Cud Świętego Ognia w Jerozolimie

sob, 27 kwi 2019, 21:04:50

Autor: Teodor Lacher

W prawosławną Wielką Sobotę w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie dokonał się Cud Świętego Ognia. Kiedy prawosławny patriarcha Teofil zszedł do wnętrza grobu, pojawił się tam "znikąd" ogień, od którego zapalono paschał.

Obrządek ten powtarza się nieprzerwanie co roku w Bazylice Grobu Pańskiego i ma być świadectwem prawidłowości wyznaczania przez wschodni Kościół daty Wielkanocy (według postanowień pierwszego soboru powszechnego).

W nabożeństwie po zstąpieniu Świętego Ognia uczestniczył także hierarcha ormiańskiego kościoła, ale nie łacińskiego.

Święty Ogień zszedł ok. 13:30 polskiego czasu! Dziś prawosławna delegacja przetransportuje do Polski. Dzięki temu płomień będzie obecny na nabożeństwach, które rozpoczną się dziś przed północą.

Prawosławni z całego świata obserwują przebieg ceremonii Świętego Ognia w telewizji lub w internecie. W krajach, w których większość mieszkańców jest wyznania prawosławnego, nabożeństwo jest transmitowane przez stacje telewizyjne.

Współcześnie Święty Ogień jest transportowany samolotami do wielu krajów. W tym roku po raz dziesiąty, prawosławna delegacja dostarczyła płomień do Polski kilka godzin po jego zejściu. Dzięki temu Święty Ogień jest obecny na nabożeństwach paschalnych, które rozpoczęły się przed północą.

 

http://cudognia.pl/

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20190427210450191