Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

"Prawacy" będą niezadowoleni. Papież powołuje się na Baumana

- Jestem zafascynowany ostatnią książką Zygmunta Baumana, napisaną wraz z jego włoskim asystentem "Nati liquidi" – "Płynni od urodzenia" - powiedział Franciszek w wywiadzie dla meksykańskiej telewizji.Praca Baumana wydana w Polsce pod tytułem "Płynne pokolenie" została uznana przez pochodzącego z Argentyny papieża za bardzo ważną w diagnozie więzi pokoleniowych. - Wskazuje ona na ważny problem wykorzenienia nowych pokoleń – mówił Bergoglio.

W wywiadzie dla Thomasa Leonciniego wybitny socjolog i filozof próbuje znaleźć równowagę między indywidualizmem a wspólnotą.

- Społeczeństwo porzuca wspólnotę i stawia na indywidualizm. Pokolenie urodzone w latach 80. dobrze czuje się w tych zmianach – ostrzega uczony.

Socjolog opowiada o świecie, w którym na porządku dziennym są tatuaże, modyfikacje ciała i agresja. Porusza problemy, związane z miłością i seksem. Mówi o ciągłych przemianach, jakie zachodzą w dzisiejszym świecie.

Zygmunt Bauman urodził się 19 listopada 1925 roku w rodzinie polskich Żydów. Po wybuchu II wojny światowej we wrześniu 1939 wraz z rodzicami uciekł do Związku Radzieckiego przed działalnością Einsatzgruppen, które podczas niemieckiej agresji na Polskę mordowały Żydów.

W 1943 młody Bauman rozpoczął studia na uniwersytecie w Gorkim. Wkrótce wstąpił do 1 Armii Wojska Polskiego, gdzie pełnił funkcję oficera polityczno-wychowawczego. Wziął udział w bitwie o Kołobrzeg, w której został ranny, oraz w bitwie o Berlin.

Polska prawica wypomina mu udział w komunistycznym aparacie bezpieczeństwa.

Zygmunt Bauman podpisał zobowiązanie do współpracy jako agent-informator Informacji Wojskowej.

Jako szef Wydziału Polityczno-Wychowawczego Bauman brał udział w tłumieniu podziemia niepodległościowego, za co został odznaczony Krzyżem Walecznych. Wysoko oceniano dzielenie zaangażowania ideologicznego z jego matką (aktywistką Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej).

Dziesięć dni po śmierci Stalina, Bauman został zwolniony z pełnionych funkcji i z zawodowej służby wojskowej ze względu na więź z "burżuazyjną na wskroś rodziną" i niechęć do zerwania stosunków z nią, w związku z czym stwierdzono jego "nieprzydatność do dalszej służby w wojsku".

Bauman wziął na siebie pełną odpowiedzialność za kolaborację z władzą komunistyczną w okresie stalinizmu, przyznając zarazem, że popełnił błąd. Swoją decyzję tłumaczył wiarą w niesienie postępu: "W zubożałym kraju oczekujesz poradzenia sobie z nędzą, upokorzeniem, brakiem ludzkiej godności, z całym szeregiem problemów społecznych i kulturowych. Jeśli się spojrzało na ówczesne spektrum polityczne w Polsce, partia komunistyczna obiecała najlepsze rozwiązanie".

Bronił się, że jego działalność ograniczała się do pisania pamfletów politycznych oraz do wykonywania prac biurowych.Opcje Artykułu

"Prawacy" będą niezadowoleni. Papież powołuje się na Baumana | 2 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
rkurpios czw, 10 paź 2019, 17:05:28

Niestety dlatego, że świat skręcił w lewo tacy ludzie jak Bauman chodzili w blasku chwały. Bauman od 1945 roku do roku 1953 służył w Korpusie Bezpieczeństwa Publicznego czyli walczył z polskimi patriotami nazywanymi przez komunistów "bandami". Faszyści też ich tak nazywali, jednak za domniemaną lub prawdziwą współpracę z Niemcami, ludzie byli wykluczani ze społeczeństwa np. Knut Hamsun a stalinowscy oprawcy mogli mówić o heglowskim ukąszeniu i włos z ich siwej głowy przystrojonej laurami nie spadł. Popkultura toleruje koszulki z Che Guevarą, kręci się o nich kasowe filmy, znani aktorzy wcielają się w rolę El Commandante, który nie miał litości dla więźniów i chciał by dzieci przyglądały się egzekcjom ich rodziców. Dlatego bardzo jestem niezadowolony z haniebnej postawy wobec Baumana, człowieka, który również niczego nie żałował. Skrupuły według fanatyków mogą mieć tylko frajerzy.

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń