Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Anglikański biskup homoseksualista

W minioną sobotę anglikańska diecezja New Hampshire wybrała na swojego biskupa kanonika Gene’a Robinsona głosami 58 duchowych na 77 oraz 96 na 165 świeckich. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że biskup Robinson stał się tym samym pierwszym otwartym homoseksualistą żyjącym w stałym związku, wybranym na stanowisko biskupa.

(Na zdjęciu biskup Robinson, a za nim jego partner)Elekcja biskupa Hansona zbiegła się z narastającą burzą w anglikaniźmie wokół stosunku do homoseksualizmu: zaledwie tydzień wcześniej jedna z diecezji kanadyjskich pobłogosławiła pierwszy taki związek, a zebrani z w Brazylii prymasi anglikańscy ogłosili, iż nie mogą tego ani poprzeć ani potępić, gdyż są zbyt podzieleni w swoich opiniach na ten temat. Zdaniem wielu komentatorów elekcja Robinsona jest wyzwaniem rzuconym przez liberalny amerykański kościół episkopalny (anglikański) konserwatywnym kolegom z Afrki i Azji, którzy popieranie praw gejów nazwali “nowym białym imperlializmem.” Zarówno arcybiskup Canterbury Rowan Williams, jak i prymas USA Frank Griswald odmówili komentarza w tej sprawie.

Biskup Robinson kilkanaście lat temu rozwiódł się ze swoją żoną z którą miał dwie córki i zamieszkał ze swoim obecnym partnerem. Jak podkreślał sam biskup, zarówno żona, jak i córki uszanowały jego decyzję i wspierały jego wybór na stanowisko biskupa. Tak naprawdę, nie jest on pierwszym biskupem gejem w ogóle. Na początku lat 90-tych XX wieku po słynnej książce biskupa Sponga “Biskup rozmyśla nad seksualnością” do swego homoseksualizmu przyznało się trzech biskupów w USA. Jednak tamci biskupi nie byli w stałym, homoseksualnym związku, jak nowowybrany, ale mniej lub bardziej skutecznie ukrywali swoją seksualność. Elekcję Robinsona będzie musiała potwierdzić zbliżająca się Konwencja Anglikańska (synod) w lipcu tego roku.

Sama diecezja New Hapshire jest zadowolona ze swojego wyboru i pokreśla duże zdolności duszpasterskie biskupa - elekta. Jest to jedna z najbardziej liberalnych diecezji anglikańskich na świecie, która już od 1979 roku wyświęca homoseksualistów na pastorów. Reakcje z reszty wspólnoty anglikańskiej w USA był mieszane. Podczas gdy cześć (Seattle, Massachussetts) gratulowała New Hampshire wyboru, inne (jaK np. Południowa Karolina) nie kryły swego oburzenia. Również prasa była podzielona: podczas gdy “New York Times” napisał przychylny artykuł, publicysta “Washington Times”nazwał go biskupem “Taniej Łaski”. Sam biskup Robinson wezwał anglikanów w kraju i na świecie do zachowania spokoju i jedności kościoła.

Episkopalny Protestancki Kościół USA (anglikański)

Diecezja w New Hampshire

Serwis Kosciol.pl Rzekoma rebelia oraz schizmy mniej lub bardziej prawdopodobne"

Serwis Kosciol.pl Moment krytyczny dla anglikanizmu

Spis artykułów o wyborze w New Hampshire

Washington Times o wyborze w New Hampshire

Serwis: Anglicansonline.org

Zobacz też inne artykuły na temat nauczania i praktyki kościołów chrześcijańskich w stosunku do jednopłciowych związków.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20030610102907225

No trackback comments for this entry.
Anglikański biskup homoseksualista | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń