Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Hipotezy Johna Hicka

Zmarły w 2012 roku filozof John Hick był pluralistą religijnym. Pojęcia nie trzeba raczej wyjaśniać, większość jak mi się zdaje, rozumie ten termin. Hick uważał, że istnieje wiele dróg zbawienia i każda z wielkich religii jest równie ważna i oferuje jedno z rozwiązań. Postawa ta jest różna od inkluzywizmu i eksluzywizmu religijnego.Teolodzy i filozofowie religii wysuwają obiekcje wobec każdego z przywołanych przeze mnie poglądów. Myślę, że warto jednak poświęcić trochę uwagi neuronauce i religii, ponieważ wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego opublikowało książkę brytyjskiego filozofa "Nowe pogranicze religii i nauki. Doświadczenie religijne, neuronauka i Transcendentne". Z pluralizmem religijnym można się zapoznać we wcześniejszej książce Brytyjczyka zatytułowanej "Piąty wymiar".

Dużą część nowszej pozycji zajmuje opis i zastrzeżenia autora wobec doświadczenia religijnego. Część II w której filozof zajmuje się tożsamością umysłu i mózgu jest wyjątkowo ciekawa. Jakie są relacje między umysłem a mózgiem? Materialiści twierdzą, że tożsamość umysłu i mózgu, sprawia, że świadomość jest aktywnością układu nerwowego. I tyle. Czy te spekulacje filozofów i niewielka na razie wiedza naukowców o tym zagadnieniu jest ważna? Oczywiście, ponieważ doprowadzi nas do pytania na które będziemy musieli odpowiedzieć. Brzmi ono: czy świadomość może przetrwać śmierć mózgu?

Jeżeli umysł jest tożsamy z mózgiem, śmierć kończy naszą aktywność i powinniśmy zapomnieć o istnieniu w innych światach, chyba, że otrzymamy nowe ciało czyli nowy mózg o czym czytamy w Biblii. Hick  wspomina, że oprócz dogmatyków po obu stronach barykady - teistów i materialistów, status świadomości pozostaje całkowitą tajemnicą. Nie wiemy czym ona jest, więc nie możemy twierdzić, że składa się z elektrochemicznej aktywności mózgu. Być może dowiemy się o niej w przyszłości, jednak tajemnica może nigdy nie być wyjaśniona. Wrócę teraz do hipotezy o której pisałem na początku.

John Hick mówiący, że każda religia jest drogą do celu, zdaje sobie sprawę z wielu sprzeczności, które dostrzegamy porównując różne wierzenia. I co ma być ostatecznym celem dla wierzących? Skoro mamy Boga osobowego i Transcendentną Rzeczywistość jak mamy połączyć te dwa  wyobrażenia, intuicje? Objawienia w Torze, Biblii czy w Koranie, które zwłaszcza gdy będziemy zwracać uwagę na szczegóły tych ksiąg, będą oddalać od siebie ich wyznawców. Religie nie są według Hicka odpowiedziami na różne bóstwa, może istnieć tylko jeden stwórca. Ale jaki? Czy Bóg Abrahama, Izaaka i Mojżesza, Trójca Święta czy Brahman?

Filozof twierdzi, że religie są "uwarunkowanymi przez kulturę ludzkimi odpowiedziami na niewysłowione transcendentne Rzeczywiste". Filozof rozważając o życiu po śmierci doszedł do wniosku, że najbardziej prawdopodobna jest wielokrotna reinkarnacja w wielu światach. "Tradycyjna zachodnia idea...przejścia do wiecznego nieba czy piekła nie ma większego sensu. Nikt bowiem nie zasługuje na życie wieczne w niebie czy piekle, nawet największy grzesznik czy największy święty. Jedynym sposobem istnienia, który możemy sobie wyobrazić jest kolejne skończone życie. Jednakże dla większości z nas jedno życie to za mało, stąd idea przyszłych wcieleń".Opcje Artykułu

Hipotezy Johna Hicka | 19 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Hipotezy Johna Hicka
Yasmin śro, 8 lip 2020, 14:52:59

 "Jedynym sposobem istnienia, który możemy sobie wyobrazić jest kolejne skończone życie. Jednakże dla większości z nas jedno życie to za mało, stąd idea przyszłych wcieleń" Zupełnie nie rozumiem tego argumentu. 

"Tradycyjna zachodnia idea...przejścia do wiecznego nieba czy piekła nie ma większego sensu. Nikt bowiem nie zasługuje na życie wieczne w niebie czy piekle, nawet największy grzesznik czy największy święty." Zupełnie nie rozumiem na jakiej podstawie został sformułowany taki wniosek.

 

 

 

 

 
Hipotezy Johna Hicka
rkurpios sob, 11 lip 2020, 13:53:15

Napisała Pani, że nauka się zmienia, a Bóg istnieje mimo argumentów, które wielu nie przekonują. A może idea Boga jest również niepewna? Mamy przecież obraz Boga osobowego i byt nieosobowy w religiach Wschodu. Zgadzam się, że nauka i wiara to dwie różne dziedziny, ale wiarę traktuje Pani jako coś pewnego, a nauka i systemy filozoficzne tej wiarygodności  jakoby nie mają. Czytam książkę filozofa Schellenberga o ewolucji religii. Jaka będzie za tysiąc lat, za kilka tysięcy lat? Religie dawnych cywilizacji czy to Egiptu, czy to Mezopotamii czy Grecji umarły i dziś nas śmieszą. Czy chrześcijańswto przetrwa? W Europie Zachodniej już się kończy. W USA ma się nieźle. Wiara jest bardziej ryzykowna. Nauka działa. Samoloty latają, bo inżynierowie zrobili dobre obliczenia. W samolocie lecą teolodzy, którzy mają różne koncepcje Boga. Bóg jest bytem, trudniejszym do opisania niż dziwne zjawiska w przyrodzie np. w świecie kwantowym. Byt zwany Bogiem przekracza sferę empiryczną. Nie zajrzymy za zasłonę, by zobaczyć co tam jest. Po śmierci nadzieje jednych się ziszczą albo już niczego się nie dowiemy, bo nas nie będzie. Wolę pierwszą możliwość. Podałem w innych artykułach argumenty przemawiające za istnieniem Boga, jednak w filozofii nie można być dogmatykiem.

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń