Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Dziwny kryzys wiary

Richard Swinburne uważa, że istnienie Wszechświata fizycznego, praw naukowych, ewolucji, która sprawiła powstanie zwierząt i człowieka  to dobre wyjaśnienie założenia, że Bóg jest.Opis życia, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa jest wiarygodny, choć niektórzy twierdzą, że materiał dowodowy to legenda gmin chrześcijańskich. Swinburne zwraca również uwagę na doświadczenie religijne. Jeżeli sto osób twierdziłoby, że Alejami Ujazdowskimi przechadzał się niedźwiedź, a nie mielibyśmy innego wyjaśnienia tego wydarzenia, nie mielibyśmy kontrargumentu, dlaczego nie ufać naocznym świadkom?

We Wszechświecie jest ład. Świat jest piękny. Wiara, że wszystko powstało przez przypadek wymaga dużej woli. Hawkins czy Weinberg uznali jednak, że świat mógł powstać bez ingerencji Projektanta. "Pustka", "nic" często jest zastępowana próżnią kwantową. W laboratoryjnych warunkach cząsteczki powstają bez przyczyny, ale próżnia nie jest w rozumieniu filozofa "niczym". Zachód pomimo silnych argumentów, które wymieniłem odchodzi od chrześcijanstwa. Dlaczego? Uważam, że nie z powodu racjonalych przekonań, lecz pod wpływem emocji, motywów. Playboy ma motyw, by Bóg nie istniał, człowiek chory lub stary ma motyw, by Bóg istniał. Motywy mają się nijak do uzasadnień czy Bóg istnieje czy nie. Człowiek boi się śmierci i większość ludzi wolałaby żyć w świecie w którym jest szansa na nieśmiertelność niż w świecie w którym na zdradę żony patrzy się przez palce.

Nowy Ateizm jest niewiarą moralną. Twierdzi, że Bóg nie może istnieć, gdyż w świecie jest wiele lub za dużo zła. Alvin Plantinga czy Peter van Inwagen odpowiedzieli na te zarzuty. Czynią to nadal. Ludzie zaczęli ufać nauce, której niektórzy przedstawiciele obiecują nie tylko bardzo długie życie, ale również nieśmiertelność. Te nadzieje wyglądają na karykaturę religii. Swinburne ma rację pisząc, że dziś w sceptycznym świecie ludzie potrzebują mocnych argumentów.

Hipoteza osobowego Boga jest prostą hipotezą. Proste wyjaśnienia są najlepsze. Idea Wieloświata postulowana przez niektórych fizyków jest niefalsyfikowalna. Jest pogmatwana i wymaga dalszego wyjaśnienia - kto stworzył miliony światów i dlaczego w jednym nastąpiło idealne zestrojenie?

Fizyk Victor Stenger uważał, że Wszechświat musiał powstać i nie ma w tym nic niezwykłego. Swinburne uważa, że istnienie czegokolwiek jest zadziwiające. Warto przemyśleć argumenty naukowców i myślicieli i dokonać wyboru. Niektórzy potrzebują silnych argumentów, wiara innych nie wynika z mocy argumentu Anzelma z Canterbury. Wierzą dzięki relacjom ze Stwórcą  Ufają swojemu Panu.Opcje Artykułu

Dziwny kryzys wiary | 5 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Dziwny kryzys wiary
Yasmin nie, 29 gru 2019, 12:10:10

W pewnym sensie zawsze tak było: >> Bardzo szybko odwrócili się od drogi, którą im nakazałem, i utworzyli sobie posąg cielca ulanego z metalu i oddali mu pokłon, i złożyli mu ofiary, mówiąc: "Izraelu, oto twój bóg, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej" <<

Tak zwany "nowy ateizm" nie cofa się przed żadną manipulacją i żadnym oszustwem. Z pełną premedytacją i nie szczędząc "złota" i wyrafinowanych metod lansuje swojego bożka. Wiara w "złoto" jest widocznie łatwiejsza dla wielu ludzi.

 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń