Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Całun Turyński - wielka pomyłka w 1988 roku?

Nowsze badania próbki wyciętej z Całunu i datowanej przez trzy laboratoria na średniowiecze, dowodzą, że pochodziła ona z łaty doszytej do skraju płótna kilkaset lat temu, aby uzupełnić ubytki powstałe w miejscach, za który je trzymano podczas publicznych pokazów. Mikrofotografia włókien z próbki datowanej w 1988 roku pokazuje, że włókna te są inne niż na reszcie Całunu. Czyżby datowano łatę a nie Całun Turyński?Kawałek materiału odcięty do badań metodą radiowęglową w 1988 roku pochodził z lewego rogu zwany rogiem Reasa, za który przez całe wieki trzymano Całun podczas publicznych pokazów. Ludzkie ręce wytarły w kilku takich miejscach płótno, powodując ubytki, które uzupełniono kilkaset lat temu nowymi nićmi, wplatając je w tkaninę Całunu tak umiejętnie, że gołym okiem prawie tego nie widać. Wchodzą one w głąb tkaniny na 3-4 cm od szwu, przy którym wycięto próbkę do testu!

Jako pierwsi dowiedli tego badacze Joseph G. Marino i M. Sue Benford w 2000 roku. Fotografię fragmentu Całunu, z którego wycięto próbkę do datowania w 1988 roku, a także jedną z próbek wyciętych wtedy przez Riggiego, przeanalizował David Pearson, specjalista od tkanin, nie wiedząc, że chodzi o Całun Turyński. Stwierdził kategorycznie: „Nie ma wątpliwości, że po obu stronach tkaniny widnieje w splocie obcy materiał. Jest to definitywnie łata”. Jego opinię potwierdziły dwa laboratoria tekstylne.

Skażenia tej próbki dowiódł amerykański chemik Ray Rogers (1927-2005), który pracował w słynnym laboratorium w Los Alamos. W 2005 roku opublikował w specjalistycznym piśmie „Thermochimica Acta” wyniki badań, które wykazały, że próbka zawierała nici wplecione w tkaninę Całunu Turyńskiego. Prof. Rogers stwierdził, że wplecione włókna upodobniono do reszty, pokrywając je barwnikiem osiąganym z korzenia marzany barwierskiej (Rubia tinctorum), dlatego trudno je dostrzec gołym okiem. Jego badania wykazały też, że próbka przeznaczona do datowania w 1988 roku zawierała aż 37% waniliny, podczas gdy wanilina na głównej powierzchni Całunu uległa całkowitemu rozpadowi, tak samo jak w przypadku słynnych starożytnych zwojów znad Morza Martwego. Badania Rogersa dowodzą, że laboratoria w 1988 roku zamiast datować płótno całunowe faktycznie datowały przyszytą do niego łatę.

Praktycznie wszystkie inne badania wskazywały na starożytne pochodzenie Całunu Turyńskiego. Dodatkowych argumentów za starożytnością Całunu dostarczyły badania Sudarium z Oviedo, uważanego za chustę z grobu Jezusa. Sudarium było przechowywane w Jerozolimie od czasów apostolskich do czasów arabskich, kiedy w VII wieku przeniesiono je do Aleksandrii, a następnie do Hiszpanii. Krew na Sudarium jest tej z samej grupy, co krew na Całunie Turyńskim. Liczba, rozmiar i rozmieszczenie śladów krwi na Sudarium pokrywa się z tymi na Całunie. Wskazuje to, że oba płótna pochodzą z grobu, w którym złożono zmaltretowane, martwe ciało Jezusa.

Ewangelie mówią nam (J 20:5-7), że tę chustę, która była na głowie Jezusa, złożono w grobie na osobnym miejscu, co wyjaśnia dlaczego nie ma na niej wizerunku Jezusa, a jedynie Jego krew i ślady po cierniach. Jakiś nieznany fenomen, zapewne świetlny, wypalił wizerunek nagiego ciała Jezusa tylko na powierzchni Całunu, którym było zakryte. Na to wskazuje również fakt, że ów wizerunek jest trójwymiarowym negatywem! A zatem najprawdopodobniej mamy do czynienia z „fotografią” zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Watykan niedawno ogłosił, że Całun Turyński zostanie wystawiony publicznie wiosną 2010 roku.


Więcej na ten badań oraz losów, jakie były udziałem Całunu Turyńskiego oraz Sudarium z Oviedo, zanim znalazły się w Europie, można przeczytać w książce dr Alfreda Palli pt. „Całun Turyński jednak autentykiem w świetle najnowszych odkryć i badań” (www.betezda.pl), a także w artykule: Całun Turyński jednak autentykiem - Krew na płótnieOpcje Artykułu

Całun Turyński - wielka pomyłka w 1988 roku? | 2 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Całun Turyński - wielka pomyłka w 1988 roku?
BLyy sob, 7 cze 2008, 21:14:48
Może i popełniono błąd, ale to nie znaczy, że całun pochodzi z czasów Jezusa. Gdyby tak było jak kościół mówi to zezwoliłby na ponowne zbadanie całunu, ale sie na to nie zgadza. Ciekawe dlaczego? Boi sie pewnie, że okaże sie, że sie myli?
Przecież gdyby okazało sie, że naukowcy wykażą, że całun jest autentyczny i pochodzi z tamtego okresu, to wielu co nie uznaje historyczności Jezusa, zamknęło by usta. Ale cóż, skoro sie tego boi, że to nie jest prawda, ich sprawa.

---
Nie trzeba wierzyć by być prawym,ateista też może.

 
Całun Turyński - wielka pomyłka w 1988 roku?
apalla nie, 8 cze 2008, 09:49:06

Datowanie metodą radiowęglową oznacza bezpowrotne zniszczenie cząstki materiału, a uzyskany wynik jest niepewny, gdyż w datowaniu starożytnych tkanin jest ona zawodna, co wykazał m.in. prof. Leoncio Garza-Valdez, dlatego obecnie datowanie tą metodą mija się z celem. Każdy kontakt Całunu ze światłem jest bardzo niekorzystny dla płótna i wizerunku na nim, dlatego rzadko wystawia się go publicznie, ale przy tych okazjach Całun bywa udostępniony uczonym. Szeroko zakrojone badania przeprowadziło w 1978 roku kilkunastu uczonych reprezentujących różne dziedziny nauki (w tym protestanci i Żydzi). Nie znaleźli niczego, co by wskazywało na średniowieczną datę. Jedynie datowanie radiowęglowe wskazało na średniowieczną datę, co przyćmiło wszystkie inne badania, o których mało kto wie. O tych i nowszych badaniach nad Całunem oraz chuście z grobu Jezusa z Oviedo piszę w swej książce o Całunie (www.betezda.pl).

 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń