Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Dusze po śmierci

Czytałam, że coraz mniej Polaków myśli o śmierci. Jestem 55-letnią kobietą. Nie stoję nad grobem, niemniej często, częściej niż inni zastanawiam się nad przyszłością. Nad przyszłością po tamtej stronie.Myślenie o tym co po śmierci przybiera u mnie postać snów. Razu pewnego śniła mi się moja babcia. Pytałam ją, czy jest tam Bóg. Ona mi odpowiada: tu nie ma Boga.

"Tamta strona" przybiera w snach kształt rozświetlonego miasta, do którego wchodzę, muszę jednak uzyskać pozwolenie na pobyt w nim. Przechodząc ulicą spotykam dobrą sąsiadkę. Ona już takie zezwolenie poyskała. Przystaję na pogawędkę i życzy mi powodzenia. Śpieszę do biura, w którym mam załatwić formalności. Mam im wypłacić jakąś sumę. Dobywam z kieszeni kupkę drobnych monet. Liczę je skrupulatnie. Zabrakło paru dosłownie groszy. Jestem rozczarowana.

Innym razem śni mi się wąwóz. Wydaje się łatwy do pokonania. Zbiegam w dół. Trzeba przecisnąć się przez wąską szczelinę. Jest dla mnie za ciasna. Jakaś siostra zakonna biegnie tą samą ścieżką. Bez problemu, leciutko wychodzi z dołu do góry.

Sen z monetami powtarza się. Znów brakuje mi paru groszy. Pojawia się nowy motyw. Klęczę w szeregu. Podchodzi do nas zakapturzony mężczyzna. Jest złowrogi. Ma wybrać kogoś z szeregu. Mam nadzieję, że nie będę to ja. Podchodzi jednak do mnie. – Pójdziesz ze mną - zwraca się akurat do mnie. Protestuję: - nie. Dziwne, bo rezygnuje. Wybiera jakiegoś starca i porywa go. Starzec jest zrozpaczony.

W tych scenach brakuje miłości i nadprzyrodzoności. Wszystko dzieje się autonomicznie. Przebywam w pewnych miejscach niemęczona czy cierpiąca, lecz w oczekiwaniu, z niepokojem, w ciągłym stanie poszukiwania.

Czy to jest czyściec?

Grażyna

***

Szanowna Pani,

badania nad mitami i podaniami etnicznymi, ale także przekazami różnych religii wskazują wiele podobieństw w temacie "post mortem". Opisy tamtego świata nie różnią się od tych ziemskich (kolory, budowle, postaci) z tą różnicą, że chodzi o rzeczy ostateczne: sąd nad duszą, kara i nagroda. Na szczególną uwagę zasługują podania buddyjskie, w wielu szczegółach odtwarzające wędrówkę duszy w zaświatach. Duchowi mistrzowie Dalekiego Wschodu ostrzegają przed zwodniczymi iluzjami, które odwracają uwagę dusz i cofają je w tej wędrówce.

Są to intuicje, których nie lekceważymy.

Co nam mówi nasza wiara? Co jest konieczne i ważne w perspektywie chrześcijańskiej – opracowanej dla nas przez Jezusa Chrystusa, oczekującego po tamtej stronie. Ujrzenie go jest warunkowane. Wszak do raju prowadzi wąska brama. Z całą pewnością mogą o "tamtej stronie" powiedzieć święci. Ich "spojrzenie" jest prawdziwe - nie iluzoryczne ani fragmentaryczne. Widzą Jezusa.

W Piśmie świętym, zwłaszcza w judaistycznej jego części, dusze jawią się otępiałe. Przytomność osiągają na chwilę. Żywym nie wolno się z nimi kontaktować. Pan Jezus rozszerza tę zasadę, gdy mówi o przepaści dzielącej dwa światy - żywych umarłych. Jest jednak nadzieja, bo przecież wstępuje w otchłań i przynosi duszom ukojenie.

Nie wiemy, jak funkcjonuje tamten świat, ale mamy nadzieję w Jezusie Chrystusie i to o Niego chodzi w życiu wiecznym, które Panią niepokoi. Wierzymy, że przyjdzie taka chwila, gdy zasłona opadnie i ujrzymy Go takim jakim jest. Szczęście umocowane w jego obecności zostanie nam udzielone na pewnym etapie pośmiertnej egzystencji.

 Opcje Artykułu

Dusze po śmierci | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
rkurpios sob, 15 sie 2020, 14:27:08

Treść naszych snów jest związana z naszym światopoglądem. Ateista nie będzie zastanawiał się, dlaczego często śni o monetach i czy to cokolwiek oznacza. Sen według mnie to nasze nadzieje, nasz strach, nasze oczekiwania i nasze radości. Jestem pewny, że tak jest. Skoro jest kłótnia między Kościołem katolickim a kosciołami protestanckimi o to czy istnieje czyściec, dlaczego sen ma dać nam odpowiedź? Protestanci niektóre księgi uznane przez katolików za deuterokanoniczne min. księgi machabejskie uważają za apokryfy. Problem wynika z dwóch kanonów  Starego Testamentu czyli z istnienia Biblii hebrajskiej i Septauginty. Środowiska żydowskie nie lubią tłumaczenia Siedemdziesięciu tłumaczy stąd nazwa Septuaginta.

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń