Wspomnienie o Profesorze

pon, 15 lut 2021, 15:37:08

Autor: Robert Kurpios

Pół roku temu czytałem IV tom "Dziejów Polski'' prof.  Andrzeja Nowaka. Ten znakomity historyk przytoczył opinię  o Reformacji w Polsce, innego profesora Janusza Maciuszki, historyka Kościoła  i  teologa w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej i wykładowcy w Ewangelikalnej Wyższej Szkole Teologicznej we Wrocławiu. Tyle faktów, które można znaleźć w Wikipedii. Wczoraj dowiedziałem się, że prof. Maciuszko zmarł we wrześniu tamtego roku. Miał 63 lata.

Kim był profesor Maciuszko? Człowiekiem, który nie lubił nowego przekładu "Jesieni średniowiecza'' Huizingi, cenił Williama Blake'a czy ''Świętość'' Rudolfa Otto. Uważał Rudolfa Bultmanna za wybitnego teologa.  Był naukowcem mającym dużą wiedzę z różnych dziedzin. Istnieją ludzie posiadający potężny intelekt, są erudytami i są błyskotliwi. Takich ludzi często o coś pytamy i otrzymujemu odpowiedź.

Kiedyś zacząłem opowiadać o Bolesławie Śmiałym i biskupie Stanisławie. Historia została opisana przez wielu histroryków. Gall Anonim był w trudnej sytuacji, jego pracodawcą był Bolesław Krzywousty, nie mógł źle pisać o członku jego rodu i nie mógł źle o duchownym. Jednak Gall Anonim biskupa Stanisława nazwał słowem ''traditor'' - zdrajca. Takiej odpowiedzi udzielił mi prof. Maciuszko w tej ciągle drażliwej sprawie. Uczciwość intelektualna jest cechą prawdziwych badaczy.

Odczuwam smutek, gdy umierają inni, ale chciałbym by prof. Janusz Maciuszko  przechadzał się w doborowym towarzystwie intelektualistów po ''pastwiskach niebieskich''. Warszawiak, ewangelik z dziada pradziada i znakomity wykładowca.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20210215153708901