Były prefekt powtarza: seksualizacja - nie klerykalizacja odpowiada za pedofilię

wto, 24 gru 2019, 02:49:19

Autor: Jacek Lehr

Kard. Gerhard Ludwig Müller udzielił obszernego wywiadu austriackiemu portalowi katolickiemu Kath.net. Odniósł się w nim do przyczyn pedofilii duchownych.

 

Purpurat mówił o problemie nadużyć seksualnych popełnianych przez niektórych duchowych na osobach nieletnich. Przypomniał, że zgodnie z nauczaniem Kościoła katolickiego takie czyny są bezwzględnym grzechem ciężkim; już św. Paweł Apostoł wymieniał takie zachowanie jako przykład najpoważniejszych przewin. Kardynał wskazał też, że w Kościele katolickim ponad 80 proc. ofiar nadużyć seksualnych to chłopcy lub mężczyźni, co nie pozostaje bez związku z toczącą się dziś dyskusją o ocenę homoseksualizmu.

Stwierdził też, że nie można zrzucać winy za nadużycia na tak zwany klerykalizm; winni są zawsze duchowni, którzy dopuszczali się konkretnych czynów.

- W bajkę o złym klerykalizmie wierzą tylko wynalazcy [tego terminu]. To nic innego jak próba pominięcia prawdziwych przyczyn, czyli tego, że seksualność postrzegana jest jako zmysłowy, egoistyczny popęd do zaspokojenia, bez kluczowego kontekstu miłości w małżeństwie. Niektórzy wykorzystują obecną sytuację złej sławy celibatu duchownych, by odreagować swoją antyklerykalną agresję – zaznaczył.

Jak dodał, wielu wykorzystuje też kryzys nadużyć seksualnych do tego, by forsować postulaty dopuszczania do kapłaństwa osób żonatych; w ten sposób własnym klerykalnym w istocie ambicjom daje wyraz wielu świeckich teologów.

Wreszcie purpurat skrytykował niemiecką Drogę Synodalną, czyli rozpoczęty 1 grudnia proces reform, który ma gruntownie przekształcić życie Kościoła katolickiego za Odrą.

 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20191224024919116