Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Anglikanie bez zmian

Do redakcji tygodnika The Catholic Times napłynęło wiele listów od angielskich katolików w odpowiedzi na obszerny artykuł, który na łamach pisma zamieścił nowy anglikański arcybiskup Canterbury, Rowan Williams. Prymas wspólnoty anglikańskiej postawił w nim pytania: Czy Kościół anglikański zmienił swoje oblicze? Czy Kościół Anglii jest – w oczach katolików – Kościołem Chrystusowym, czy tylko wspólnotą eklezjalną?Tekst arcybiskupa Williamsa zaintrygował wielu angielskich katolików. Został on oprawiony kolorową ilustracją, na której kardynał Walter Kasper, oficjalny delegat Watykanu, podczas uroczystości wprowadzania w urząd nowego arcybiskupa Canterbury wręczył nominatowi specjalny dar od papieża Jana Pawła II – arcybiskupi krzyż pektoralny.

W jednym z listów, które napłynęły do redakcji The Catholic Times, biskup Williams Steele, ze Wspólnoty Anglikańsko-Rzymskokatolickiej pisze, że nie powinniśmy odczytywać za dużo z tego wspaniałego gestu, jakim był papieski prezent dla arcybiskupa Williamsa. „Istnieje bowiem cała tradycja – twierdzi bp Steele – wspaniałych gestów między Stolicą Rzymską a arcybiskupami Canterbury. Nigdy jednak nie oznaczały one pełnego uznania przez Rzym episkopalnej sukcesji arcybiskupów Canterbury. To tylko znak, że głowa Kościoła Katolickiego widzi w nim jednego z najważniejszych figur współczesnego chrześcijaństwa. To także gest, który wyraża szacunek Kościoła Rzymsko-Katolickiego wobec Kościoła Anglikańskiego”.

Biskup Steele dodał również, że od czasu Soboru Watykańskiego II nic nie zmieniło się w katolickim spojrzeniu na wspólnotę anglikańską. Dekret o Ekumenizmie widzi w Kościele Anglikańskim, jak i we wszystkich Kościołach Reformacji, wspólnoty eklezjalne, w których działa Duch Święty. Jest to olbrzymi postęp, bowiem dokument watykański z 1896 roku „Apostolicae Curae” nie uznawał żadnej form akceptacji wobec Kościołów wyrosłych z Reformacji. Kardynał Ratzinger potwierdził nawet, że to nie może być zmienione. Nie oznacza to jednak, że relacje między dwoma Kościołami nie mogą być lepsze. Ważne jest przecież wspólne dziedzictwo obu wspólnot i bardzo podobne rozumienie tajemnicy kapłaństwa i eucharystii.

W dziejach stosunków między Kościołem Rzymsko-Katolickim a Anglikańskim były już momenty dużego zbliżenia eklezjalnego. Wielkim zwolennikiem interkomunii z anglikanami był kardynał Willebrand, były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan. Do dzisiaj istnieje wiele śladów tak wyraźnego zbliżenia w latach 70. Jednym z nich jest Kościół Anglikańsko-Katolicki.Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20030416114252651

No trackback comments for this entry.
Anglikanie bez zmian | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń