Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Czas łajdaków

O XIX wieku mówi się często, że był okresem obyczajowego purytanizmu, zwłaszcza w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii. Od imienia królowej Wiktorii panującej przez 63 lata, powstał termin ''czasy wiktoriańskie'', które są często synonimem powściągliwości. Skąd się wzięła rzekoma powściągliwość w XIX wieku? Była reakcją na seksualną swobodę wśród arystokracji wieku XVIII.W tym roku ukazała się klasyczna już publikacja Pitirima A. Sorokina "Amerykańska rewolucja seksualna''. Ten znany amerykański socjolog rosyjskiego pochodzenia opublikował swą książkę w 1956 roku. Nie będę omawiał treści tego ciekawego dzieła, gdyż przekracza ono granice religii i etyki i skupię się na źródłach nowej moralności, której jedną z przyczyn była słaba wiara ludzi, którzy wkraczali w dorosłość w latach 50 - tych. Rewolucja seksualna w Ameryce tego okresu była kontynuacją rozluźnienia obyczajów w latach 20 - tych i 30 -tych.

Po II wojnie światowej ruchy emancypacyjne z początków XX wieku przybrały na sile i niegdyś tradycyjne społeczeństwo po młodzieżowej rewolcie stało się zupełnie inne. Uznano, że duża doza etyki hedonistycznej sprawi, że świat stanie się przyjemniejszy. Zostały wyśmiane takie cnoty chrześcijańskie jak: wstrzemięźliwość, czystość i wierność. Obwieszczono nową wolność, w której jednostka miała prawo korzystać z seksu zawsze i z każdym partnerem. Ktoś kto kiedyś był potępiany za swe łajdactowo i brak hamulców stał się playboyem, a kobietę rozwiązłą zaczęto nazywać kobietą wyzwoloną.

To co niegdyś nazywano demoralizacją, zaczęto stylizować na moralny postęp i nową wolność. Wielu wyznawców zmian, które wtedy się dokonały nadal uważało się za chrześcijan. Przynajmniej w Stanach Zjednoczonych. Sorokin pisał w książce: "Chrześcijaństwo i inne religie naszego narodu skażono seksualnością. W niedziele chrześcijanie ustami przyznają się do Kazania na Górze... a w dni powszednie niejeden chrześcijanin idzie za zupełnie innymi przykazaniami: "Naciesz się teraz, potem pomyślisz''. Przykazaniom Mojżesza i Chrystusa okazuje posłuszeństwo coraz mniej ludzi.

Nasze wierzenia są przesączone antyreligijnymi teoriami Freuda''. Kiedy czytałem te zdania i pomyślałem o współczesnym łajdactwie z XXI wieku mruknąłem do siebie: "Kiedyś to były dobre czasy, ludzie by móc funkcjonować w społeczenstwie musieli być hipokrytami, a dziś nikogo nie muszą udawać, bo obowiązuje obyczaj panświnizmu, który rozpowszechniał taki osobnik jak Urban, cieszący się pewną estymą wśród młodych ludzi. Chcieliście swobody więc ją macie, możecie wybrać z siedemdziesięciu płci i nikt wam nie powie, że straciliście rozum. Nadszedł człowiek nowych czasów bez płci, bez narodowości i często bez religii. Człowiek bez właściwości''. Opcje Artykułu

Czas łajdaków | 4 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Jacek2 śro, 23 gru 2020, 00:52:34

 Sorokin pisze o ładzie społęcznym opartym na rozsądnej dyscyplinie moralnej. Przeciwstawia temu ładowi anarchię. Anarchia zapowiada schyłek cywilizacji. 

 
skierka czw, 24 gru 2020, 12:31:32

 

 Panświnizm ...doskonałe , pisze to z niejaką zazdrością , gratuluję konsekwemcji którą tutaj od jakieś czasu śledzę , Błogosławieństwa bożego dla Autora , Redakcji i wszytskich tych którzy jeszcze mają siłę aby czytac to co napisałem , dla tych którzy mnie tutaj spierali i dla Drogiej acz nie znanej Yasmin 

 

 

życzy skierka.

 

 

 

 

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń