Filozofowie analityczni. Plantinga i Swinburne.

czw, 10 paź 2019, 22:09:53

Autor: Robert Kurpios

W latach 90- tych w serii Biblioteka Filozofii Religii  wydawnictwa Znak po długim okresie posuchy, ukazały się książki dwóch wybitnych chrześcijańskich myślicieli. Myślę o publikacji Alvina Plantingi "Bóg, wolność i zło" oraz Richarda Swinburne'a "Spójność teizmu". Minęło ćwierć wieku, ale lista wydanych w Polsce dzieł tych filozofów jest tylko nieco dłuższa.

Dawno temu wyszła inna książka Swinburne'a "Czy istnieje Bóg?" Dlaczego o tym piszę? Przede wszystkim dlatego, że Plantinga i Swinburne to "zawodnicy wagii ciężkiej". To filozofowie, którzy kontynuują tradycję rozpoczętą przez Platona, Arystotelesa, Augustyna, Tomasza Akwinaty, Kartezjusza, Leibniza i Kanta. Dobrze, ale ich książki wyszły dawno, a chyba najważniejsza pozycja Plantingi nie została przetłumaczona?

Warto jednak zaprezentować coś pocieszającego. Otóż Wydawnictwo Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy nie pozbawi dostępu do ważkich dzieł tych, którzy nie znają dobrze języka angielskiego ( książki filozofów analtycznych są trudne). W tym roku wydali głośną książkę Johna L. Schellenberga "Argument z ukrytości".

Można nie zgadzać się z wnioskiem kanadyjskiego filozofa, że ukrytość jest raczej argumentem za nieistnieniem Stwórcy, ale książkę warto przeczytać. To samo wydawnictwo opublikowało wcześniej pracę tradycyjnych teistów, wspomnianego Swinburne'a "Czy Jezus był Bogiem?" i Petera van Inwagena, kolegę Plantingi z uczelni Notre Dame "Problem zła". Nie mogę nie wspomnieć o książce dr Krzysztofa Hubaczka "Bóg a zło. Problematyka teodycealna w filozofii analitycznej".

Bardzo polecam również publikacje profesora Stanisława Judyckiego "Bóg i inne osoby" i profesora Jacka Wojtysiaka "Wprowadzenie do teologii naturalnej". Chrześcijaństwo dzięki tym błyskotliwym myślicielom jest trudne do ataku przez zblazowanych sceptyków.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20191010220953891