Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

White Power, czy raczej Catholic Power?

Wielu komentatorów, ale niestety bez artystycznego wyczucia i wyobraźni, usiłuje zinterpretować wymowę zaprezentowanego ostatnio plakatu na tegoroczny (2019 r.) Marsz Niepodległości.Przeważają schematyczne opinie oraz brak osobistej refleksji. Porównania do zaciśniętej pięści White Power, do ręki uzbrojonej w kastet. Najwięcej obaw wyrażają środowiska lewicowe. Na plakacie widzą zachętę do dotkliwego pobicia różańcem. Obawiają się, czy różaniec nie powybija im oczu i nie pokiereszuje twarzy.

Co jednak przedstawia plakat? otóż nie przedstawia zaciśniętej pięści, tylko uchwycenie w garść, złapanie czegoś i chęć zatrzymania tego sobie. Jest to zatem gest skierowany do wewnątrz, do własnej chęci posiadania, do własnego wnętrza, a nie na zewnątrz w celu bicia kogoś pięścią, czy różańcem (co za obsceniczna, lewacka, nie znająca modlitwy myśl - tfu!).

Jak rozpoznać pięść agresywną od chwytającej garści? to proste, po zawartości dłoni oraz ułożeniu różańca, który tę dłoń oplata. Jak łatwo i trafnie zauważyć, broń (kastet) układa się na ręku zupełnie inaczej.

Jednak pewne skojarzenia z bronią występują - i to również jest oczywiste, gdyż różaniec jest bronią duchową, czego nikt nie ukrywa i o czym wszyscy szatanowie i djabły doskonale wiedzą. Jest bronią obosieczną, gdyż broni i umacnia własne pozycje duchowe oraz mocno konfunduje i gorszy przeciwników Maryi oraz świętej wiary katolickiej. Jednak ciosy zadawane wrogom Chrystusa uderzają również w sferę duchową, a nie fizyczną, jak to sugerują w swojej chybionej narracji, przeciwnicy Marszu Niepodległości.

Nie zabrakło krytycznych głosów również po prawej stronie mówiących o niestosowności zaproponowanej grafiki, czy "nieładnych zabawach" twórców plakatu. Szczerze mówiąc nie rozmawiałem z Grafikiem i nawet nie wiem, czy na skutek tak rozległej krytyki plakat nie zostanie wycofany, jednak co Autor miał na myśli, a co rozumie Odbiorca, to dwie różne sprawy.

Zarzucany plakatowi rasizm, również jest trudny do obrony, ponieważ ręka nie jest biała, tylko różowawa, czyli w zamyśle naturalna. Czy powinna być brązowa, albo czarna? to dopiero byłaby enigmatyczna prowokacja.

W końcu podobieństwo kompozycji obu plakatów. Z pewnością można stwierdzić tutaj występowanie silnej inspiracji, lecz czy musi być to interpretowane na pewno w sposób negatywny? cała wymowa dzieła jest silnie katolicka, zatem przeciwna jest pierwiastkom rasistowskim. Czy nie słuszniej byłoby doszukiwać się tutaj Catholic Power, zamiast White Power?

A czym jest Catholic Power, jeśli nie siłą modlitwy, a zwłaszcza modlitwy różańcowej? Z pewnością plakat jest obrazem uderzającym odbiorcę. Jedyną niejasną kwestią są intencje Autora.

Jak zatem ocenić zaprezentowany plakat? Niewątpliwie siła oddziaływania artystycznego jest wysoka, zatem należy Autora pochwalić - w dzisiejszych zblazowanych czasach, to nie lada sztuka.

 

Kontrowersje.net/Piotr Wielgucki

 Opcje Artykułu

White Power, czy raczej Catholic Power? | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń