Dysputy o nieortodoksyjnym Jezusie

nie, 7 lut 2021, 14:32:08

Autor: Robert Kurpios

 Młodzi ludzie znający dobrze angielszczyznę, mogą sobie kupić książki biblistów, których nie przetłumaczono na język polski. Nie są więc pozbawieni dorobku jednego z nurtów teologii, który kwestionuje tradycyjną egzegezę Biblii, a nawet podważa niektóre dogmaty. Polski czytelnik może znać publikacje Johna Dominica Crossana '"Historyczny Jezus'' i ''Kto zabił Jezusa?'' oraz trzy książki Gezy Vermesa: "Jezus Żyd'', "Twarze Jezusa'' i "Autentyczna ewangelia Jezusa''. 

Nie znając angielskiego nie pozna  dzieł E.P. Sandersa, Johna Shelby'ego Sponga, Marcusa Borga, Pauli Fredriksen czy Gerda Theissena. A warto wiedzieć co ma do powiedzenia o Jezusie, Sanders, autor publikacji "The Historical Figure of Jesus''. Niewielu ludzi jest studentami czy absolwentami ChAT- u, w której to uczelni mogą poznać publikacje wyżej wymienionych autorów.

Czy  wszystkich wspomnianych teologów można nazwać liberalnymi. Nie. Teologia liberalna kojarzy się z nurtem teologii ewangelickiej, ale dziś nieortodoksyjny sposób interpretacji Biblii pojawia się w różnych Kościołach. John Meier, przedstawiciel '' trzeciej fali poszukiwań'' historycznego Jezusa jest amerykańskim katolickim duchownym i  autorem '' A Marginal Jew''. Książki tych autorów są często krytykowane przez zwolenników konserwatywnego katolicyzmu, ale Benedykt XVI publikację Meiera uznał za bardzo wartościową. 

Konserwatywny nurt w protestantyzmie odsądza tych myślicieli od czci i wiary. Dlaczego? Ponieważ krytykują w Biblii nadprzyrodzone elementy, mają własną wizję Boga, zalecają permisywizm w kwestiach obyczajowych etc. Takie cechy są wymienione w polskiej wikipedii  pod hasłem ''Teologia liberalna''. W opisie jest wiele jadu i  dużo krytyki. Tak reaguje wielu chrześcijan, gdy biblista nie wierzy  w dziewicze narodziny Jezusa, a nawet może zostać skrytykowany za niedosłowne odczytanie pojedynku Dawida z Goliatem.

Nie trzeba zwracać uwagi na te zarzuty, gdyż często  są one stawiane profesjonalistom przez ludzi, którzy mają tylko dużą wiarę. Można jednak mieć i  wykształcenie i wiarę. Co ma wspólnego symboliczne odczytanie historii  o wygnaniu z Edenu, o arce Noego czy o Jonaszu z kwestią istnienia Boga? Oczywiście, nic. To wspaniałe mity. Istnieją jednak ludzie, którzy sądzą, że usunięcie jednego puzzla sprawi, że wielki gmach chrześcijaństwa rozpadnie się. To błąd.

Gdybyśmy znaleźli kogoś kto nie zna chrześcijańskiej tradycji, szybciej by odróżnił różne gatunki literackie w Biblii niż ktoś kto jest związany z tradycyjnym nurtem. Nie można się bać i wierzyć jak ktoś naiwny, gdyż ten rodzaj chrześcijaństwa jest atakowany przez ateistów. Lepiej zapoznać się z twórczością Gezy Vermesa i zastanawiać się czy miał on rację czy nie, niż wrzucać jego książki na stos.

Image by Mystic Art Design from Pixabay

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20210207143208169