Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Księża wobec bezpieki na przykładzie Archidiecezji Krakowskiej

nie, 25 lut 2007, 01:04:39

Autor: Joanna Gacka

Już 28 lutego na półkach księgarni pojawi się jedna z najbardziej oczekiwanych książek związanych z Kościołem i polską historią. "Księża wobec bezpieki na przykładzie Archidiecezji Krakowskiej" autorstwa Ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego jeszcze przed swoim powstaniem budziła liczne nadzieje i równie liczne kontrowersje. Jest ona efektem prowadzonych przez autora w archiwach IPN badań dotyczących inwigilacji krakowskiego Kościoła przez UB i SB, a jej celem jest opisanie i zrozumienie postaw duchowieństwa katolickiego wobec działań komunistycznej bezpieki.

Działania te były różne w różnych okresach PRL-u. Od zastraszania, gróźb czy szantażu przechodzono do metod bardziej subtelnych, próbując wciągać duchownych we współpracę poprzez rozmowy, perswazję, obietnice rozmaitych życiowych udogodnień. Zdecydowana większość księży potrafiła oprzeć się zarówno zastraszaniu, jak i pokusom. Wśród tych, którzy wyrazili zgodę na współpracę, wielu potrafiło ją po jakimś czasie zerwać.

Książka niewątpliwie uporządkuje toczące się od wielu miesięcy dyskusje na temat tzw. lustracji duchownych. Jest to mocny głos badacza i jednocześnie świadka, który poszukuje prawdy o tamtych trudnych czasach.


Książkę Księża wobec bezpieki na przykładzie Archidiecezji Krakowskiej można zamawiać także w naszej księgarni. Do każdego egzemplarza dołączamy film "Proces w Kurii krakowskiej 21-27 stycznia 1953 r.".

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/ksieza-wobecbezpieki