USA: Rada doradcza ds. wiary. Trump ubiega się o głosy katolików i żydów

śro, 29 wrz 2021, 01:35:02

Autor: Jacek Lehr

Były amerykański prezydent Donald Trump ogłosił pod koniec września utworzenie nowej rady doradczej ds. wiary, kierowanej przez jego długoletnią doradczynię Paulę White, pastor zielonoświątkowców na Florydzie, która pomagała mu podczas wyborów w 2016 i 2020 roku.

Powołanie nowego gremium doradczego dziennikarze uznali za wskazówkę mówiącą, iż Trump faktycznie planuje ubiegać się o prezydenturę w 2024 roku, chociaż na razie skupia się na wsparciu republikańskiej walki o niższą izbę kongresu.

Republikanin mówił o swoich działaniach dla konserwatywnych chrześcijan i Żydów, wymieniając pośród nich przeniesienie amerykańskiej ambasady w Izraelu do Jerozolimy, brak ograniczeń chrześcijańskiego kultu w trakcie epidemii, czy nominacje do Sądu Najwyższego. Polityk ubolewał, że nie cieszył się aż tak dużym poparciem katolickich wyborców w 2020 r. jak w 2016 r. – Jestem trochę zaskoczony, że nie poszło nam lepiej z głosami katolików. Myślę, że teraz dadzą nam swoje głosy. Myślę, że dostaliśmy około 50 procent głosów. A tymczasem zrobiliśmy bardzo dużo dla katolików. Będziemy musieli spotkać się z katolikami – dodał.

Trump wyraził podobne rozczarowanie niskim poparciem ludności żydowskiej. – Spójrz, co zrobiłem z ambasadą w Jerozolimie i co zrobiłem z wieloma innymi rzeczami. Izrael nigdy nie miał lepszego przyjaciela, a mimo to otrzymałem 25 proc. [żydowskich] głosów – ubolewał. – Myślę, że muszą się spotkać. Musi być trochę więcej jedności z grupami religijnymi reprezentowanymi w tej inicjatywie – komentował. Narodowa rada doradcza ds. wiary ma na celu ożywić konserwatywną bazę wyborczą. Rada będzie się składać z „70 dyrektorów”. Chodzi o zjednoczenie chrześcijan, którzy mieliby uzyskać znacznie większe wpływy. Do Rady dołączyła Jennifer Korn, która wcześniej pełniła funkcję specjalnej asystentki prezydenta Trumpa za pośrednictwem jego Biura Łączności Publicznej w Białym Domu. Korn wyjaśniła, że nowe gremium doradcze będzie „kontynuować pracę Biura Łączności Publicznej Białego Domu, aby upewnić się, że jesteśmy jednym silnym głosem”. Trump, odnosząc się do obecnego prezydenta i jego ekipy, zaznaczył, że „wiele rzeczy wydarzyło się w odniesieniu do wiary i religii, i nie są to rzeczy dobre”.

https://www.christianitytoday.com/news/2021/september/trump-faith-evangelical-adviser-national-board-paula-white.html

 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20210929013502919