyszało o wojnie trzydziestoletniej ( 1618 - 1648), która szalała w Europie po reformacji. Mogłoby się wydawać, że ten konflikt istotnie był wojną z powodu religii. Na szczęście nie był. Czynnik religijny był obecny w tej walce, nie był jednak czynnikiem jedynym. Uczciwy historyk napisałby, że nie mniejszą rolę w czasie wojny odgrywała polityka, gospodarka i warunki społeczne. Hitchens widział świat w barwach czarno - białych. Religia jest zła, ateizm dobry. To intelektualne nadużycie. W czasie wojny trzydziestoletniej katoliccy i protestanccy arystokraci zawierali często sojusze. Czy więc była to wojna religijna? 

 

Warto jeszcze przypomnieć, że większość hugenotów nie walczyła z katolikami w obronie wiary, lecz w obronie swych interesów zagrożonych przez króla. Czy była to tylko wojna religijna? Tak więc w tzw. wojnach religijnych, podłożem jest najczęściej kilka czynników. Nie wiem dlaczego ktoś urodzony w Wielkiej Brytanii, nie dostrzega, że niedawno wygasły konflikt w Irlandii Północnej, nie był tylko konfliktem między katolikami a anglikanami.

 

Czy Irlandczycy nie odczuwali upokorzenia po podboju ich kraju przez Anglię? Czy Ukraińcy nie czuli się upokorzeni przez Rzeczpospolitą? Czy przyczyną nie są historyczne urazy, polityka i różnice społeczne. Wymieniona czwórka ateistów, może oprócz Dennetta, popełnia ten sam błąd. Z naukowców stali się ateistycznymi kaznodziejami i silne emocje sprawiają, że są mniej rozsądni. Tracą panowanie. Na wiele ich zarzutów pastorzy powinni odpowiedzieć i starają się to robić.

 

Ta bitwa między ateistami a chrześcijanami i wyznawcami innych wyznań, zaczęła się po ataku muzułmanów na Stany Zjednoczone w 2001 roku. Trwa więc dość długo. Zachód kolejny raz został wyrwany z błogości i spokoju. Mimo spowodowanego szoku, nie uprawnia to żadnego autora do uproszczeń. Świat zawsze był skomplikowany.Opcje Artykułu

Błędna diagnoza ateistów | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
rkurpios pią, 31 lip 2020, 21:08:38

Dawkins jest znakomitym biologiem, który od pewnego czasu zaczął szerzyć ateizm. Gdyby nie był arogancki, gdyby nie próbował dotrzeć z popularnym ateizmem do szerokiego grona czytelników byłby gróźniejszym przeciwnikiem dla teistów. Scott Atran napisał książkę o religii zupełnie inną. Długą, dość nudną, zawiłą, ale groźniejszą według mnie dla osób wierzących. Chłodną i suchą. Jako anropolog kulturowy celniej uderzył w religie. To książka naukowa. Dawkins wybrał sobie inne zadanie. Warto zapoznać się z poglądami wojujących i spokojnych ateistów. Zachęcam do czytania takich książek, bo książki pisane przez teologów na kolanach są  zazwyczaj niestrawne. Bóg może być bytem wymagającym czci, ale wolę książki biblistów liberalnych: Bultmanna, E.P. Sandersa czy Johna Shelby'ego Sponga. Czy mają rację? Nie wiem.

 

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń