Orban i Putin razem na konferencji w obronie chrześcijan

pią, 1 lis 2019, 22:41:08

Autor: Jacek Lehr

W Budapeszcie trwa konferencja bliskowschodnich Kościołów poświęcona obronie prześladowanych chrześcijan. Viktor Orbán i Władimir Putin spotkali się z jej uczestnikami.

 

W odróżnieniu od krajów Zachodu, które w miarę możliwości unikają rozróżniania przy projektach humanitarnych w regionie, czy chodzi o muzułmanów czy chrześcijan czy kogoś innego Węgrzy i Rosjanie dedykują pomoc chrześcijanom.

Zachód bojkotuje projekt odbudowy Syrii a proporcjonalnie więcej rezolucji i programów dedykuje rzekomo dyskryminowanym homoseksualistom niż chrześcijanom.

Węgry wydały do tej pory ok. 50 mln dolarów na budowę szkół, kościołów i szpitali w chrześcijańskich parafiach. Jako jedyny kraj Węgry mają zastępcę sekretarza stanu ds. prześladowanych chrześcijan. Legendarne jest zaangażowanie Rosji w obronie prawosławnych w krajach arabskich.

- Prześladowanie chrześcijan jest "ostatnią formą akceptowanej dyskryminacji" w oczach zachodnich krajów – powiedział szef węgierskiej dyplomacji Péter Szijjártó w przeddzień spotkania. - "Mamy cel w gromadzeniu i mobilizowaniu rządów na jednej platformie. Tak by koordynować wysiłki na rzecz pomocy prześladowanym chrześcijanom na Bliskim Wschodzie, w Afryce, a także innym mniejszościom, które są prześladowane za swoją religię i przekonania" - wyjaśniał.

 

Wizytę w Budapeszcie złożył prezydent Rosji Władimir Putin w środę. Tematem jego rozmów z Viktorem Orbanem były sprawy międzynarodowe i współpraca Federacji Rosyjskiej z Węgrami. Podpisano m.in. porozumienia dotyczące gospodarki, bezpieczeństwa, dziedziny socjalnej i sportu. Szczególną uwagę poświęcono kwestiom rozbudowy elektrowni atomowej w Paksie, a także dostaw gazu rosyjskiego dla Węgier.

Polskie media, które zazwyczaj aktywnie komentują stosunki rosyjsko-węgierskie, tym razem wizytę Władimira Putina relacjonowały bardzo wstrzemięźliwie.

O spotkaniu informowały wiadomości watykańskie.

https://www.vaticannews.va/en/church/news/2019-10/russia-hungary-upcoming-meeting-persecuted-christians.html

 

 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20191101224108951