Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Dinesha D'Souzy obrona chrześcijaństwa

Niedawno ukazała się książka Dinesha D'Souzy "Życie po śmierci. Naukowe dowody''. To druga książka amerykańskiego publicysty poświęcona religii. Pierwsza nosiła tytuł "To wspaniałe chrześcijaństwo".Wcześniej autor, który był jednym z doradców politycznych Ronalda Reagana, zajmował się propagowaniem idei konserwatywnych. To znany intelektualista, absolwent Dartmouth College, porządnej uczelni należącej do tzw. Ligii Bluszczowej, człowiek uważany przez osoby o innych poglądach za groźnego przeciwnika.

D'Souza postanowił przyjrzeć się dokonaniom współczesnej nauki - psychologii, biologii czy fizyki i później powiedzieć czy między chrześcijaństwem a nauką istnieją sprzeczności. Ktoś kto rzuci okiem na tytuł książki, która ukazała się w Polsce w 2018 roku, będzie wiedział co sądzi o tym autor, może nawet będzie zaskoczony, że tytuł brzmi tak mocno. Cóż za materiał dowodowy przedstawił D'Souza? - pomyśli. Czy o wierze można mówić, ze jest udowodniona?

Autor nieźle zna filozofię, rozdziały w których pisze o argumentach znanych myślicieli, wydają się najciekawsze. Krytykuje powszechny w krajach anglosaskich realizm empiryczny. Pogląd ten wydaje mu się nieprawdziwy, bo czy możemy poprzez nasze zmysły, testy i obserwację poznać  realny świat? Wielu biologów i fizyków np. Francis Crick czy Steven Weinberg twierdzi, że tak. D'Souza zwraca uwagę na ciekawy fakt - Schopenhauer i Kant, znani filozofowie w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych są niedocenieni. Dlaczego? Ponieważ niemieccy myśliciele powątpiewali w przesłanki anglosaskiej filozofii i nauki.

Przypomina także, że poważny cios realizmowi empirycznemu wymierzył George Berkeley, również słabo znany w krajach anglosaskich. Berkeley stwierdził, że w zasadzie wszystkim czym dysponuje człowiek są jego doświadczenia. Skoro nasza wiedza jest przefiltrowana przez nasz mózg i system nerwowy, to postrzegamy tylko to co jako ludzie wyposażeni w taką, a nie innną aparaturę mogą dostrzec.

D'Souza proponuje jak myśliciele, których ceni, żebyśmy potrafili przyjąć do wiadomości, że skoro świat jest naszym wyobrażeniem, to istnienie innych światów nie jest absurdem jak sądzą materialiści. Inne światy są wręcz konieczne. Rozdział poświęcony tym rozważaniom jest najciekawszy z całej książki.

Dinesh D"Souza zna zachodnią filozofię. To sedno książki "Życie po śmierci'', to punkt wyjścia, który pozwoli nam przyjrzeć się poglądom lansowanym przez ateistów, tak pewnych, że Boga nie ma. Amerykański myśliciel stwierdził, że błądzą i naprawdę powinni zastanowić się, zanim cokolwiek ogłoszą światu z typową dla siebie nonszalancją.

To celne uderzenie D'Souzy, dlatego warto poznać jego argumenty. Nawet, wtedy gdy filozof Daniel Dennett wzruszy tylko ramionami.Opcje Artykułu

Dinesha D'Souzy obrona chrześcijaństwa | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń