Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Anglikański biskup homoseksualista

W minioną sobotę anglikańska diecezja New Hampshire wybrała na swojego biskupa kanonika Gene’a Robinsona głosami 58 duchowych na 77 oraz 96 na 165 świeckich. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że biskup Robinson stał się tym samym pierwszym otwartym homoseksualistą żyjącym w stałym związku, wybranym na stanowisko biskupa.

(Na zdjęciu biskup Robinson, a za nim jego partner)Elekcja biskupa Hansona zbiegła się z narastającą burzą w anglikaniźmie wokół stosunku do homoseksualizmu: zaledwie tydzień wcześniej jedna z diecezji kanadyjskich pobłogosławiła pierwszy taki związek, a zebrani z w Brazylii prymasi anglikańscy ogłosili, iż nie mogą tego ani poprzeć ani potępić, gdyż są zbyt podzieleni w swoich opiniach na ten temat. Zdaniem wielu komentatorów elekcja Robinsona jest wyzwaniem rzuconym przez liberalny amerykański kościół episkopalny (anglikański) konserwatywnym kolegom z Afrki i Azji, którzy popieranie praw gejów nazwali “nowym białym imperlializmem.” Zarówno arcybiskup Canterbury Rowan Williams, jak i prymas USA Frank Griswald odmówili komentarza w tej sprawie.

Biskup Robinson kilkanaście lat temu rozwiódł się ze swoją żoną z którą miał dwie córki i zamieszkał ze swoim obecnym partnerem. Jak podkreślał sam biskup, zarówno żona, jak i córki uszanowały jego decyzję i wspierały jego wybór na stanowisko biskupa. Tak naprawdę, nie jest on pierwszym biskupem gejem w ogóle. Na początku lat 90-tych XX wieku po słynnej książce biskupa Sponga “Biskup rozmyśla nad seksualnością” do swego homoseksualizmu przyznało się trzech biskupów w USA. Jednak tamci biskupi nie byli w stałym, homoseksualnym związku, jak nowowybrany, ale mniej lub bardziej skutecznie ukrywali swoją seksualność. Elekcję Robinsona będzie musiała potwierdzić zbliżająca się Konwencja Anglikańska (synod) w lipcu tego roku.

Sama diecezja New Hapshire jest zadowolona ze swojego wyboru i pokreśla duże zdolności duszpasterskie biskupa - elekta. Jest to jedna z najbardziej liberalnych diecezji anglikańskich na świecie, która już od 1979 roku wyświęca homoseksualistów na pastorów. Reakcje z reszty wspólnoty anglikańskiej w USA był mieszane. Podczas gdy cześć (Seattle, Massachussetts) gratulowała New Hampshire wyboru, inne (jaK np. Południowa Karolina) nie kryły swego oburzenia. Również prasa była podzielona: podczas gdy “New York Times” napisał przychylny artykuł, publicysta “Washington Times”nazwał go biskupem “Taniej Łaski”. Sam biskup Robinson wezwał anglikanów w kraju i na świecie do zachowania spokoju i jedności kościoła.

Episkopalny Protestancki Kościół USA (anglikański)

Diecezja w New Hampshire

Serwis Kosciol.pl Rzekoma rebelia oraz schizmy mniej lub bardziej prawdopodobne"

Serwis Kosciol.pl Moment krytyczny dla anglikanizmu

Spis artykułów o wyborze w New Hampshire

Washington Times o wyborze w New Hampshire

Serwis: Anglicansonline.org

Zobacz też inne artykuły na temat nauczania i praktyki kościołów chrześcijańskich w stosunku do jednopłciowych związków.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20030610102907225

No trackback comments for this entry.
Anglikański biskup homoseksualista | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń