Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Argument z ukrytości. Książka Schellenberga.

W 2019 roku Wydawnictwo Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego  opublikowało książkę kanadyjskiego filozofa Johna L. Schellenberga "Argument z ukrytości".Schellenberg zdobył doktorat w Oxfordzie pod kierunkiem Richarda Swinburne'a i Terence Penelhuma. Autor użył argumentu z ukrytości, by wzmocnić ateizm lub znaleźć trzecią drogę, czyli bliżej nieokreśloną transcendentną rzeczywistość. Zacznę od konkluzji Schellenberga, która brzmi: Bóg nie istnieje. Dlaczego? Ponieważ jedna przesłanka mówi: "Jeśli istnieje doskonale kochający Bóg, to żadna skończona istota osobowa, nie jest nigdy przy braku oporu z jej strony w stanie niewiary". Czy możemy się zgodzić z tą przesłanką? Co znaczy "brak oporu" czy "niezawiniona niewiara"? Czy istnieją ludzie, którzy chcą wierzyć, ale nie udaje im się. Z pewnością tak. Czy istnieli tacy ludzie? Tak. Używając czasu przeszłego chcę powiedzieć, że Schellenberg uważa iż wiara w jedynego, kochającego Boga pojawiła się bardzo późno w dziejach Homo sapiens czyli 50 tys. lat temu. To zarzut, złość filozofa. Wydaje mi się, że ta wątpliwość Kanadyjczyka nie jest trafna. Paweł w swym Liście do Rzymian pomstuje na pogan, którzy mogli poznać Boga, ale nie chcieli i wybrali zło. Apostoł jednak daje ludziom, którzy nie znali Boga, ale żyli jakby istniał, szansę na usprawiedliwienie. Schellenberg przywołuje wnioski antropologów np. Robert Wrighta. Prehistoria to jednak ciągle dziewiczy, niezbadany teren. Czy możemy stwierdzić kiedy powstała religia monoteistyczna? Tu byłbym bardziej ostrożny. Troska o los ludzi żyjących 20 tys. lat temu jest niepotrzebna. Wróćmy do czasów współczesnych. "Są ludzie, którzy po przemyśleniu wszystkich dostępnych dowodów...nadal nie są w stanie uwierzyć" - pisze autor. Bodajże John Hick wspominał, że człowiek, który miałby do wyboru życie w świecie, w którym na zdradę żony patrzy się przez palce lub w  świecie w którym byłaby szansa na nieśmiertelność, wybrałby drugą opcję. Instynkt samozachowawczy sprawia, że boimy się śmierci. Człowiek szuka więc Stwórcy i często znajduje. Kanadyjczyk pisze, że dowody dla niektórych są zbyt słabe.

Trudno rozstrzygnąć tę kwestię. Bóg widoczny dla każdego, jego jawna manifestacja, zamieniłby wiarę w wiedzę o Nim. Wiara wymaga ryzyka. We wstępie Ryszard Mordarski pisze o korzyściach płynących z ukrytości. Zachowana zostaje wolna wola. Bóg uznaje, że wolna wola jest wartością, którą warto zachować, mimo niewiary czy zła, którego ludzie dokonują.

Podsumowując. Schellenberg uważając, że niewiara przy braku oporu pojawia się w świecie stwierdza, że osobowy Bóg nie może istnieć, jak wspomniałem na początku. Nowy agnostycyzm, czymkolwiek by miał być jest ponurą perspektywą. Rezygnacja z Boga judeochrześcijańskiego otwiera przed nami rzeczywistość panteistyczną lub panenteistyczną. Kanadyjczyk nie widział Boga w Jezusie, nie widział w stworzeniu. Ukrył Boga tak mocno, że istotnie trudno Go odnaleźć. Książka jest jednak bardzo cenna. Warto prześledzić tok rozumowania porządnego filozofa analitycznego i zmierzyć się z jego argumentami.Opcje Artykułu

Argument z ukrytości. Książka Schellenberga. | 3 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
rkurpios pon, 6 lip 2020, 16:55:17

John L. Schellenberg w najnowszej książce "Religia ewolucyjna'' przedstawia śmiałą koncepcję. Uważa, że jesteśmy na początku dziejów ludzkości, dlatego nasze wyobrażenia religijne powinny się zmieniać. Filozof używa idei tzw. głębokiego czasu, a więc za milion lat religia musi ulec ewolucji. Nie możemy z okresu dziecięctwa ludzkości przechowywać idei, które już starciły swój urok. Ludzie będą żyli na Ziemi tysiące, miliony lat. Nawet, gdy będzie wojna nuklerna, część ludzi przetrwa i nasz gatunek nie wyginie. Będziemy się zmieniać i będzie się zmieniać nasza religia. Spróbuję napisać o tym więcej.  

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń