Paulin wydalony z zakonu.

wto, 15 gru 2020, 00:17:43

Autor: Jacek Lehr

Chetnie słuchany w przestrzeni internetu o. Augustyn Pelanowski nie należy już do zgromadzenia paulinów. Zakonnicy wydali oświadczenie, w którym poinformowali o odebraniu mu upoważnienia do głoszenia Słowa Bożego i sprawowania sakramentów.

"Kuria Generalna Zakonu Paulinów informuje, że o. Augustyn Pelanowski został wydalony z Zakonu św. Pawła I Pustelnika Dekretem Generała Zakonu z dn. 12.01.2020 r., potwierdzonym przez Kongregację ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego dn. 25.03.2020 r." - przypomniał w poniedziałek rzecznik paulinów o. Sebastian Matecki.

Oznacza to, że o. Pelanowski "nie posiada upoważnienia do głoszenia Słowa Bożego i sprawowania sakramentów, dopóki nie znajdzie biskupa, który go przyjmie do swojej diecezji lub przynajmniej zezwoli na wykonywanie święceń".

Augustyn Pelanowski, właśc. Piotr Pelanowski (ur. 23 stycznia 1963 w Ostrowcu Świętokrzyskim) – były paulin, długoletni ojciec duchowny w Wyższym Seminarium Duchownym Zakonu Paulinów w Krakowie na Skałce, rekolekcjonista, kaznodzieja, spowiednik, autor książek, publicysta, artysta malarz.

Publikuje ponadto swoje felietony, komentarze biblijne i artykuły w prasie katolickiej, m.in. w „Gościu Niedzielnym”, „Agendzie Liturgicznej Maryi Niepokalanej”, kwartalniku formacji kapłańskiej „Pastores”.

Stał się znany w środowiskach chrześcijańskich dzięki uczestniczeniu w nawróceniach znanych polskich muzyków rockowych, m.in. Tomasza Budzyńskiego (Armia, 2Tm2,3), Darka Malejonka (Armia, Houk, 2Tm2,3), Piotra „Stopy” Żyżelewicza (Armia, Voo-Voo) i Grzegorza „Dzikiego” Wacława, związanego z warszawskim środowiskiem anarchistycznym. Użyczył swojego głosu na pierwszej płycie zespołu 2Tm2,3 – Przyjdź, w piosence Getsemani. Wystąpił w filmie Programu Poświęconego Frondy Dzyń (1994) według scenariusza Tomasza Budzyńskiego i Andrzeja Wasilewskiego. Jego rysunki zostały wykorzystane w booklecie płyty Houk Generation X (1995).

Były zakonnik w ostrych słowach krytykował papieża Franciszka. Nazywał go m.in. Judaszem. Był również zwolennikiem kontrowersyjnych tez religijnych. Twierdził, że w Kościele krąży "masoński wirus". 30 listopada 2019 roku Kuria Generalna Zakonu Paulinów wydała oświadczenie w tej sprawie.

O. Pelanowski m.in. nazwał papieża Franciszka "Judaszem". Dlaczego? Oto jego homilia na temat ważnosci wyboru papieża.

 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20201215001743117