Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Tony Blair bez komunii

Premier Wielkiej Brytanii, Toni Blair, planował spędzić święta wielkanocne bardzo rodzinnie i religijnie. Będąc anglikaninem, zamierzał wybrać się w wielkanocny poranek z całą swoją katolicką rodziną na mszę św. do katolickiej katedry w Westminster. Miesiąc temu, podczas wizyty w Rzymie, papież Jan Paweł II osobiście udzielił mu komunii świętej. Dzisiaj dowiedział się jednak, że wielkanocną komunię będzie mógł - co najwyżej - otrzymać z rąk arcybiskupa Williamsa, anglikańskiego prymasa Anglii.Papież Jan Paweł II ogłosił dzisiaj swoją 14 encyklikę, która poświęcona jest eucharystii. To ona właśnie zepsuła świąteczny nastrój brytyjskiemu premierowi i jego katolickiej rodziny. Encyklika stwierdza bowiem, że katolicy i protestanci nie mogą jeszcze dzielić się wspólnym sakramentem eucharystii. Toni Blair przyjmie więc komunię anglikańską, a jego żona, Cherie, oraz dzieci – katolicką.

Toni Blair znany jest nie tylko jako wybitny polityk i mąż stanu, ale uważany jest również za bardzo zaangażowanego ekumenistę w Kościele Anglii. Powszechnie wiadomo wszystkim, że systematycznie przyjmuje on komunie św. w kościołach katolickich. Wielokrotnie prosił go były katolicki arcybiskup Westminster, kardynał Basil Hume, aby tego więcej nie czynił, ale zaprzyjaźnieni z premierem katoliccy kapłani nigdy nie odmawiali mu sakramentu eucharystii. Podczas ostatniej wizyty w Rzymie wielu spodziewało się, że Jan Paweł II upomni go w ostrych słowach, że jego postępowanie jest niewłaściwe, dlatego szokiem dla wszystkich była wiadomość, że papież osobiście udzielił mu komunii w swojej prywatnej kaplicy. Nie wierzyli nawet hierarchowie angielscy, że jest to prawda, ale Rzym oficjalnie potwierdził tę wiadomość.

Premier Blair nie krył swojego zaskoczenia, gdy przeczytał papieską encyklikę o eucharystii. Po pewnym czasie stwierdził jednak, że całkowicie rozumie doktrynę katolicką i zgadza się z treścią encykliki, chociaż osobiście jest mu przykro z tego powodu, że nie będzie mógł towarzyszyć żonie i dzieciom, gdy ci będą przystępować do katolickiej komunii św. Niektórzy twierdzą nawet, że te słowa – w ustach przekornego z natury polityka – mogą oznaczać, że Blair rozpoczął swoją wędrówkę w kierunku katolicyzmu. Wielka Brytania nie miała jeszcze katolickiego premiera od czasów reformacji, ciekawie więc brzmią napływające pogłoski. Jedno jest jednak pewne, że papieska encyklika posiada swoje zakorzenienie w tradycji i teologii Kościoła Katolickiego. Rozumie to wielu anglikańskich hierarchów i teologów, łącznie z nowym arcybiskupem Canterbury, dr Rowanem Williamsem. Z niektórymi z nich Toni Blair kontaktował się w tej sprawie osobiście.

Więcej o Encyklice:Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20030417171937818

No trackback comments for this entry.
Tony Blair bez komunii | 22 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Tony Blair bez komunii
paweł pią, 18 kwi 2003, 15:21:52
Papież udziela komunii anglikaninowi?.
A gdzie Codex Iuris Canonici?.
 
Tony Blair bez komunii
MRB pią, 18 kwi 2003, 16:39:27
Dzięki Bogu, że papież nie zgodził się na interkomunię, jest ona bowiem wyrazem pewnego \"życia na pokaz\" - symbolem głebokiej jedności jakiej w istocie brak.
Nie można nawrócić się z nieuznanego grzechu (bez wdawania się tu czyj to jest grzech, czyj bardziej itd.) - nie można odbudowywać jedności jeśli będziemy udawali że już ona jest.
Nie można wreszcie używać Komunii instrumentalnie.
pozdrawiam
Marek
 
Tony Blair bez komunii
Adara sob, 14 cze 2003, 18:19:16
I bardzo dobrze! Jak Blair chce do Stołu Pańskiego
przystąpić - niech się najpierw nawróci, a nie trwa
w anglikańskiej herezji.

---
-------------------------
Pozdrawiam
Jakub Jerzy Skoczylas
JJeS@interia.pl

LWÓW, ŁUCK, TARNOPOL, STANISŁAWÓW
Niech Bóg zapomni o mnie jeśli ja zapomnę
 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń