Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

"Prawacy" będą niezadowoleni. Papież powołuje się na Baumana

- Jestem zafascynowany ostatnią książką Zygmunta Baumana, napisaną wraz z jego włoskim asystentem "Nati liquidi" – "Płynni od urodzenia" - powiedział Franciszek w wywiadzie dla meksykańskiej telewizji.Praca Baumana wydana w Polsce pod tytułem "Płynne pokolenie" została uznana przez pochodzącego z Argentyny papieża za bardzo ważną w diagnozie więzi pokoleniowych. - Wskazuje ona na ważny problem wykorzenienia nowych pokoleń – mówił Bergoglio.

W wywiadzie dla Thomasa Leonciniego wybitny socjolog i filozof próbuje znaleźć równowagę między indywidualizmem a wspólnotą.

- Społeczeństwo porzuca wspólnotę i stawia na indywidualizm. Pokolenie urodzone w latach 80. dobrze czuje się w tych zmianach – ostrzega uczony.

Socjolog opowiada o świecie, w którym na porządku dziennym są tatuaże, modyfikacje ciała i agresja. Porusza problemy, związane z miłością i seksem. Mówi o ciągłych przemianach, jakie zachodzą w dzisiejszym świecie.

Zygmunt Bauman urodził się 19 listopada 1925 roku w rodzinie polskich Żydów. Po wybuchu II wojny światowej we wrześniu 1939 wraz z rodzicami uciekł do Związku Radzieckiego przed działalnością Einsatzgruppen, które podczas niemieckiej agresji na Polskę mordowały Żydów.

W 1943 młody Bauman rozpoczął studia na uniwersytecie w Gorkim. Wkrótce wstąpił do 1 Armii Wojska Polskiego, gdzie pełnił funkcję oficera polityczno-wychowawczego. Wziął udział w bitwie o Kołobrzeg, w której został ranny, oraz w bitwie o Berlin.

Polska prawica wypomina mu udział w komunistycznym aparacie bezpieczeństwa.

Zygmunt Bauman podpisał zobowiązanie do współpracy jako agent-informator Informacji Wojskowej.

Jako szef Wydziału Polityczno-Wychowawczego Bauman brał udział w tłumieniu podziemia niepodległościowego, za co został odznaczony Krzyżem Walecznych. Wysoko oceniano dzielenie zaangażowania ideologicznego z jego matką (aktywistką Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej).

Dziesięć dni po śmierci Stalina, Bauman został zwolniony z pełnionych funkcji i z zawodowej służby wojskowej ze względu na więź z "burżuazyjną na wskroś rodziną" i niechęć do zerwania stosunków z nią, w związku z czym stwierdzono jego "nieprzydatność do dalszej służby w wojsku".

Bauman wziął na siebie pełną odpowiedzialność za kolaborację z władzą komunistyczną w okresie stalinizmu, przyznając zarazem, że popełnił błąd. Swoją decyzję tłumaczył wiarą w niesienie postępu: "W zubożałym kraju oczekujesz poradzenia sobie z nędzą, upokorzeniem, brakiem ludzkiej godności, z całym szeregiem problemów społecznych i kulturowych. Jeśli się spojrzało na ówczesne spektrum polityczne w Polsce, partia komunistyczna obiecała najlepsze rozwiązanie".

Bronił się, że jego działalność ograniczała się do pisania pamfletów politycznych oraz do wykonywania prac biurowych.Opcje Artykułu

"Prawacy" będą niezadowoleni. Papież powołuje się na Baumana | 2 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
"Prawacy" będą niezadowoleni. Papież powołuje się na Baumana
rkurpios czw, 10 paź 2019, 17:05:28

Niestety dlatego, że świat skręcił w lewo tacy ludzie jak Bauman chodzili w blasku chwały. Bauman od 1945 roku do roku 1953 służył w Korpusie Bezpieczeństwa Publicznego czyli walczył z polskimi patriotami nazywanymi przez komunistów "bandami". Faszyści też ich tak nazywali, jednak za domniemaną lub prawdziwą współpracę z Niemcami, ludzie byli wykluczani ze społeczeństwa np. Knut Hamsun a stalinowscy oprawcy mogli mówić o heglowskim ukąszeniu i włos z ich siwej głowy przystrojonej laurami nie spadł. Popkultura toleruje koszulki z Che Guevarą, kręci się o nich kasowe filmy, znani aktorzy wcielają się w rolę El Commandante, który nie miał litości dla więźniów i chciał by dzieci przyglądały się egzekcjom ich rodziców. Dlatego bardzo jestem niezadowolony z haniebnej postawy wobec Baumana, człowieka, który również niczego nie żałował. Skrupuły według fanatyków mogą mieć tylko frajerzy.

 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń