Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Unijna kampania dla mniejszości seksualnych

Na oficjalnych stronach Pełnomocnika Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn ukazała się notatka dotycząca kampanii przedreferendalnej skierowanej do gejów i lesbijek. Zawiera ona informacje sprzeczne z zapewnieniami polskich władz kierowanymi między innymi do instytucji kościelnych.Notatka dotyczy zmian, które nastąpią po wstąpieniu Polski do UE. Polscy geje i lesbijki są informowani między innymi o zmianach unijnego prawa, mających na celu zniesienie dyskryminacji mniejszości seksualnych oraz o tym, że europejskie dyrektywy będą nadrzędne w stosunku do polskiego ustawodawstwa w tej kwestii. Problem w tym, że planowane działania są sprzeczne z zapewnieniami o suwerenności Polski w podejmowaniu decyzji dotyczących chociażby związków homoseksualnych.
"Trwają prace nad Dyrektywą Free Movement of European Citizens. Wymagała ona będzie od państw członkowskich, by uznawały one związki/ małżeństwa zawarte między osobami tej samej płci w innych krajach Unii Europejskiej, nawet jeżeli w danym państwie nie istnieje taka możliwość. Oznacza to, że Polska będzie musiała umożliwić np. małżeństwom jednopłciowym zawartym w Holandii, przebywającym w Polsce wspólne opodatkowanie się, posiadanie wspólnego majątku i dziedziczenie na takich zasadach jak małżonkowie." - czytamy między innymi w wiadomości. Takie postawienie sprawy jest zaprzeczeniem stwierdzeń, że to polskie prawo będzie decydowało czy prawnie usankcjonowane związki homoseksualne są dopuszczalne czy nie, podobnie jak chociażby w przypadku wielożeństwa wyznawców islamu. Okazuje się, że przyjęcie Free Movement of European Citizens otworzy furtkę dla omijania polskiego prawa.

W notatce wspomina się również o zmianach w Kodeksie Pracy, które mają zacząć obowiązywać już w grudniu b.r. Szczególnie interesujący jest fragment "Osoba, która uzna, że doznała na tych obszarach dyskryminacji z powodu orientacji seksualnej, będzie mogła zgłosić się do sądu. Aby poprawić sytuację osób pokrzywdzonych, przerzucono konieczność ciężaru dowodowego na oskarżonego - oznacza to, że oskarżony będzie musiał udowodnić, że nie dyskryminował, a nie poszkodowany, że był dyskryminowany." To chyba pierwszy w Polsce przypadek, gdy zgodnie z prawem to oskarżony będzie musiał udowodnić swoja niewinność.

Kierowane do ludzi wierzących i przywódców kościelnych przesłanie związane z wejściem Polski do UE podkreśla suwerenność naszego kraju dotyczącą wartości i opartego na nich prawa. Jednocześnie rząd, w przesłaniu do mniejszości seksualnych stwierdza, że nie polskie prawo będzie tu najważniejsze a dyrektywy UE. W którym z tych przypadków mówi prawdę?

Treść notatki

Pełnomocnik Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn

Źródło: CentrumPrasowe.net

Zobacz też inne artykuły na temat nauczania i praktyki kościołów chrześcijańskich w stosunku do jednopłciowych związków.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20030522131853942

No trackback comments for this entry.
Unijna kampania dla mniejszości seksualnych | 3 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
michal13 pią, 23 maj 2003, 17:22:20
Bardzo lubię Panią Redaktor, ale w tekście jest kilka nieścisłości. Po pierwsze, omawiana dyrektywa UE dotyczy praw osób, które zawarły związek homoseksualny w innym kraju członkowskim i nie przymusza w żadnym wypadku do wprowadzania takich związków rejestrowanych w Polsce. Z tego co wiem - chociaż moja wiedza akurat w tej dziedzinie jest taka sobie - np. w Holandii związek można zawrzeć tylko wtedy, gdy jeden z partnerów jest Holendrem, więc nie jest to żadna \"furtka\". Po drugie, omawiając dyrektywę dotyczącą zwalczania dyskryminacji w miejscu pracy (jeśli pamiętam to nr 78/2000), to tylko przy okazji dotyczy ona dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, a koncentruje się przede wszystkim ze względu na płeć, narodowość, itp. Jest ona znana od 2000 roku i właśnie weszła w życie. Nie widzę w niej nic dziwnego, ktoś lubi być dyskryminowany albo molestowany w miejscu pracy? Po trzecie, co do uwagi o przerzucaniu ciężaru dowodu, to warto sprawdzić najpierw polskie przepisy - taka konstrukcja jest stosowana od zawsze, ba - nawet w prawie rzymskim. To nie prawo karne, lecz cywilne. Po trzecie, co do tzw. deklaracji moralności RP w stosunku do UE, to wiadomo, że to tylko pobożne życzenia bez żadnej wartości prawnej. To tylko niewiążąca UE deklaracja. To tylko uwag nadgorliwego studenta prawa.
 
michal13 pią, 23 maj 2003, 17:40:33
Acha, co do ostatniego zdania: jest rzeczą oczywistą, że prawo wspólnotowe stoi wyżej niż prawo krajowe. Tak też przewiduje polska konstytucja, a bez tej zasady UE nie mogłaby istnieć.
 
MarekP pon, 26 maj 2003, 10:44:06
Ostatnie stwierdzenie jest tyleż niepokojące co dziwne.
Oznacza ono ni mniej ni więcej że wszelkie stwierdzenia o \"Europie Ojczyzn\" a także o samostanowieniu w JAKIEJKOLWIEK dziedzinie można między bajki włożyć.
Tak więc ostatnie stwierdzenie popiera - zapewne wbrew intencjom Autora komentarza - tezę Autorki tekstu.
pozdrawiam
Marek
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń