Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Tematy pasyjne

Ludowe rzeźby i obrazy o tematyce pasyjnej można oglądać na wystawie "Za grzechy świata" w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Wystawa podejmuje zagadnienie Męki i Zmartwychwstania Pańskiego zilustrowane dziełami dawnych i współczesnych twórców ludowych zgromadzonymi w kolekcji muzeum.

Sztuka przedstawiająca zajmuje w polskiej tradycji ludowej ważne miejsce, zarówno ze względu na wartości artystyczne, jak również, a często przede wszystkim, na zawarte w niej treści. Postać Jezusa Chrystusa w polskiej religijności i sztuce ludowej otaczana jest szczególnym kultem. W sztuce ludowej najczęściej przedstawiane są początek i koniec życia Chrystusa na Ziemi - Narodzenie i Męka.

- Na wystawie prezentujemy około 150 obiektów sztuki wyobrażeniowej wykonanych w różnych technikach. Są to wykonane z drewna rzeźby pełne i płaskorzeźby, obrazy na płótnie, szkle, czy kartonie oraz drzeworyty - mówi Alicja Mironiuk-Nikolska, kurator wystawy. - Integralną częścią ekspozycji podkreślającą nastrój i symbolikę poszczególnych sekwencji będzie oprawa plastyczna zaaranżowana z pejzaży roślinnych autorstwa Wiesławy Szyper. Pejzaże nawiązują do naturalnego krajobrazu, w którym tworzyli artyści ludowi.

Wystawa podejmuje zagadnienie Męki i Zmartwychwstania Pańskiego zilustrowane dziełami dawnych i współczesnych twórców ludowych zgromadzonymi w kolekcji PME. W sztuce spotykamy tematy stanowiące ilustrację słów Ewangelii, zdarzenia opisane w pismach apokryficznych, jak też wzorce zaczerpnięte z misteriów - znanego od średniowiecza rodzaju przedstawienia wystawianego w kościołach i miejscach pątniczych, tzw. kalwariach, których tematyka związana była z męką Chrystusa.

Układ ekspozycji zachowuje porządek chronologiczny według kolejności zdarzeń Wielkiego Tygodnia. Cykl przedstawień pasyjnych rozpoczyna się sceną wjazdu Chrystusa do Jerozolimy - jedynego radosnego i triumfalnego wydarzenia tego okresu. Następnym wydarzeniem posiadającym niezwykle bogatą ikonografię jest Ostatnia Wieczerza. Podczas następującej po niej modlitwy w Ogrójcu Chrystus przeżywa swoją mękę. Od pojmania Chrystusa zaczyna się właściwa Pasja - historia męki. Należą do niej wszystkie wydarzenia bezpośrednio lub pośrednio związane bądź prowadzące do Ukrzyżowania. Ukrzyżowanie - kulminacyjne wydarzenie Pasji stanowi najczęściej przedstawiany temat w sztuce chrześcijańskiej, także w dawnej sztuce ludowej. W scenie tej wykształciły się różne warianty ikonograficzne. Osobną grupę tworzą same krucyfiksy, czyli przedstawienie samotnego Chrystusa na krzyżu. Krucyfiksy ludowe odznaczają się ogromną siłą wyrazu.

Źródło: Polska.plOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20030417094857823

No trackback comments for this entry.
Tematy pasyjne | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń