Życzenia wielkanocne Zełenskiego w dwóch językach

nie, 28 kwi 2019, 22:32:25

Autor: Jacek Lehr

Prezydent elekt Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył życzenia obywatelom Ukrainy z okazji nadchodzącej Wielkanocy w dwóch językach: rosyjskim i ukraińskim. Napisał o tym na Facebooku.

„Z jasnym świętem wszystkich Ukraińców, we wszystkich zakątkach planety, gdziekolwiek się znajdują!” – głosi komunikat elekta.

Komik i aktor Wołodymir Zełenski wygrał wybory prezydenckie na Ukrainie, zdecydowanie pokonując dotychczasową głowę państwa, czyli oligarchę Petra Poroszenkę. Czołowe izraelskie media komentując głosowanie podkreślają, że gwiazda serialu „Sługa Narodu” ma żydowskie pochodzenie.

 

Nowy ukraiński prezydent urodził się w 1978 roku w Krzywym Rogu, zaś jego rodzice byli miejscowymi Żydami. Zełenski nie ukrywa przy tym swojego pochodzenia, stąd podczas kampanii na jego Facebook’owym profilu pojawiło się chociażby zdjęcie z jego wizyty w synagodze, na którym widnieje w mycce wraz ze swoimi znajomymi, nazywając ich „gangiem jerozolimskim”.

 

Od dawna jego żydowskie pochodzenie podkreślają izraelskie media, które zwracają dodatkowo uwagę na fakt, iż Zełenski zrobił karierę głównie dzięki ukraińsko-izraelskiemu oligarsze Ihorowi Kołomojskiemu.

 

Anglojęzyczne serwisy „The Times Of Israel”, „Haaretz”, „YnetNews” czy „Jerusalem Post” piszą więc wprost o „zwycięstwie żydowskiego komika”, który ma być nadzieją Ukraińców po nieudanej prezydenturze Poroszenki.

Wołodymyr Zełenski podkreślił, że życzenia skierowane są do wszystkich mieszkańców kraju: na zachodzie, południu, wschodzie, północy i centrum. „Szczególnie chcę pogratulować tym, dzięki którym mamy okazję dzisiaj świętować – to są nasi żołnierze i obrońcy” – dodał.

W tym roku prawosławna Wielkanoc przypadła na niedzielę 28 kwietnia. W wigilię święta w Świątyni Grobu Pańskiego w Jerozolimie zstąpił Święty Ogień, który patriarcha Jerozolimy Teofil III przekazał pielgrzymom.

Przedstawiciele Prawosławnej Cerkwi Ukrainy (PCU) nie mogli uczestniczyć w nabożeństwie. Członkowie delegacji nie mogli otrzymać specjalnych odznak dla pielgrzymów. W Jerozolimie wyjaśniono to stanowiskiem patriarchatu.

15 grudnia w katedrze Mądrości Bożej w Kijowie zakończył się Sobór Zjednoczeniowy ukraińskiego prawosławia, w którym uczestniczyli hierarchowie, księża i wierni - przedstawiciele niekanonicznych zdaniem większości prawosławnej struktur: Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego oraz Ukraińskiej Autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej.

Nowa Cerkiew ukraińska - powstała na soborze - zgodnie ze statutem nazywa się "Prawosławna Cerkiew Ukrainy".

Proces emancypacji Cerkwi ukraińskiej jest ściśle polityczny, analogicznie do historycznego procesu jej podporządkowania Moskwie.

 

Arcybiskup Sawa: nie uznajemy podziału prawosławia na Ukrainie

Poroszenko bierze Cerkiew

 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20190428223225915