Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Chrześcijaństwo a kobiety

Urodziłam się kobietą, na moje szczęście w domu, gdzie Bóg był zawsze na pierwszym miejscu. Moja Babcia znała na pamięć żywoty świętych i tysiące różnych modlitw, wieczorami uczyła ich mnie na pamięć, a bajki na dobranoc często zastępowała ulubionymi historiami z życia świętych. Bardzo szybko potrafiłam opowiedzieć np. historię św. Małgorzaty, patronki mojej babuni oraz parafii, do której należałyśmy. 

Kiedy wchodziłam do świątyni, to właśnie ona Małgorzata, witała mnie w głównym ołtarzu. Bywało, że całą mszę wpatrywałam się w jej wizerunek, przypominając sobie wieczorne opowieści babci. Już wtedy siedziałam w pierwszej ławce, mając przed sobą ołtarz zupełnie nie zdając sobie sprawy z tego, że nadejdzie czas, a będę jeszcze bliżej. Zdarzyło się w naszym życiu nieszczęście.

Mając zaledwie 5 lat straciłam w pożarze dom. Babcia zadecydowała, że wyprowadzimy się 400 km dalej. I tak oto pewnego listopadowego dnia razem z rodzicami, dwoma siostrami i oczywiście babcią wsiadłyśmy do pociągu, rozpoczynając nowy rozdział naszego życia. W miejscowości, do której trafiłyśmy, był mały kościołek pod wezwaniem św. Anny. Za niecałe 3 lata w tym właśnie kościele udzielono mi sakramentu pierwszej komunii św. Ks. Edward bardzo lubił dzieci, a szczególnie te, które jakoś tam (w jego mniemaniu się wyróżniały).

Byłam jednym z nich. Do 18 roku życia czytałam lekcje, śpiewałam psalmy… Byłam nawet ministrantką, co w tamtych czasach mogło wzbudzać różne odczucia. Dobrze pamiętam czasy, kiedy ksiądz zaproponował mi pomoc w przygotowywaniu dzieci do sakramentu pierwszej komunii. Prowadziłam też mini - bibliotekę. Cały zbiór leżał na półkach w zakrystii, a ja miałam swój zeszyt i wpisywałam osoby, które wypożyczały książki. Najwięcej z nich przeczytałam oczywiście ja, chciałam znać każdą, aby móc polecić każdemu książkę. No cóż, jestem ambitna ,niejedną noc spędziłam z głową pod kołdrą, trzymając w jednej ręce latarkę, a w drugiej ulubioną lekturę. Realizowałam się w Kościele, nie mając pojęcia, że przede mną, setki lat temu, kobiety w podobny sposób głosiły Dobrą Nowinę. Przecież od kiedy Jezus rozpoczął publiczną działalność, szła za nim rzesza kobiet, zasilając szeregi pierwszych wiernych. Uderzała mnie historia św. Magdaleny oraz Marii i Marty. Na jednej ze ścian wisiał taki obraz: zabiegana Marta i wpatrzona w Jezusa Maria.. Po trosze byłam i tą, i tą. Przy szóstce rodzeństwa miałam mnóstwo obowiązków. Lubiłam mimo to biegać do Kościoła, kiedy jeszcze nie było w nim nikogo i w samotności pogadać sobie z Panem… Tak po swojemu oddawałam mu wszystkie swoje obawy, troski i niepokoje. Otrzymywałam wewnętrzny spokój i jakąś niebywałą siłę, żeby iść dalej. Będąc w liceum, zapisałam się do oazy prowadzonej przez siostry zakonne. Jedna z nich (dziwnym trafem – Małgorzata) przepięknie grała na gitarze. Zaczęłam i ja, a potem, piesze pielgrzymki na Jasną Górę. Byłam w siódmym niebie, modlitwa, śpiew, spanie byle gdzie i rzesze młodych ludzi, dla których nie byłam dziwadłem.

Któraż to bowiem nastolatka lubi siedzieć godzinami w kościele, zamiast próbować uciech świata… Miałam też wielkie plany zostania misjonarką – ponieważ dość dobrze mówię po rosyjsku, to chciałam tam właśnie jechać.

Życie poukładało się jednak inaczej, zostałam mamą i poświęciłam się własnej rodzinie. Kościół, nigdy nie odstawiłam go na dalszy plan, byłam zawsze, kiedy tylko mogłam, a po latach trafiłam do chóru parafialnego i na studia teologiczne, wszystko po to, aby bardziej zrozumieć swoje chrześcijaństwo. Wróćmy jeszcze na chwilę do Pisma Świętego :czytamy „Jezus wędrował przez miasta i wsie, nauczając i głosząc Ewangelię o Królestwie Bożym. A było z Nim dwunastu oraz kilka niewiast, które uwolnił od złych duchów i od słabości: Maria, zwana Magdaleną, którą opuściło aż siedem złych duchów; Joanna, żona Chuzy, zarządcy u Heroda; Zuzanna i wiele innych, które im usługiwały ze swego mienia” – czytamy w Ewangelii Łukasza (8, 1-3..). Powtórzę jeszcze raz: jestem szczęśliwa, realizuję siebie w sposób, który jest mi bardzo bliski. Po swojemu i na miarę swoich możliwości idę za Panem jak one, dając swoim życiem świadectwo o Bogu.

SylwiaOpcje Artykułu

Chrześcijaństwo a kobiety | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń