Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Schizma anglikańska coraz bliżej?

Jeden z najbardziej znanych anglikańskich bojowników o przyznanie czynnym homoseksualistom prawa do ordynacji i uznania tzw. "małżeństw" homoseksualnych - Canon Jeffrey John - został wyznaczony na biskupa.

Jego wybór, jak to interpretują anglikańscy liberałowie może nadać ruchowi walczących o prawa dla homoseksualistów nowy impet.

Ks. John zasłynął z tego, że wydał w ubiegłym roku zbiór modlitw dla homoseksualistów. Zawiera ona modlitwy nie tylko dla czynnych homoseksualistów, ale także dla osób, które zmieniły płeć oraz dla fetyszystów oraz osób zadowalających się fantazjami.

Dr John podkreśla także, że anglikanie nie mają wyboru i muszą, jak najszybciej oficjalnie zaakceptować ordynowanie homoseksualistów, bowiem już teraz ponad połowa biskupów mniej lub bardziej oficjalnie wyświęca czynnych osób tej orientacji seksualnej

Jednak wbrew jego słowom sporo jest jeszcze anglikanów, którzy walczyć będą o wierność biblijnym potępieniom homoseksualizmu. Anglikańscy konserwatyści moralni należący do ruchu ewangelicznego stwierdzili,  że jest dla nich szokiem wybor dr Johna na stanowisko biskupa.

Wielu z nich idzie w krytyce trendów liberalnych w swoim kościele tak daleko, że odrzuca nawet możliwość spotkania z abp Canterbury Rowanem Williamsem i wspólnej z nim modlitwy. Jak informował serwis kosciol.pl w poprzednich dniach arcybiskup Rowan Williams cieszy się niesłabnącą nienawiścią konserwatywnych chrześcijan z Kościoła Anglii zrzeszonych w organizacji «Reform», od czasu gdy przyznał, że świadomie wyświęcił praktykującego homoseksualistę. Liderzy tej organizacji po ogłoszeniu jego nominacji zażądali jego rezygnacji i poddali w wątpliwość jego chrześcijaństwo.

Konserwatyści zarzucają dr Williamsowi nie tylko to, że wyświęcił on praktykującego homoseksualistę, ale również odrzucanie absolutnego charakteru Pisma Świętego. "To twierdzenie było podstawą chrześcijańskich wierzeń od dwóch tysiącleci". Zwracają również uwagę na fakt, że w jednym ze swoich tekstów Williams stwierdził, że rozdziały ostatniej księgi Biblii - Apokalipsy zawiera paranoiczne fantazje.

Ewangeliczni anglikanie zwracają także uwagę na fakt, że taka postawa, którą określają staromodnym liberalizmem - właściwa wielu anglikańskim teologom prowadzi do traktowania Biblii, jako jednejz  wielu książek i odrzucania wszystkich tych jej fragmentów, które są dla ludzi niewygodne.

Church Society: Open Letter to The Sunday Times

Daily Telegraph

Zobacz też inne artykuły na temat nauczania i praktyki kościołów chrześcijańskich w stosunku do jednopłciowych związków.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20030521104729348

No trackback comments for this entry.
Schizma anglikańska coraz bliżej? | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Schizma anglikańska coraz bliżej?
Bolo czw, 22 maj 2003, 10:13:31
Bardzo dobra informacja. Jeszcze trochę takich rzeczy a schizmatycy anglikańścy wyginą zupełnie. CO bardziej konserwatywni będą pewnie wracać do Kościoła Katolickiego.
 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń