Komunikat świętego synodu ekumenicznego patriarchatu w sprawie pandemii

pon, 16 mar 2020, 04:31:55

Autor: Jacek Lehr

Święty Synod Patriarchatu Ekumenicznego, zwołany pod przewodnictwem Jego Świątobliwości Patriarchy Ekumenicznego Bartłomieja dogłębnie przeanalizował ostatnie wydarzeniami związane z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 (Corona) i z poczucia odpowiedzialności pasterskiej daje wskazówki wiernym.

1) Pomimo powagi sytuacji zaleca się rozwagę, cierpliwość i unikanie paniki.

2) Kościół nadal szanuje nauki medyczne. Dlatego zaleca się wszystkim wiernym przestrzeganie oficjalnych wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz odpowiednich oświadczeń i przepisów prawnych wydanych przez odpowiednie władze cywilne.

3) Patriarchat Ekumeniczny wyraża swoją wdzięczność wszystkim tym, którzy poświęcają się bezinteresownie we wszystkich dziedzinach zdrowia, medycyny, pielęgniarstwa i badań naukowych, aby stawić czoła tej nowej pandemii i ją leczyć.

4) Matka Kościół w Konstantynopolu wie empirycznie ze swojego istnienia trwającego dwa tysiące lat, że Komunia Święta jest „antidotum na śmiertelność” i pozostaje niezachwiana w swoim ortodoksyjnym nauczaniu o Najświętszej Eucharystii.

5) Uważa się za oczywiste, że wiara w Boga jako transcendencję, a nie jako zniesienie ludzkiego rozumu, wraz z modlitwą, wzmacnia duchową bitwę każdego chrześcijanina. Dlatego Matka Kościół w Konstantynopolu wzywa swoje duchowe dzieci na całym świecie do zintensyfikowania swoich próśb, aby wzmocniony i oświecony przez Boga ów współczesny ucisk mógł zostać przezwyciężony.

11 marca 2020 r.

Z Głównego Sekretariatu Świętego Synodu

 

https://panorthodoxsynod.blogspot.com/2020/03/communique-of-holy-and-sacred-synod-of.html?fbclid=IwAR2HdahEp9MuMh2LRpl9j-RIgw4fIDYv1GuoW3zRaDguZvvOPZ4fTaGhF6M

 

 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20200316043155456