Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kłopoty amerykańskich prezbiterianów

Konflikt, który od kilku lat powoli zatacza coraz szersze kręgi w obrębie Prezbietraińskiego Kościoła w USA (PC USA), ma swoje źródło w podejściu do spraw ludziej seksualności i stosunku kościołów do tych zagadnień. PC USA już w 1978 roku stwierdził, że nienawiść i dyskryminacja homoseksualistów nie mogą mieć miejsce w Kościele Chrystusa oraz wezwał pastorów i świeckich by otaczali osoby homoseksualne troską, miłością i tolerancją.

Jednocześnie PC USA kategorycznie odmawiał ordynacji aktywnych gejów i lesbijek na pastorów, żądając od takich osób życia we wstrzemięźliwości. Sprawa, kilkakrotnie gorąco debatowana, nabrała innego obrotu w 2001 roku, kiedy Zgromadzenie Generalne przegłosowało stosunkiem głosów 317 do 208 projekt uchwały, zezwalającej, acz nie wprost, poszczególnym prezbiteratom na ordynowanie gejów i lesbijek żyjących w związkach.

Uchwała ta wywołała oburzenie konserwatywnych wiernych, którzy w razie jej przyjęcia zagrozili secesją. Liberałowie nie pozostali dłużni nazywając konserwatystów hipokrytami, wskazując na obecną praktykę w wielu prezbiteratach, gdzie pod warunkiem nie afiszowania się ze swoimi skłonnościami, wierni przymykają oko na życie prywatne duchownych.

Uchwała, nad którą dyskutować miał każdy prezbiterat, budziła wielkie emocje. Ostatecznie stosunkiem głosów 46 – za, 126 – przeciw, została odrzucona. Nie zmieniło to jednak sytuacji w niektórych prezbiteratach, gdzie od kilku lat i tak ordynuje się pastorów homoseksualistów, niewymagając jednocześnie od nich zobowiązania do życia we wstrzemięźliwości.

Tymczasem konserwatyści pokrzepieni głosowaniem prezbiteratów, przeszli do kontrataku. Rankiem 14 stycznia 2003 Alex Metherell, chirurg i jednocześnie starszy jednej z parafii prezbiteriańskich w Kalifornii, złożył na ręce Moderatora Prezbiteriańskiego Kościoła w USA petycję, żądającą zwołania nadzwyczajnej sesji 214 Zgromadzenia Generalnego. Metherell oraz jego zwolennicy uważają iż kościół ten znalazł się w “kryzysie konstytucyjnym”, nawiązując właśnie do tego, iż kilka parafii prezbiteriańskich niezgodnie z prawem wewnętrznym ordynowało na pastorów aktywnych homoseksualistów, a sądy kościelne odmówiły nałożenia sankcji.

Methrell żąda, by wszystkie te osoby zostały pociągnięte do odpowiedzialności, włącznie z wyrzuceniem z kościoła. Jeżeli lista osób podpisanych pod petycją spełni prawne wymogi, owa pierwsza w historii kościoła nadzwyczajna sesja Zgromadzenia Generalnego odbędzie się pod koniec kwetnia 2003 roku i będzie kosztowała ok. $500 000.

Moderator, pastor Fahed Abu-Akel, który wielokrotnie wypowiadał się przeciwko takiej specjalnej sesji, w specjanym liście do wiernych i parafii kościoła, napisał, iż petycję tę przyjął z “ciężkim sercem”. Natomiast w secjalnym liście do zwolenników zwołania takiej nadzywczajnej sesji, poprosił ich by raz jeszcze zastanowili się nad swoją decyzją. Takie zgromadzenie, jego zdaniem, było by marnowaniem czasu i pięniędzy potrzebnych na misję Chrystusa.

Moderator zakończył swój list dramatycznym zezwaniem: “Błagam was w Imię Chrystusa i dla dobra Kościoła Prezbiteriańskiego, byście raz jeszcze rozważyli swoją decyzję”. Żądanie jest tym bardziej kontrowersyje, gdyż na maj 2003 roku, zaplanowano obrady nowego, 215 Zgromadzenia Generalnego i które mogłoby się zająć tymi sprawami (wystąpił o to już jeden synod regionalny).

Jak donosi Prezbiteriańska Agencja Informacyjna (Presbyterian News Service) wczoraj Methrell zagroził Moderatorowi sprawą cywliną w sądzie świeckim, jeśli ten ostatni dalej będzie "konspirował" przeciwko zwołaniu specjalnego Zgromadzenia Generalnego. W odpowiedzi na ten atak kilku byłych Moderatorów skierowało list otwarty do członków kościoła, potępiający takie zachowania w kościele.

Na początku tego tygodnia będzie wiadomo, czyli liczba podpisów spełnia wymogi i czy rzeczywiście dojdzie do tego nadzwyczajnego Zgromadzenia.

Prezbiteriański Kościół w USA jest największym reformowanym kościołem w USA, liczącym 2 587 674 wiernych, 21 tysięcy pastorów oraz 11 260 parafii.

www.pcusa.org

(PNS)

 Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20030127164155884

No trackback comments for this entry.
Kłopoty amerykańskich prezbiterianów | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń