Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

ELCA o seksie

Geje i lesbijki powinni być powitani w swoim Kościele bez żadnej rezerwy - uważa dwóch biskupów-seniorów Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Ameryce (ELCA). Kościół powinien dołożyć wszelkich starań, aby tak się stało bez podziału wśród wiernych - dodają hierarchowie.Ks. Herbert W. Chilstrom, pierwszy biskup-zwierzchnik ELCA oraz ks. Lowell O. Erdahl z Roseville w stanie Minneapolis, były biskup Synodu Okręgu Świętego Pawła, przedstawili swoją opinię podczas konferencji "Seksualność, duchowość i Kościół", która odbyła się w St. Olaf College (Northfield, Minneapolis) na początku kwietnia.

- Nie chce robić niczego, co mogłoby zniszczyć jedność ELCA - mówił Chilstrom. - To jednak prowokuje do zadania pytania: dlaczego przeznaczać czas na otwieranie ludzkich umysłów, skoro może to doprowadzić do podziału Kościoła, a nawet potencjalnej schizmy? Mogę dać tylko jedną odpowiedź: sprawiedliwość. Powoli acz pewnie doszedłem do wniosku, że wielu wiernych ELCA było spychanych na bok, a nawet dyskryminowanych - dodał.

W kościelnych dyskusjach na temat homoseksualizmu należy skrupulatnie powoływać się na Pismo i naukę - uważa Erdahl. Odwołując się do zapisów w Starym i Nowym Testamencie dodał: - Nie sądzę, aby te teksty mówiły cokolwiek o homoseksualizmie w dzisiejszym tego słowa znaczeniu - stwierdził. Zdaniem biskupa-seniora zapisy biblijne wydają się nie odnosić do homoseksualistów żyjących w stałych związkach.

Ks. Barbara K. Lundblad, profesor Union Theological Seminary w Nowym Jorku uważa, że Kościół zawsze miał problemy z mówieniem o każdym typie seksualności. - Przez wieki musieliśmy przed każdymi drzwiami kontrolować swoje ciała. Stąd trudno zdecydować, jak rozmawiać o seksie w kontekście duchowości - powiedziała.

Kilkoro uczestników konferencji przekonywało, że stałe związki homoseksualne powinny być popierane i błogosławione przez Kościół.

Jednym z omawianych tematów była ordynacja gejów i lesbijek. Bp Herbert W. Chilstrom zauważył, że ELCA nie zabrania homoseksualistom pracy w charakterze organisty, nauczyciela szkółki niedzielnej, a nawet świeckiego ministra. Anita Hill, lesbijka żyjąca w stałym związku służąca w jednej z parafii w stanie Minneapolis opisała trudności z jakimi spotkała się na drodze do ordynacji. Powołana do służby w Kościele pani pastor z St. Paul Lutheran Church sprzeciwia się stanowisku ELCA w tej sprawie. Z punktu widzenia Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Ameryce jej święcenia nie są ważne.

Zobacz też inne artykuły na temat nauczania i praktyki kościołów chrześcijańskich w stosunku do jednopłciowych związków.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20030423105737188

No trackback comments for this entry.
ELCA o seksie | 6 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
ELCA o seksie
papierz śro, 23 kwi 2003, 21:49:34
ktoś tu chyba listu do rzymian nie czytal, gejostwo itd.. to ewidentnie grzech!!!!!!!!!

pozdr zaniepokojony papierz

---
papierz
 
ELCA o seksie
kurczak czw, 24 kwi 2003, 09:30:57
W tej samej godzinie Jezus pod wpływem Ducha Świętego rozradował się i powiedział: Wysławiam Ciebie Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te sprawy przed mądrymi i rozumnymi, a objawiłeś je tym, którzy są jak małe dzieci. Tak Ojcze, bo tak się Tobie sopdobało. (Łk 10,21)
To zadziwiające, że tak oczywiste teksty Słowa Bożego, m.in. właśnie na temat homoseksualizmu, próbuje się tak zagmatwanie odczytywać - twierdzić, że nie mówią o tym o czym w istocie mówią: \"Erdahl- Nie sądzę, aby te teksty mówiły cokolwiek o homoseksualizmie w dzisiejszym tego słowa znaczeniu\" (czyżby współczesny mądry i rozumny człowiek...).
Słowo Boże mówi o homoseksualiźmie w bardzo oczywisty sposób . Nie można podważać Pisma Świętego i mówić, że Panu Bogu chdziło o coś innego kiedyś a dziś to już coś innego myśli na ten sam temat.
Zachęcam do słuchania i czytania Słowa Bożego - tam wszystko jest napisane - nie tak byśmy nie wiedzieli, ale jasno i przejrzyście. Pozdrawiam
 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń