Okiem katolika - Boże Ciało

czw, 3 cze 2021, 21:27:40

Autor: Anna Grodowska

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (łac. Sollemnitas Sanctissimi Corporis et Sanguinis Christi), potocznie. Boże Ciało – dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, obchodzona jest w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, a we Włoszech w niedzielę po uroczystości Trójcy Świętej.

Jest świętem nakazanym. Po raz pierwszy uroczystość obchodzona była w Leodium (Liège) w 1246, a w 1317 ustanowiona jako święto dla całego Kościoła zachodniego. W Polsce zostało wprowadzone przez biskupa Nankera na synodzie w Krakowie w 1320. W Kościele unickim święto zostało wprowadzone na synodzie zamojskim w 1720. Zewnętrzną formę święta stanowią procesje prowadzone do 4 ołtarzy.

Procesyjnie przenoszona jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Na zakończenie udzielane jest uroczyste błogosławieństwo sakramentalne. W tym roku mogliśmy wyjść, jak przed laty z procesją do czterech ołtarzy. Dzieci komunijne sypiące kwiaty, ekipa żołnierzy w oryginalnych strojach z czasów Pana Jezusa , chór prowadzący wszystkie śpiewy i rzesze ludzi za nami. Jak to dobrze, że nie wstydzimy się swojej wiary i chociaż raz do roku umiemy ja zamanifestować.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2021060321274062