Hipotezy o ewolucji człowieka niepewne
Zmiany uzębienia dokonywały się nieadekwatnie do założeń o ewoucji człowieka i twierdzenia, że neandertalczycy oderwali się od wspólnego pnia ewolucji człowieka 300-500 tysięcy lat temu.
Zmiany w kształcie zębów dokonywały się szybko, jeśli przyjąć fakt, że neandertalczycy oderwali się od wspólnego pnia ewolucji człowieka 300-500 tysięcy lat temu. Zęby jednak ewoluują w bardzo podobnym tempie u wszystkich hominidów.
Zdaniem uczonych jeśli tempo rozwoju zębów u ludzi w jaskini Sima jest takie samo, co u innych hominidów, to powinny były one ewoluować w dłuższym okresie czasu.
Uczeni z University College London ustalili, że neandertalczycy i ludzie współcześni oderwali się od wspólnego pnia znacznie później niż do tej pory uważano – co najmniej 800 tysięcy lat temu. Odbiega to znacznie od poprzednich szacunków, bazujących na wynikach analizy DNA – głosi komunikat prasowy na portalu Phys.org.
Naukowcy zbadali prędkość ewolucji zębów starożytnych hominidów z jaskini Sima de los Huesos (Hiszpania), prawdopodobnych przodków neandertalczyków. Wiek szczątków sięga przy tym 430 tysięcy lat, co czyni je najstarszymi spośród obecnie znanych.
Myślę, że jeszcze niejeden raz naukowcy nas zaskoczą zupełnie inną teorią. Kiedyś było pewne, że początku hominidów należy szukać w Afryce. Dziś nie jest to takie pewne. Ostatnio genetycy np. Svante Paabo i David Reich dużo piszą o neandertalczykach. Badania kopalnego DNA bardzo szybko zmieniają naszą wiedzę. Obawiam się, że jeszcze kilka razy będziemy zmieniać poglądy, które niektórzy uważają za prawdy udowodnione.