Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Człowiek polskiej ekumenii

„Wyznanie katolicko-reformowane” – tak zatytułował swój autobiograficzny tekst w kwartalniku „Myśl Protestancka” Jan Turnau – „specjalista” od ekumenii wśród polskich dziennikarzy. O sobie mówi, że przyznaje się do tego nurtu w katolicyzmie, który można nazwać spóźnioną reformacją.

„Jestem poniekąd protestantem – pisał – między innymi dlatego, że lubię protestować. Podobnie jak duchowi potomkowie Lutra i Kalwina, uważam, że „Ecclesia semper reformanda est”. Turnau zabiega również o dialog Kościoła
Katolickiego z liberalizmem. Tu reprezentuje linię kardynała Ratzingera, który twierdzi, że "myśl katolicka i liberalna powinny spotykać się i wzajemnie zapładniać".

Jan Turnau jest odpowiedzialny za dział religijny „Gazety Wyborczej – Arka Noego”. Często publikuje w „Tygodniku Powszechnym”. Od lat uczestniczy w pielgrzymkach ekumenicznych w Kodniu nad Bugiem. Jest żywą instytucją polskiej ekumenii.

Urodził się 23 lutego 1933 roku w rodzinie ziemiańskiej, we Wlonicach niedaleko Sandomierza. Po II wojnie światowej, w wyniku „polskiej rewolucji” jego rodzina utraciła majątek ziemski, a głowie rodziny władze bezpieczeństwa zagroziły utratą życia. Decyzja mogła być tylko jedna: wyjazd na Ziemie Odzyskane.
Rodzina Jana Turnau’a zamieszkała w Cieplicach, dzielenicy Jeleniej Góry, gdzie Jan Turnau zdał w 1951 r. maturę. Studia rozpoczął we Wrocławiu, na Wydziale Filologii Polskiej. We Wrocławiu też rozpoczął pracę dziennikarską w PAX-owskim "Słowie Powszechnym", a potem we "Wrocławskim Tygodniku Katolickim".  Z PAX-u wystąpił w r. 1956, co spowodowało odejście z redakcji prasy paxowskiej pracę w innych instytucjach.

W r. 1959 Jan Turnau przeniósł się do Warszawy, by rozpocząć pracę w redakcji miesięcznika katolickiego "Więź", założonego przez Tadeusza Mazowieckiego. Było to jego miejsce pracy przez następne 31 lat. Był tam redaktorem działu religijnego i felietonistą. Pisywał również stale w "Gościu Niedzielnym", jako słynny Jonasz i coraz częściej w "Tygodniku Powszechnym".
W Bibliotece "Więzi" wydał zbiór felietonów pt. "Zdaniem laika" i wspomnień okupacyjnych o Niemcach życzliwych Polakom pt. "Dziesięciu sprawiedliwych". W tym okresie Turnau rozpoczął swoją działalność w warszawskim Klubie Inteligencji Katolickiej, głównie w dziedzinie ekumenicznej, która stała się jego prawdziwą pasją i życiowym powołaniem.

Był inicjatorem comiesięcznych nabożeństw ekumenicznych w Warszawie oraz ekumenicznego przekładu Biblii, który do dnia dzisiejeszego kontynuują trzej polscy bibliści z trzech nurtów chrześcijaństwa: rzymskokatolickiego, prawosławnego i protestanckiego. Praca ta zaowocowała tłumaczeniem czterech Ewangelii i kilku innych ksiąg Nowego Testamentu, wydawanych w formie książkowej. Jan Turnau wydał również tom wspomnień wojennych pt. "Bracia zza Buga" - o Rosjanach, Ukraińcach i Litwinach życzliwych Polakom w tamtych okrutnych czasach. Ukończył zaocznie studia teologiczne na ATK. Pracuje w "Gazecie" od 1 sierpnia 1990 r.Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20030314181512529

No trackback comments for this entry.
Człowiek polskiej ekumenii | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń