Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Chrześcijaństwo racjonalne

Wydaje się, że oprócz wspólnot konserwatywnych wielu ludzi ma problem z zaakceptowaniem cudownych historii z Biblii. Jest to zrozumiałe i nie musi oznaczać odejścia od chrześcijaństwa. Czy współczesny człowiek może mieć inne poglądy na zjawiska opisane w Księdze Wyjścia? Powinien mieć. Jeżeli uważa, że wydarzenia z tej księgi są legendą, ważne będzie teologiczne przesłanie, a prawdopodobieństwo zaistnienia niespotykanych zjawisk stanie się mało istotne.Istnieją jednak badacze, którzy próbują znaleźć naturalną przyczynę niezrozumiałych wydarzeń. Ateiści uważają przejście przez Morze Czerwone za absurdalne. Mają prawo do swojej opinii. Czy jednak doświadczenia badacza, który zajmuje się oceanografią i próbuje udowodnić, że pod wpływem silnej, długo trwającej wichury wody w płytkiej zatoce istotnie mogą się rozstąpić, są przekonujące? Nie na wszystkich robi to wrażenie.

Ciekawsza wydaje się interpretacja z dotarciem do góry Synaj. Naukowcy orzekli, że góra Synaj to wulkan Halal Bedr na pustynii. Słup obłoku, grzmoty na górze istotnie kojarzą się z wulkanem. Autor księgi widział w tych zjawiskach moc Boga i z taką interpretacją wielu może się zgodzić. Niektórzy bibliści nie lubią szukania racjonalnych wyjaśnień każdego wydarzenia. Cóż, kij ma dwa końce. Jeżeli ktoś chce biblijną opowieść uprawdopodobnić czekając na przykład na dowody archeologiczne, musi mieć świadomość, że czasem mogą one być zgodne, a czasem niezgodne z biblijnym przekazem.

Naukowcy kiedyś mowili, że pobyt Izraelitów w Egipcie to fikcja literacka. Jednak na steli Merenptaha, którą datuje się na okres 1224 - 1208 przed Chr. widnieje inskrypcja mówiąca, że "Izrael został zrujnowany". Nie ma w dokumentach starożytnego Egiptu innej wzmianki o Izraelu. Stela ta wskazuje na kontakty Egiptu z Izraelem i pokonanie go w wyprawie wojennej. Archeolodzy i przedstawiciele innych dyscyplin razem z teologami mogą opowiadać biblijną historię. Wystarczy uznać, że choć historia czasem biegnie krętym torem, dokonania historyków i biblistów mogą się uzupełniać.Opcje Artykułu

Chrześcijaństwo racjonalne | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
rkurpios śro, 12 gru 2018, 14:30:52

Mit nie jest legendą. Owszem ma cechy tego gatunku literackiego, ale funkcją mitu jest zobrazowanie abstrakcji, lub czegoś co wykracza poza ludzkie zrozumienie. Dlatego nieprawdopodobna historia nie może być odczytana dosłownie. Pod legendarną warstwą odkrywamy jej prawdziwe przesłanie. Prastarą prawdę, cokolwiek ten termin oznacza. Dlaczego o tym piszę? Ponieważ myślę, że biblijne opowieści są często źle interpretowane. Bawią nas mity w innych religiach, lecz mitom chrześcijańskim nadajemy odrębny status i traktujemy inaczej. Zupełnie jakby ich właściwy sens zniknął. Bronisław Malinowski pisząc o mitach z Melanezji rozumiał je tak jak napisałem wcześniej. Czym więc różni się mit biblijny od mitów, których słuchali z zaciekawieniem ludzie z Nowej Gwinei? Pisałem o niebezpieczeństwie literalnej egzegezy Biblii. Tolkien, znawca germańskich opowieści twierdził, że w chrześcijaństwie intuicja wyrażana przez różne ludy stała się faktem. Mit stał się rzeczywistością. Zrealizował się. Być może. Istnieje jednak grupa biblistów, takich jak John Shelby Spong (ciągle uważany za kontowersyjną postać), którzy nie traktują np. mitu o dziewiczych narodzinach inaczej. Mit ten występował w wielu religiach z basenu Morza Środziemnego. Dla Tolkiena stał on się rzeczywistością, dla Sponga pozostał opowieścią.

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń