Song of Songs 2008 - festiwal nie tylko dla wierzących

czw, 26 cze 2008, 23:26:12

Autor: Karol Kucharski

Nazywany bywa chrześcijańskim Woodstockiem, gromadzi od 10 lat młodych ludzi z całej Polski, wyznacza trendy i mody na polskiej scenie chrześcijańskiej, prezentuje artystów zagranicznych tego nurtu, którzy zwykle potem wracają do Polski na koncerty, zapraszani przez organizatorów innych, podobnych festiwali.

Nazywany bywa chrześcijańskim Woodstockiem, gromadzi od 10 lat młodych ludzi z całej Polski, wyznacza trendy i mody na polskiej scenie chrześcijańskiej, prezentuje artystów zagranicznych tego nurtu, którzy zwykle potem wracają do Polski na koncerty, zapraszani przez organizatorów innych, podobnych festiwali.

Odbywa się nieprzypadkowo w Toruniu, w otoczeniu pięknej toruńskiej starówki, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, w fosie przy ruinach zamku krzyżackiego. To tutaj, jak mówią przyjeżdżający, panuje niezwykły klimat, sprzyjający przyjacielskim spotkaniom młodych chrześcijan różnych wyznań.

Tegoroczny festiwal SONG OF SONGS otwiera nowy rozdział tego muzycznego i religijnego wydarzenia. Po raz pierwszy do udziału w festiwalu zaproszeni zostają artyści nie kojarzeni bezpośrednio ze sceną chrześcijańską. Najbardziej interesującym przykładem jest tutaj zespół LAO CHE, który wydał ostatnio niezwykłą płytę pod tytułem „Gospel”. Tytuł tej płyty może mylić, nie jest to wydawnictwo z gatunku, który zapoczątkował współczesną muzykę chrześcijańską i miał wielki wpływ na rozwój muzyki pop. Gospel w wykonaniu LAO CHE to opowieść o trudnych relacjach współczesnego człowieka z Bogiem, to odbicie naszego coraz bardziej laicyzującego się świata, który wykrzywia obraz Boga, który tworzy swoich bogów, bo człowiek sam nie radzi sobie z własnymi problemami i sobą samym.

Pierwszy dzień festiwalu to blok koncertowy pod nazwą: „Trzy kolory: wiara – nadzieja – miłość”. Oparty będzie on głównie na muzyce reggae. Gospodarzem koncertu będzie zespół Maleo Reggae Rockers i jego lider, Darek Malejonek, uważany za jednego ze współtwórców odrodzonej pod koniec lat 90. polskiej sceny chrześcijańskiej. Wystąpią w nim:


ETNA – młody zespół reggae

INDIOS BRAVOS – grupa Piotra Banacha, założyciela zespołu Hey, nie kojarzona ze sceną chrześcijańską

GERA MORALES i DUBSKA – polsko-rosyjski projekt reggae, z liderem z Rosji, który nazywa siebie prawosławnym rastamanem

MICHAEL BLACK – przedstawiciel nurtu reggae z Jamajki, mieszkający obecnie w Las Vegas w USA


Drugi dzień festiwalu rozpocznie się od konkursu dla zespołów debiutujących. To publiczność głosująca w internecie zdecyduje o tym, które zespoły zagrają na dużej scenie festiwalu. Dla najlepszego z nich przewidziano nagrodę w postaci ufundowania nagrania teledysku.

Potem rozpocznie się blok koncertowy „ciężkiej muzy”, stanowiącej zawsze nieodłączny nurt SONG OF SONGS. Zaprezentują się zespoły: ANASTASIS, 3 SIOSTRY i AMARYLLIS.

Gościem specjalnym festiwalu w tym dniu będzie MANUEL III – artysta chrześcijański z USA, zwany tam chrześcijańskim Princem, utożsamiany z nowoczesną muzyką R&B.

Festiwal zakończy wieczór uwielbienia, wzorowany na tego typu przedsięwzięciach amerykańskich, w których bierze udział wielu artystów, gdzie jest wiele miejsca na improwizację, spontaniczną modlitwę i wspólne śpiewanie z publicznością.SONG OF SONGS FESTIVAL - 27-28 czerwca 2008 w Toruniu

Więcej informacji na http://www.songofsongs.pl .

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/song-of-songs-2008