Europa bez Boga. Europa zabobonna.

wto, 12 lis 2019, 21:05:10

Autor: Robert Kurpios

Chciałbym wiedzieć co stało się w ciągu trzech ostatnich wieków w nauce, że Europejczycy stali się mało religijni. Nie stało się nic. Pierwsza przyczyna ograniczenia empiryzmu wynika z tego, że może on mówić tylko o bytach, które są we wszechświecie. Mówi tylko o tym co jest obserwowalne. Nawet zatwardziały ateista nie może stwierdzić, że poza wszechświatem nic nie istnieje.

W XIX wieku podważono autorytet Biblii. Niemieccy teolodzy z germańskim uporem zajmowali się dogłębnie jej krytyką, ale nauka i religia to dwie odrębne domeny. Mogło się wydawać, że kiedy chrześcijaństwo dla niektórych stanie się mniej wiarygodne, zwrócą się w kierunku nauki. Tak się nie stało, bo nauka interesuje tylko nieliczną część społeczeństwa. Ilu ludzi interesuje matematyka czy biologia? Niewielu. I choć ludzie z Zachodu na piedestale umieszczają racjonalizm, interesują się wschodnimi kultami i wróżeniem z kryształowej kuli. Tak dzieje się w katolickich niegdyś Włoszech.

Chrześcijańską duchowość zastępują duchowością  z Indii, Chin czy z Afryki. Być może szamanizm eskimosów niektórym wyda się czymś godnym uwagi. Dla wykształconego ateisty, wierzącego w postęp Oświecenia taka sytuacja to paradoks. Synkretyzm, zabobony, niewiara w nieśmiertelność i wiara w reinkarnację. Czy tego chcieli mędrcy twierdzący, że już niedługo nauki przyrodnicze wyjaśnią powstanie i złożoność wszechświata?

Chciałoby się krzyknąć: chcieliście upadku chrześcijaństwa to macie teraz ludzi chodzących bez zażenowania do wróżki i waszymi sąsiadami są buddyści, od jakiegoś czasu na Zachodzie cenieni. Mówicie o łagodności tego systemu filozoficznego, jednak prawda jest bardziej złożona. No, ale w świecie postmodermizmu każdy ma swoją prawdę. Niektórzy polscy publicyści z wypiekami na twarzach piszą o sekularyzacji młodzieży w dużych miastach, inni twierdzą, że wprawdzie niektórzy młodzi odchodzą od Kościoła katolickiego, ale trafiają do zborów charyzmatycznych. Jaka jest więc religijność w Polsce? I dlaczego niektórzy pragną, by nasz kraj zmienił się jak Irlandia? No, dlaczego?

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20191112210510651