Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

W Gruzji parada równości nie przeszła. Cerkiew na celowniku LGBT

Marsz ruchów mniejszości seksualnych ostatecznie nie przeszedł ulicami Tbilisi. Gruzini nie tylko nie dopuścili do odbycia się „parady równości”, ale dodatkowo wdarli się do biur organizacji LGBTQWERTY a paparazzim uniemożliwiono rejestrowania propagandowych relacji.Już od poniedziałkowego poranka trwały protesty przeciwników „parady równości”, którzy zebrali się pod siedzibą gruzińskiego parlamentu. Demonstranci starli się pod parlamentem z policją, a także atakowali dziennikarzy chcących relacjonować wydarzenia w centrum gruzińskiej stolicy. Przeciwnicy ruchu LGBTQWERTY wdarli się nawet do siedziby organizacji Tbilisi Pride, czyli organizatora „parady równości”.
 
O losach parady zadecydowała Cerkiew, która wydała oświadczenie potępiające eksponowanie seksualnych skłonności. Władze największego związku wyznaniowego w Gruzji wezwały do zebrania się w poniedziałkowe popołudnie na modlitwie. Na ulicach Tbilisi pojawili się wierni Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego, oficjalnie wzywającego do organizacji spotkania modlitewnego przeciwko demonstracji środowisk dewiantów seksualnych.
 
Próba organizacji manifestacji środowisk mniejszości seksualnych została skrytykowana przez socjaldemokratycznego premiera Irakliego Garibaszwiliego. Stwierdził on, że podobne wydarzenia są „nieakceptowalne przez większość społeczności gruzińskiej”, ponieważ uderzają w podstawy moralności publicznej i mogą prowadzić do siłowej konfrontacji.
 
Doszło do zamieszek z udziałem grup nacjonalistycznych reagujących na pomysł działaczy politycznego ruchu LGBT pragnących w Tbilisi publicznie manifestować pod sztandarem preferencji seksualnych paleniem tęczowych flag.
 
Tęczowi aktywiści doszli do wniosku, że „nie mogą ryzykować życia ludzkiego i wychodzić na ulice pełne brutalnych napastników”. W specjalnym oświadczeniu zarzucili władzy brak zapewnienia im bezpieczeństwa oraz utrudnianie korzystania z prawa do zgromadzeń. O wspieranie agresji oskarżyli rząd i Cerkiew. Ponadto lider homoparady w Tbilisi stwierdził, że jego zdaniem służby mogły pomagać ich przeciwnikom, gdyż pomimo pięciokrotnego zmieniania miejsca startu marszu LGBT na prywatnej grupie w sieci nacjonaliści zawsze byli na miejscu przed homoseksualistami. Z nagrań udostępnionych przez lokalną telewizję wynika, że niektórzy przeciwnicy ruchy LGBT atakowali dziennikarzy i policję. Służby wspierały środowiska nacjonalistyczne w akcjach przeciwko „tęczowym”. Do zignorowania agresji miało dojść np. w sytuacji wtargnięcia nacjonalistów do biura organizatorów marszu LGBT, usunięcia przez napastników „tęczowych” flag oraz zdemolowania lokalu. To właśnie po tym ataku odwołano homoseksualną paradę.
 
Tegoroczna próba zorganizowania w Tbilisi „parady równości” – inaczej niż przy poprzedniej okazji w roku 2013 również także zakończonej zamieszkami i ewakuacją homoaktywistów – zyskała poparcie niektórych celebrytów, dziennikarzy oraz polityków opozycji, a temat dominował w mediach.
 
Przeciwnicy ruchu LGBTQWERTY zostali przy tej okazji skrytykowani przez Unię Europejską, Organizację Narodów Zjednoczonych, Izrael, Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i czternaście ambasad państw unijnych.
 
Zajścia w Tbilisi potępiła prezydent kraju Salome Zurabiszwili.
 
W Polsce do prawnego zakazu marszów LGBT dąży Instytut "Ordo Iuris", gdyż - jak argumentują jego przedstawiciele - "Corocznie te festiwale zgorszenia przesuwają granice tego, co dopuszczalne, trwale naruszając wrażliwość społeczną i wymuszając akceptację dla szokujących zachowań" a "prawo powinno chronić kulturę i moralność publiczną".
 
 
za: France24.com, Apnews.com, Rmf24.pl, Ambebi.ge


Opcje Artykułu

W Gruzji parada równości nie przeszła. Cerkiew na celowniku LGBT | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń