Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Chrześcijaństwo w czasach niepokoju

Ewangelikalna Wyższa Szkoła Teologiczna udostępniła na swoim kanale w serwisie YouTube serię wywiadów odnoszących się do pandemii koronawirusa, protestów antydyskryminacyjnych i niepewnej sytuacji świata po kilkumiesięcznym lockdownie. Wywiady przeprowadza rektor EWST prof. Wojciech Szczerba, a jego rozmówcy to ludzie Kościoła i nauki, wywodzący się z różnych tradycji chrześcijańskich oraz z różnych środowisk kulturowych i etnicznych.- Co to znaczy być człowiekiem wierzącym w XXI wieku? Jak kochać, pomagać i być razem, gdy trzeba zachowywać dystans społeczny, a wokół pojawiają się coraz to nowe przejawy niesprawiedliwości i dyskryminacji? Można powiedzieć, że dzisiaj mamy do czynienia z różnymi pandemiami. COVID-19 jest jedną z nich, ale istnieją także inne plagi jak nacjonalizm, segregacja rasowa, dyskryminacja różnych grup społecznych czy skrajna globalna nierówność.

Śmierć George’a Floyda w Minneapolis zmusza nas do zatrzymania się i postawienia fundamentalnych pytań na temat ludzkiej godności, wolności i wzajemnego szacunku. Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Co jest ważne? Zastanawiamy się, jak będzie wyglądało nasze życie po zakończeniu pandemii COVID-19, ale jak możemy walczyć z innymi chorobami współczesnego świata? Czy słynne słowa Martina Luthera Kinga Jr. „Mam marzenie” są nadal aktualne? – mówi prof. Wojciech Szczerba, pomysłodawca cyklu.

W ciągu ostatnich tygodni prof. Wojciech Szczerba spotykał się online z wybitnymi przedstawicielami kościołów i świata naukowego w USA, którym zadawał powyższe pytania, w kontekście ostatnich wydarzeń w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Efektem tych spotkań jest projekt “Chrześcijaństwo w czasach niepokoju” – cykl wywiadów, które sukcesywnie zamieszczamy na naszym kanale YouTube. To niezwykle ciekawy i poruszający materiał, aktualny również w polskich realiach.

Zapraszamy do obejrzenia dotychczas opublikowanych rozmów z udziałem pastora Christophera Edmonstona z White Memorial Presbyterian Church w Raleigh w Karolinie Północnej, dra Briana Blounta, rektora Union Presbyterian Seminary w Richmond, dra Miroslava Wolfa z Yale University w New Heaven oraz dra Edgardo Colón-Emerica i dra Davida E. Goatley’a z Duke University w Durham. W przygotowaniu kolejne rozmowy oraz transkrypcja na język polski wszystkich nagrań z serii.

Playlista  “Chrześcijaństwo w czasach niepokoju” w serwisie YouTube: www.youtube.com/playlist?list=PLb_DQQDTLhWkT4S08LBtB1lIyZowGz4GDChrześcijaństwo w czasach niepokoju | 21 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
skierka sob, 4 lip 2020, 14:26:00

 

 Jeżeli autor zastanawia się co to znaczy być CZŁOWIEKIEM wierzącym wdobie niepokojów i pandemii to już w samym zagajeniu w samym podejściu ,w samej metodzie jest zawarty pierwastek klęski .

 

 

Człowiek im nie zaradzi , nie ma takiego , ba, nie jest wstanie zapobiec nawet atomizacji życia na tereni parafii to może zrobić kościół  nie człowiek .Takich świętych nie ma .

Pewnie usłysze "gotowca " w postaci i że człowiek działa i w kościele , no tak , ale w kościele można się pomodlić ,rzucic datek dla ubogich ..i niewiele poza tym takim zjawiskom jak dyskryminacja ekonomiczna człowiek nie jest w stanie się przeciwtawić .

Moja prywatna podpowieź {nie musi być nieomylna} byc człowiekiem wierzącym w czasach pandemii i niepokojów to znaczy znac Bibilię , patrzeć  i myśleć , pojedynczy czlowiek , bez wspólnoty społecznej kościoła tylko tyle może , a tekst artykułu ? efektowny.

 

 

 
rkurpios nie, 5 lip 2020, 20:07:26

Rozmówcy mówili dużo o dyskryminacji w czasach swojej młodości. Przywoływano słowa Martina Luthera Kinga, lecz dziś w święto Niepodległości Stanów Zjednoczonych rozszalały tłum obalał pomniki białych bohaterów, także abolicjonistów. Wahadło odbiło w drugą stronę?Jak długo biali mają klęczeć i przepraszać za grzechy swoich przodków i czy ich przodkowie - "białe, rasistowskie świnie" nic dobrego nie dali światu? Czy początkiem konfliktu była śmierć czarnoskórego mężczyzny? Z pewnością wyzwoliła tłumione żądze. Jednak protest to nie okradanie sklepów i obalanie pomników przez łobuzów, antifę czy innych lewicowych radykałów. To starcie kultury z antykulturą w ledwo dyszącej cywilizacji Zachodu. Zachód stracił wigor sto lat temu i powoli odchodzi w przeszłość. Oswald Spengler "Zmierzch Zachodu" pisał w latach 20 - tych ubiegłego wieku. Nie cenił demokracji i dziś widzimy, że w gruncie rzeczy wielu nie lubi tego ustroju w Unii Europejskiej. Wolą miękki totalitaryzm, tylko nie wypada o tym mówić.

 

 
 • skierka pon, 6 lip 2020, 12:00:50
skierka wto, 7 lip 2020, 12:43:23

 

 Bardzo interesujące , a jaką cechę ZASADNICZĄ odróżniajaca nas od np. Azji zatraciła Europa w ciągu ostatnich dziesięcioleci ? co nas odrożniało na poziomie statystycznego zjadacz chleba ? ...no poczucie humoru , humor jest szczególną cechą oznacza POCZUCIE DYSTANSU w stosunku do rzeczywistości i samego siebie , o pierwszych chrześcijanach mówiono ,że posiadają jakby nie posiadali ... świadomość ulotności życia .Bawić się potrafia zwierzęta wyżej zorganizowane , ssaki np. delfiny ,krokodyl czy owad tego nie potrafi ...nawet nie czuje co to jest .

 

Polska była stykiem tych dwóch w/w kultur , rok 1940 , okupowany przez Sowietów Lwów , toczyla się wtedy "wojna zimowa " z Finalandią ropzaczliwie broniącą swej wolnosci , młodzi ludzie namalowali pięknie transparent "nie oddamy Finom Lwowa " i pomaszerowali ...przyprawiajac komunistów o ciężkie dylematy .

Koniec lat osiemdziesiątych , kniec procesji Bożego Ciała , ksiądz biskup podziekowal za liczny udział i powiedzial ,że Morze Czerwone przez ktore kiedys Pan przeprawił Izrael obiża swój poziom , wysycha a więc nie pora na zmartwienia , morz czewone nas nie zaleje ...wszyscy pijęli aluzję salwa śmiechu i wybałuszone , bezradne oczy stróżów prawa [po cywlinemu ]

 

Przeciez niektóre dokumenty UE to są "jaja " zamiast dyskutować , polemizować , wystarczyło by powiedzieć coś jedrnego na podobieństwo W . Churchilla , dziwne ...nikt już nie studiuje tamtych mów parlamntarzystow ...aforyzmy zostaly , nie potrafimy , jesteśmy już  połowie Azjatami , u nich humor jest szczątkowy, u nich humor w obliczu władzy jest zbrodnią  . Stajemy się Mongołami z czasów Dżyngiz - Chana .   

 

 

 

 

 

 

 
 • skierka śro, 8 lip 2020, 12:45:25
 • skierka czw, 9 lip 2020, 12:42:29
 • skierka pią, 10 lip 2020, 12:11:06
rkurpios pią, 10 lip 2020, 13:24:16

No, to ładny świat nam szukują- "Nowy, wspaniały świat" w którym wszyscy będą równi. Dłuższego skrócą o głowę. Mnie zablokowali na FB i z tego można się tylko cieszyć, bo tam zdrowe, normalne treści cenzurują. Guy Verhofstadt o Marszu Niepodległości powiedział, że to marsz faszystów. Aha, rodziny z dzieciakami to chyba banda esesmanów. Oni zachowują się jak totalitaryści. Mówią co mamy mówić, co myśleć, co jeść. Ja się nie zmienię, zawsze będę z nimi walczył. Tak jak Pan czasem jestem pesymistą, wolałbym żyć gdy było normalniej. Z domu wychodziłem i drzwi nie zamykałem. Sąsiadka złodzieja by pogoniła. Źle z chrześcijaństwem, zgadzam się. Dużo obłudy. Nie warto jednak tracić czasu na to na co nie ma się wpływu. Polska staje się ładniejsza, ludzie żyją dłużej. Musimy być silni i uważać na wrogów- Rosję i Niemcy. Sługus niemiecki chce być prezydentem. Leń i człowiek pretensjonalny. Jeśli Polska będzie miała broń jądrową bedzie bezpieczna. Każdy wojskowy czy analityk o tym wie. Więcej Amerykanów to lepiej, ale takiemu chłopakowi z Arizony nie chce się walczyć za kraj o którym niewiele słyszał. Niemiecki redaktor napisał: "Panie Duda musimy porozmawiać". Co to jest? Traktują Polaków jak niewolników przez tych sługusów z PO. Pogonić złodziei i pozamykać Targowicę. Będzie spokój. Jeśli pójdzie dobrze Polska wzmocni się. Nie ma u nas Arabów. Ukraińcy pracują a nie leżą brzuchem do góry. Każdy chce żyć lekko okradając ludzi. No, nie każdy. Ci z elyty po moskiewskich szkołach.

 
 • skierka sob, 11 lip 2020, 14:59:44
skierka sob, 11 lip 2020, 15:03:04

 Yasmin , Niewiasto dzielna dziękuje za wszystko , dziękuję za to ,że ...jesteś .

 
 • Yasmin sob, 11 lip 2020, 20:40:13
rkurpios pią, 24 lip 2020, 11:35:35

 Rektor EWST Wojciech Szczerba rozmawia w jednym z wywiadów z Philipem Yancey'em. To ciekawa dyskusja. Dlaczego? Ponieważ rozmówcy poruszają problem cierpienia, milczenia Boga, kiedy ludzie uważają, że powinien On działać. Teodycea to trudna dziedzina. Wielu ateistom wydaje się, że polega ona na ciągłym usprawiedliwianiu Boga. W wywiadzie poruszone zostały dwa aspekty cierpienia: tego, które zdaje się niepotrzebne i pożytków z  niego. To bardzo obszerny temat o którym filozofowie napisali wiele grubych tomów. Punktem wyjścia do rozmowy o nieszczęściu była sytuacja we współczesnych Stanach Zjednoczonych, dokładnie konflikt po zabiciu mężczyzny przez policjanta i sytuacja w komunistycznej Polsce. Philip Yancey napisał wiele książek, kilka opublikowano w Polsce. 

 
rkurpios wto, 4 sie 2020, 18:19:20

USA to dziwny kraj. O równości krzyczą ludzie niszczacy pomniki i łacińską cywilizację. Polska to też dziwny kraj, bo w niej były sekretarz PZPR mówi o łamaniu demokracji. Istotnie wie jak się ją łamie. Niektórzy z idoli lewicowej młodzieży wreszcie zauważyli, że "lewica tłumi każdy dialog". Tak, tak nie Ku Klux Klan. Wspomniał o tym Noam Chomsky, człowiek kompetentny, znający się na języku. Lingwista, nie laryngolog. Dołączył do niego Steven Pinker, autor książek o dobrej naturze człowieka. Może kiedyś będziemy jak aniołowie, ale chyba nie w tym stuleciu, lub nie w tym świecie. Lewicowi aktywiści bardzo się zdenerwowali tą krytykę swych idoli. Trzeba mieć myślicieli, którzy nie będą mieć odchyleń od jedynej, słusznej linii Partii.

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń