Chrześcijaństwo w czasach niepokoju

sob, 27 cze 2020, 15:43:35

Autor: Joanna Gacka

Ewangelikalna Wyższa Szkoła Teologiczna udostępniła na swoim kanale w serwisie YouTube serię wywiadów odnoszących się do pandemii koronawirusa, protestów antydyskryminacyjnych i niepewnej sytuacji świata po kilkumiesięcznym lockdownie. Wywiady przeprowadza rektor EWST prof. Wojciech Szczerba, a jego rozmówcy to ludzie Kościoła i nauki, wywodzący się z różnych tradycji chrześcijańskich oraz z różnych środowisk kulturowych i etnicznych.

- Co to znaczy być człowiekiem wierzącym w XXI wieku? Jak kochać, pomagać i być razem, gdy trzeba zachowywać dystans społeczny, a wokół pojawiają się coraz to nowe przejawy niesprawiedliwości i dyskryminacji? Można powiedzieć, że dzisiaj mamy do czynienia z różnymi pandemiami. COVID-19 jest jedną z nich, ale istnieją także inne plagi jak nacjonalizm, segregacja rasowa, dyskryminacja różnych grup społecznych czy skrajna globalna nierówność.

Śmierć George’a Floyda w Minneapolis zmusza nas do zatrzymania się i postawienia fundamentalnych pytań na temat ludzkiej godności, wolności i wzajemnego szacunku. Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Co jest ważne? Zastanawiamy się, jak będzie wyglądało nasze życie po zakończeniu pandemii COVID-19, ale jak możemy walczyć z innymi chorobami współczesnego świata? Czy słynne słowa Martina Luthera Kinga Jr. „Mam marzenie” są nadal aktualne? – mówi prof. Wojciech Szczerba, pomysłodawca cyklu.

W ciągu ostatnich tygodni prof. Wojciech Szczerba spotykał się online z wybitnymi przedstawicielami kościołów i świata naukowego w USA, którym zadawał powyższe pytania, w kontekście ostatnich wydarzeń w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Efektem tych spotkań jest projekt “Chrześcijaństwo w czasach niepokoju” – cykl wywiadów, które sukcesywnie zamieszczamy na naszym kanale YouTube. To niezwykle ciekawy i poruszający materiał, aktualny również w polskich realiach.

Zapraszamy do obejrzenia dotychczas opublikowanych rozmów z udziałem pastora Christophera Edmonstona z White Memorial Presbyterian Church w Raleigh w Karolinie Północnej, dra Briana Blounta, rektora Union Presbyterian Seminary w Richmond, dra Miroslava Wolfa z Yale University w New Heaven oraz dra Edgardo Colón-Emerica i dra Davida E. Goatley’a z Duke University w Durham. W przygotowaniu kolejne rozmowy oraz transkrypcja na język polski wszystkich nagrań z serii.

Playlista  “Chrześcijaństwo w czasach niepokoju” w serwisie YouTube: www.youtube.com/playlist?list=PLb_DQQDTLhWkT4S08LBtB1lIyZowGz4GD

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20200627154335544