Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kościół Irlandii oskarża papieża

Nadal nie milkną słowa krytyki wobec papieskiej encykliki o eucharystii ogłoszonej w Wielki Czwartek, 17 kwietnia br. Ostatnio do szeregu krytyków dołączył anglikański Kościół Irlandii (Church of Ireland). Słowa krytyki, wyrażające opinię hierarchii Kościoła, wyartykułował redaktor naczelny nieoficjalnego organu prasowego Kościoła Irlandii – „Church of Ireland Gazette” – ks. kanonik Colin Murphy z Dublina.

Założona w 1856 roku „Church of Ireland Gazette” posiada wysoce opiniotwórczy charakter wśród irlandzkich anglikanów. Jest ona ściśle związana z hierarchią Kościoła, chociaż w tytule posiada zapis o swojej niezależności. Najnowsze wydanie prawie w całości poświęcone jest ostatniej encyklice papieża Jana Pawła II o eucharystii oraz recepcji encykliki w Kościołach anglikańskich. W przeciwieństwie do anglikańskiego arcybiskupa Canterbury, Rowana Williamsa, Kościół Irlandii bardzo krytycznie ocenił jej treść. Jest to jeden z największych dokumentów antyekumenicznych, jaki w ostatnich latach opublikował Watykan – wyraził się jeden z anglikańskich biskupów w Irlandii. Natomiast kanonik Ian Ellis, w słowie redakcyjnym gazety, napisał artykuł zatytułowany „Fałszywa Prawda”, w którym oskarża papieża o „kolejną już dyskredytację komunii św. w Kościołach protestanckich. Razem z wieloma ludźmi – pisał kanonik – pytam się teraz o sens dalszych kontaktów ekumenicznych z Kościołem rzymskim”.

Podczas synodu generalnego Kościoła Irlandii w ubiegłym tygodniu w Dublinie, ks. Ellis jeszcze raz wyraził swój krytycyzm wobec papieskiej encykliki i hipokryzji ekumenicznej Watykanu. „To, że papież nie chce interkomunii z protestantami, to jest już wewnętrzną sprawą Kościoła rzymskiego, ale dlaczego mówić w oficjalnym dokumencie kościelnym, że komunia w Kościele anglikańskim jest mniej ważna niż w katolickim?”

„39 Artykułów o Religii” – księga symboliczna Kościoła anglikańskiego w Irlandii – posiada wiele nieprzyjaznych zwrotów wobec rozumienia sakramentu eucharystii i samej eucharystii w Kościele rzymskim. Nasi biskupi jednak, w oficjalnym dokumencie, powiedzieli wyraźnie, że „39 Artykułów o Religii” jest dokumentem historycznym i użyty jest tam język religijny, który obowiązywał w XVI wieku. Biskupi mimo to przepraszają dzisiaj Kościół rzymski za tamten język, szczególnie za słowa odnoszące się o eucharystii. „Nasi biskupi przeprosili więc za dokument z XVI wieku – podkreśla kanonik Ellis – a co czyni Rzym? Wydaje w XXI wieku dokument z jeszcze gorszym językiem niż nasze „39 Artykułów o Religii”.Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20030518112157673

No trackback comments for this entry.
Kościół Irlandii oskarża papieża | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Kościół Irlandii oskarża papieża
kalip pon, 19 maj 2003, 10:37:59
Nareszcie! Bezkrytyczne przyjmowanie wszystkiego, co Rzym oglosi, nie ma sensu. Dialog polega na wzajemnym szacunku, a nie sytuacji, w ktorej jedna strona daje drugiej do zrozumienia, ze jest gorsza!!!

Wysokokoscielny
 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń