Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Aborcja a pogrzeb płodu

Pytania i odpowiedziNiedawno dyskutowałem ze zwolennikiem aborcji. Podał on następujący argument: jeżeli płód jest człowiekiem to dlaczego w przypadku poronienia lub śmierci płodu ludzie nie organizują pogrzebu a kościół nie protestuje przeciwko takiej postawie. Zwykle płód jest "utylizowany" w szpitalnej spalarni. Przyznam, że nie znam odpowiedzi na tak postawione pytanie. Co mógłbym mu odpowiedzieć?

W obrzędach pogrzebowych Kościoła Katolickiego istnieje formuła pogrzebu dla dziecka nienarodzonego, nieochrzczonego. Takie ostatnie pożegnanie nazywa się pokropek (Rytuał obrzędów pogrzebu, dostosowanego do diecezji polskich. Katowice 1998 s.220-221) i to rodzice decydują o tym, czy chcą skorzystać z takiej formy pogrzebu (Kościół nie traktuje go jako obowiązku, gdyż nie może z góry założyć, że rodzice chcieli ochrzcić swoje dziecko po narodzeniu). Także w Prawie Kanonicznym znajdujemy kanon (1183  § 2), na podstawie którego ordynariusz miejsca może zezwolić na pogrzeb kościelny dzieci, których rodzice mieli zamiar je ochrzcić, a jednak zmarły przed chrztem. Kanon ten stosuje się również do dzieci urodzonych przedwcześnie.

Niezależnie od wyboru rodziców, Kościół stoi na stanowisku, że dziecko powinno być zawsze pochowane w sposób godny osoby ludzkiej, dlatego przypadki o których mówił "zwolennik aborcji" są godne ubolewania, szczególnie gdy rodzice nie są informowani o losach ciała swojego dziecka i nie mogą podjąć decyzji o sposobie pogrzebu.

Niestety, personel szpitala nie zawsze informuje rodziców o możliwosci przeprowadzenia pogrzebu (niekoniecznie religijnego), nie przekazuje też wiadomości o zmarłych dzieciach kapelanowi szpitala, który mógłby udzielić pomocy. Dotyczy to przede wszystkim poronień we wcześniejszym okresie ciąży.

Odpowiedż konsultował Artur J. Katolo, profesor Papieskiego Wydzialu Teologicznego Italii Poludniowej w Cosenza (Włochy).

Zobacz też inne artykuły dotyczące nauczania i praktyki kościołów w kwestii aborcjiOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/2003052919075170

No trackback comments for this entry.
Aborcja a pogrzeb płodu | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Wojciech1966 nie, 18 kwi 2004, 07:35:08
jest tak jak napisano w artykule. Moim przyjaciolom zdarzylo sie nieszczescie takie, 5 dziecko przyszlo na swiat duzo za wczesnie. Byl to taki malutki, malutki czlowieczek, zupelnie juz uksztaltowany. Pochowany zostal w grobie babci, odbyl sie wspomniany pokropek. Szczescie w calym nieszczesciu bylo takie, ze poronienie, bardzo wczesny porod odbyl sie w domu. Tagle ale bez wielkich komplikacji. A przeciez z reguly jest tak, ze bol, szok, krwawienie, szpital, nieczuli czest lekarze i pielegniarki... kobieta budzi sie, idzyskuje sily, uspokoja sie po paru godzinach a... dziecka juz nie ma....

---
Wojciech
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń