Niemcy religijni?

czw, 12 gru 2019, 02:14:28

Autor: Jacek Lehr

Religijny wymiar tożsamości jest dla naszych sąsiadów wciąż ważny. Pomimo postępującej sekularyzacji odniesienia do wiary w życiu publicznym pragnie większość Niemców.

Według badania przeprowadzonego przez naukowców z uniwersytetów w Lipsku i Lucernie dla 57 procent Niemców ich przynależność religijna jest bardzo ważna, ważna lub dość ważna.

Osoby, które najczęściej deklarowały swoją religijność to wierni z protestanckich wspólnot ewangelikalnych (78 proc.) oraz muzułmanie (75 proc.). Obie te grupy skarżyły się też najczęściej na dyskryminację w swoim otoczeniu. Przywiązanie do religii zadeklarowało ponadto 64 proc. ewangelików i 58 proc. katolików. 

Badacze stwierdzili też związek między religijnością a zaangażowaniem społecznym. Osoby deklarujące religijność częściej angażują się społecznie niż osoby mało religijne.

Kierujący projektem socjolog religii prof. Gert Pickel z wydziału teologicznego uniwersytetu w Lipsku powiedział przy prezentacji wyników badań, że silne zaangażowanie religijne może z jednej strony prowadzić do konfliktów i izolacji, z drugiej jednak "pomaga budować mosty i wzmacnia więzi społeczne".

W ankiecie wzięło udział ponad 3 tys. osób różnych wyznań w wieku ponad 16 lat.

(EPD/du)

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20191212021428846