Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Bóg a Machiavelli

Pytania i odpowiedzi

Często jest zadawane pytanie dotyczące spraw strasznych i okrutnych np. Holocaustu w kontekście Boga tzn. dlaczego pozwala on na działanie takiego zła w świecie? Zwykle odpowiedzią na takie pytanie jest to, że takie wydarzenia mają służyć większemu dobru i należy uwierzyć Bogu w tym, że wydają one w przyszłości dobry owoc. Tylko czy taki sposób postępowania nie spełnia zasady Machiavellego: "cel uświęca środki"? Jeśli tak, to dlaczego Kościół nie podziela, a wręcz zabrania takiego podejścia ludziom? Czy nie powinniśmy "myśleć po Bożemu"? 

Dziękuję za skierowanie tak sformułowanego pytania.

Działem teologii  zajmującym się problemem, jak pogodzić istnienie dobrego, miłosiernego Boga z istnieniem zła jest teodycea. Zasadnicza różnica w "posługiwaniu" się złem dla większego dobra jest intencja. Bóg wyciąga dobro ze zła "pomimo" zła i wbrew niemu. "Nie macza w nim palców", nie ma w nim udziału Jego woli. Zło dopuszcza, ale w żadnej mierze nie pragnie go, ani nie prowokuje. Dopuszcza zaś zło przez wzgląd na wolną wolę człowieka, rzeczywistego - obok szatana - sprawcy zła.

Zasada "cel uświęca środki" zakłada czynny udział i kierunkowość woli. Machiavelli pisał o osiąganiu celów za wszelką cenę, i nie pomimo zła, ale włączywszy zło w sztukę polityki i stając po stronie zła. Nie przyjmował je jako coś zewnętrznego i niechcianego, ale tworzył środki do walki z przeciwnikiem o określonym negatywnym charakterze moralnym.

Udział i kierunek jaki obiera wola w określonym działaniu determinuje ocenę etyczną tego działania.

Jacek Lehr

 Opcje Artykułu

Bóg a Machiavelli | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
rkurpios pią, 11 paź 2019, 13:48:49

Często przeciw Bogu używa się argumentu ze zła, twierdząc, że skoro ono istnieje Bóg albo nie jest nieskończenie dobry, albo nie jest wszechmocny. Odpowiedź  teistów brzmi: człowiek ma wolną wolę. Istnieje jednak tzw. zło naturalne czyli katastrofy czy choroby. Odpowiedż teistów: ze zła może wyniknąć dobro. Zarzut krytyków, kłopotliwy dla teistów: czy koszt musi być tak wysoki? Wydaje się, że argument ten jest najtrudniejszy dla filozofów chrześcijańskich czy teologów. Czasami przyczyną kataklizmu jest człowiek np.podpalający las. Czasami. Bardzo czesto katastrofy mają inne przyczyny. Odpowiedź teistów: zło jest potrzebne, by zaistniało dobro np. choroba pana X powoduje współczucie pani Y. Czy Bóg mógł jednak stworzyć świat, w którym wolna wola zostałaby zachowana, a nie byłoby zła? Człowiek wybierałby między większym dobrem a mniejszym. Miedzy miłością do matki a koleżeństwem z panem Z.? Alvin Plantinga odrzuca możliwość istnienia takiego świata. Mielibyśmy wtedy do czynienia z pozorem wolnej woli. Kolejnym zarzutem ateistów jest stwierdzenie, że Bóg jest silniejszy od takiego bytu jak szatan. To nie są dwaj równi partnerzy. Odpowiedż teistów: Bóg dopuszcza z niewiadomych przyczyn do działania szatana. Wiązałbym tę odpowiedź z wolną wolą. Spór jest prowadzony od setek lat, trudno więc wymieniać wszystkie argumenty i kontrargumenty. Stwierdzę jak Plantinga, że łapówkarz Maurycy opisany w książce "Bóg, wolność i zło" w każdym z możliwym światów popełniby ten grzech, no chyba, że zrobimy z niego pozbawiony woli automat. A co z cierpieniem zwierząt? Bóg stworzył świat z prawami, których sam nie może zawiesić. Niestety istnieje dobór naturalny i prawo grawitacji, dlatego słabsze zwierzęta są zjadane a każde może spaść ze skały. Wszechmoc Boga nie oznacza, że stworzy On świat z logicznymi sprzecznościami.

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń