Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Dead man walking II

Amerykańska zakonnica, siostra Helen Prejean, rozpoczęła kolejną batalię o zniesienie kary śmierci w Stanach Zjednoczonych. Tym razem siostra Prejean zamierza nakłonić władze Kościoła Katolickiego oraz innych Kościołów chrześcijańskich do podjęcia wspólnych działań na rzecz rozpoczęcia przez amerykański system legislacyjny prac, które doprowadziłyby do ostatecznego zniesienia kary śmierci. Siostra apeluje, że wszyscy wyborcy, którzy przyznają się do Chrystusa, powinni zacząć wywierać silny nacisk na kongresmenów i senatorów, ażeby przystąpili do opracowania nowej ustawą penitencjarnej w Stanach Zjednoczonych.          Katolicy z natury powinni być nastawieni pro-life - twierdzi siostra Helen - a to oznacza, że nie tylko występują w obronie życia nienarodzonych, ale także, z taką samą determinacją, powinni bronić tych, których wymiar sprawiedliwości chce tego życia pozbawić. W społeczeństwie chrześcijańskim karą za śmierć nie może być śmierć, która jest niczym innym jak tylko kolejną śmiercią.

Słynna już w całej Ameryce katolicka bojowniczka o zniesienie kary śmierci swoją popularność zawdzięcza w głównej mierze filmowej stolicy świata, Hollywood. Tam właśnie został wyprodukowany głośny film oparty w całości na książce siostry Prejean, "Dead man walking", który emitowany był także w Polsce pod tytułem "Przed Egzekucją". Film opowiada o opartych na faktach autentycznych historii młodego mężczyzny, Mattew Pancelot, skazanego na karę śmierci za popełnienie brutalnego zabójstwa pary nastolatków. Cały film jest właściwie zapisem jego stanu psychicznego, umysłowego i duchowego na kilka tygodni przed wykonaniem wyroku. Morderca zwrócił się do siostry Prejean o opiekę duszpasterską. Początkowo okazało się, że chodzi o zwykłą pomoc prawną, głównie w znalezieniu dobrego obrońcy sądowego, ale gdy wszystkie środki obrony zawiodły siostra Helen stała się faktycznym duszpasterzem skazańca.

          Wydarzenie to było nowym doświadczeniem nie tylko dla siostry Prejean, ale także dla całego systemu penitencjarnego Stanów Zjednoczonych. W księżce i w filmie dochodzi do prawdziwej przemiany duchowej mordercy, który w momencie samego już wykonania wyroku przeistacza się z zimnego i wyrachowanego zbrodniarza w zwykłego i spragnionego  zwykłej ludzkiej miłości i współczucia człowieka. To doświadczenie niezwykle wstrząsnęło siostrą Helen. Od tamego wydarzenia całą swoją służbę poświęciła skazańcom oraz walce o zniesienie kary śmierci.

          Siostra Helen Prejean spotkała się już z amerykańskimi biskupami, aby omówić najważniejsze kwestie swojej nowej kampanii abolicyjnej. Podczas tego spotkania, które miało miejsce 14 stycznia br. w Waszyngtonie uzgodniono, że w każdej katolickiej parafii powinna być przynajmniej jedna tzw. "kluczowa osoba", która zajmowałaby się od strony praktycznej tym problemem. Siostra Helen pragnie również namówić amerykańskich hierarchów, aby cała kampanię pro-live, która w chwili obecnej prowadzona jest prze Kościół Katolicki w Stanach Zjednoczonych o zniesienie prawa aborcji, rozciągnąć na wszystkie ludzkie istoty, którym grozi śmierć, a więc także skazanym prawomocnymi wyrokami sądów amerykańskich. Prawie sfinalizowany jest już projekt, aby marcowy marsz antyaboryjny, który ma odbyć się pod Kapitolem w Waszyngtonie dotyczył także ochrony życia tych, którzy w amerykańskich więzieniach czekają na wykonanie kary ostatecznej.

Na ukończeniu jest także kolejna książka siostry Helen pt. Impossible Burden" (Niemożliwe obciążenie), w której - między innymi - poddaje ostrej krytyce twierdzenie Antoniego Scalii, sędziego Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, jakoby słuszność skazywania najgroźniejszych przestępców na karę śmierci tradycyjnie należała do nauczania Kościoła Katolickiego.

          Za CATHOLIC HERALD z 24 stycznia 2003

______________________________________

Oficjalna strona internetowa siostry Helen Prejean: www.prejean.org/

 Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20030126182320517

No trackback comments for this entry.
Dead man walking II | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń