Chrześcijaństwo racjonalne

pon, 19 lis 2018, 18:47:39

Autor: Robert Kurpios

Wydaje się, że oprócz wspólnot konserwatywnych wielu ludzi ma problem z zaakceptowaniem cudownych historii z Biblii. Jest to zrozumiałe i nie musi oznaczać odejścia od chrześcijaństwa. Czy współczesny człowiek może mieć inne poglądy na zjawiska opisane w Księdze Wyjścia? Powinien mieć. Jeżeli uważa, że wydarzenia z tej księgi są legendą, ważne będzie teologiczne przesłanie, a prawdopodobieństwo zaistnienia niespotykanych zjawisk stanie się mało istotne.

Istnieją jednak badacze, którzy próbują znaleźć naturalną przyczynę niezrozumiałych wydarzeń. Ateiści uważają przejście przez Morze Czerwone za absurdalne. Mają prawo do swojej opinii. Czy jednak doświadczenia badacza, który zajmuje się oceanografią i próbuje udowodnić, że pod wpływem silnej, długo trwającej wichury wody w płytkiej zatoce istotnie mogą się rozstąpić, są przekonujące? Nie na wszystkich robi to wrażenie.

Ciekawsza wydaje się interpretacja z dotarciem do góry Synaj. Naukowcy orzekli, że góra Synaj to wulkan Halal Bedr na pustynii. Słup obłoku, grzmoty na górze istotnie kojarzą się z wulkanem. Autor księgi widział w tych zjawiskach moc Boga i z taką interpretacją wielu może się zgodzić. Niektórzy bibliści nie lubią szukania racjonalnych wyjaśnień każdego wydarzenia. Cóż, kij ma dwa końce. Jeżeli ktoś chce biblijną opowieść uprawdopodobnić czekając na przykład na dowody archeologiczne, musi mieć świadomość, że czasem mogą one być zgodne, a czasem niezgodne z biblijnym przekazem.

Naukowcy kiedyś mowili, że pobyt Izraelitów w Egipcie to fikcja literacka. Jednak na steli Merenptaha, którą datuje się na okres 1224 - 1208 przed Chr. widnieje inskrypcja mówiąca, że "Izrael został zrujnowany". Nie ma w dokumentach starożytnego Egiptu innej wzmianki o Izraelu. Stela ta wskazuje na kontakty Egiptu z Izraelem i pokonanie go w wyprawie wojennej. Archeolodzy i przedstawiciele innych dyscyplin razem z teologami mogą opowiadać biblijną historię. Wystarczy uznać, że choć historia czasem biegnie krętym torem, dokonania historyków i biblistów mogą się uzupełniać.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20181119184739320